Mustaqillikning 35 yili davomida O‘zbekiston iqtisodiyoti keng ko‘lamli transformatsiya yo‘lini bosib o‘tdi. Ushbu jarayonning muhim yo‘nalishlaridan biri davlatning katta hajmdagi aktivlarni boshqarishdagi ustun rolini bosqichma-bosqich o‘zgartirish hamda xususiy kapital, tadbirkorlik va investitsiyalar yetakchi o‘rin tutadigan sharoitlarni shakllantirish bo‘ldi.
Davlat aktivlarini boshqarish va xususiylashtirish sohasida ham muhim islohotlar amalga oshirildi. Mazkur transformatsiya natijalari bugungi kunda aniq ko‘rsatkichlarda o‘z aksini topmoqda. Ushbu jarayonlar mustahkam huquqiy asosga ega bo‘ldi. 2023-yilda yangi “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi Qonun, 2024-yilda esa “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilindi.
Xususiylashtirish hajmi 55 baravarga oshdi
So‘nggi yillarda davlat aktivlarini xususiylashtirish ko‘lami sezilarli darajada kengaydi.
2020-yilgacha bo‘lgan 10 yil davomida xususiylashtirishdan tushgan mablag‘lar atigi 1,1 trln so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2020–2025-yillarda ushbu ko‘rsatkich 77,6 trln so‘mga yetdi.
Xususiylashtirish jarayonlariga xalqaro amaliyotga mos zamonaviy mexanizmlar joriy etilmoqda. Jumladan, “sot yoki tushuntir” tamoyili asosida 2021–2025-yillarda davlat ishtirokidagi korxonalar soni 61 foizga qisqartirildi.
Yirik davlat aktivlariga xususiy kapital jalb qilinmoqda
Yirik va strategik aktivlarni xususiylashtirish orqali iqtisodiyotga xususiy va xorijiy kapitalni jalb etish borasida ham muhim natijalarga erishildi.
Jumladan, Coca-Cola Uzbekistan 252 mln AQSh dollariga, Ipoteka bank 324 mln AQSh dollariga, Samarqand avtomobil zavodidagi davlat ulushining 75,2 foizi esa 80 mln AQSh dollariga sotildi.
Mazkur bitimlar davlat aktivlarini samarali boshqarish, xususiy investorlarni jalb etish va davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish borasida amalga oshirilayotgan ishlarning amaliy natijalarini ko‘rsatadi.
Zamonaviy rieltorlik xizmatlari bozori shakllanmoqda
2026-yilda “Rieltorlik faoliyati to‘g‘risida”gi yangi Qonun qabul qilinib, bozorni tartibga solishning yanada shaffof va raqamli modeliga o‘tish nazarda tutildi. Qonun bilan bozor ishtirokchilarining Yagona reyestri va mulk obyektlarini birgalikda taklif qilish imkonini beruvchi multilisting tizimi joriy etilmoqda. Bu rieltorlarga xizmatlarni “yagona oyna” tamoyili asosida ko‘rsatish, xaridorlar, sotuvchilar va bozor ishtirokchilari o‘rtasidagi hamkorlikni soddalashtirish imkonini beradi.
Rieltorlik tashkilotlari ko‘chmas mulk bilan bog‘liq bitimlarni amalga oshirishga ko‘maklashish, savdolarni tashkil etish, ishonchli boshqaruv, shuningdek, axborot, maslahat va reklama xizmatlarini ko‘rsatishi mumkin bo‘ladi.
Yer bozorida faollik ham ortmoqda
Yer uchastkalaridan foydalanish va ularni xususiylashtirish sohasida ham ijobiy dinamika kuzatilmoqda. 2022–2025-yillarda mulk huquqi va ijara huquqi asosida auksionlarga chiqarilgan va realizatsiya qilingan yer uchastkalari hajmi qariyb 4 baravarga oshdi.
2026-yilning birinchi yarmida 1,8 ming gektar yer uchastkasi realizatsiya qilindi. Bu 2022-yildagi yillik ko‘rsatkichdan sezilarli darajada yuqori.
Bundan tashqari, jismoniy va yuridik shaxslarning qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish bo‘yicha murojaatlari soni 2022-yilga nisbatan qariyb 5 baravarga oshdi.
“E-auksion” orqali qariyb 1,5 mln obyekt savdoga chiqarildi
Davlat aktivlarini realizatsiya qilish jarayonlarida raqamli mexanizmlardan foydalanish ko‘lami ham kengaymoqda.
Bugungi kunga qadar “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali qariyb 1,5 mln obyekt savdoga chiqarildi, shundan 1,2 mln dan ortig‘i realizatsiya qilindi.
Tadbirkorlarning davlat aktivlarini xarid qilish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida bir qator yangi mexanizmlar joriy etildi. Jumladan, aktiv qiymatini bo‘lib-bo‘lib to‘lash, belgilangan hollarda chegirmalardan foydalanish, shuningdek, davlat mulkini keyinchalik to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotib olish imkoniyati bilan uzoq muddatli ijara asosida olish imkoniyatlari yaratildi.
2030-yilgacha davlat ishtirokini yanada qisqartirish rejalashtirilgan
Islohotlarning keyingi bosqichida iqtisodiyotda nodavlat sektor ulushini yanada oshirish va davlat ishtirokini qisqartirish asosiy yo‘nalishlardan biri bo‘lib qoladi.
2030-yilga qadar nodavlat sektor ulushini 85 foizga yetkazish, shuningdek, davlat ishtirokidagi korxonalar sonini qariyb 6 baravarga qisqartirish rejalashtirilgan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlar davlat mulkidan samarali foydalanish, xususiylashtirish jarayonlarining shaffofligini oshirish, xususiy kapital va investitsiyalarni jalb etish, shuningdek, tadbirkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratishga qaratilgan.

За 35 лет Независимости экономика Узбекистана прошла масштабный путь трансформации. Одним из ключевых направлений этого процесса стало поэтапное изменение роли государства в управлении большим объемом активов к формированию условий, в которых главную роль играет частный капитал, предпринимательство и инвестиции.
Особые реформы произошли в сфере управления государственными активами и приватизации. Результаты этой трансформации уже находят отражение в конкретных показателях. Эти процессы получили прочную правовую основу. В 2023 году был принят новый Закон «Об управлении государственным имуществом», а в 2024 году — Закон «О приватизации государственного имущества».
Объем приватизации вырос в 55 раз
В последние годы масштабы приватизации государственных активов значительно увеличились.
Если за предшествующие 10 лет до 2020 года средства, полученные от приватизации, составляли всего 1,1 трлн сумов, то в 2020–2025 годах этот показатель достиг 77,6 трлн сумов.
В процессы приватизации внедряются современные механизмы, соответствующие международной практике. В частности, на основе принципа «Продай или объясни» в 2021–2025 годах количество предприятий с государственным участием было сокращено на 61%.
В крупные государственные активы привлекается частный капитал
Важные результаты достигнуты и в привлечении частного и иностранного капитала в экономику посредством приватизации крупных и стратегических активов.
В частности:
Coca-Cola Uzbekistan — реализована за 252 млн долларов США, «Ипотека банк» — за 324 млн долларов США, 75,2% государственной доли в Самаркандском автомобильном заводе — за 80 млн долларов США.
Подобные сделки демонстрируют практические результаты проводимой работы по эффективному управлению государственными активами, привлечению частных инвесторов и сокращению участия государства в экономике.
Формируется современный рынок риелторских услуг
В 2026 году принят новый Закон «О риелторской деятельности», предусматривающий переход к более прозрачной и цифровой модели регулирования рынка. Законом вводится Единый реестр участников рынка и система мультилистинга, которая позволит риелторам оказывать услуги по принципу «единого окна» и упростит взаимодействие между покупателями, продавцами и участниками рынка.
Риелторские организации смогут предоставлять услуги по сопровождению сделок с недвижимостью, организации торгов, доверительному управлению, а также информационные, консультационные и рекламные услуги.
Растет активность и на земельном рынке
Положительная динамика наблюдается и в сфере использования и приватизации земельных участков. В 2022–2025 годах объем земельных участков, выставленных и реализованных на аукционах на основе права собственности и аренды, увеличился почти в 4 раза.
В первом полугодии 2026 года было реализовано 1,8 тыс. гектаров земельных участков. Это значительно превышает годовой показатель 2022 года.
Кроме того, количество обращений граждан и юридических лиц по приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения выросло почти в 5 раз по сравнению с 2022 годом.
Через «E-auksion» на торги выставлено около 1,5 млн объектов
В процессах реализации государственных активов расширяется использование цифровых механизмов.
На сегодняшний день через электронную торговую платформу «E-auksion» на торги было выставлено около 1,5 млн объектов, из которых более 1,2 млн были реализованы.
Для расширения возможностей предпринимателей по приобретению государственных активов внедрен ряд новых механизмов. В частности, созданы возможности для рассрочки оплаты стоимости активов, использования скидок в установленных случаях, а также долгосрочной аренды государственного имущества с последующим прямым выкупом.
До 2030 года планируется дальнейшее сокращение участия государства
На следующем этапе реформ одним из основных направлений останется дальнейшее увеличение доли негосударственного сектора в экономике и сокращение участия государства.
К 2030 году планируется довести долю негосударственного сектора до 85%, а также почти в 6 раз сократить количество предприятий с государственным участием.
Реформы, реализуемые Агентством по управлению государственными активами, направлены на эффективное использование государственного имущества, повышение прозрачности процессов приватизации, привлечение частного капитала и инвестиций, а также создание новых возможностей для предпринимательства.