Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Қозоғистон Президентини мамлакат тарихида илк маротаба бир палатали Қурултойга сайлов муваффақиятли ўтказилгани билан самимий табриклади.
Янги Қурултой Қозоғистонда изчил ислоҳотларни янада илгари суришда муҳим омил бўлиши, кенг кўламли ўзгаришларни қонунчилик жиҳатидан самарали таъминлаши ва мамлакатнинг барқарор ривожланишига янги суръат бағишлашига ишонч билдирилди.
Суҳбат давомида давлат раҳбарлари Ўзбекистон – Қозоғистон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этдилар.
Ўзаро савдо ҳажмини янада ошириш, саноат кооперациясини ривожлантириш, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, транспорт-логистика алоқаларини ривожлантириш ҳамда икки мамлакат ҳудудлари ўртасида ишбилармонлик алоқаларини фаоллаштириш учун янги имкониятлар яратиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил Президента Казахстана с успешным проведением первых в истории страны выборов в однопалатный Курултай.
Выражена уверенность, что новый Курултай станет важным фактором дальнейшего продвижения последовательных реформ в Казахстане, обеспечит эффективное законодательное сопровождение масштабных преобразований и придаст новый импульс устойчивому развитию страны.
В ходе разговора главы государств с удовлетворением отметили динамичное развитие узбекско-казахстанских отношений стратегического партнёрства и союзничества.
Особое внимание уделено дальнейшему расширению взаимной торговли, наращиванию промышленной кооперации, реализации совместных инвестиционных проектов, развитию транспортно-логистических связей, а также созданию новых возможностей для активизации деловых контактов между регионами двух стран.