2025 yil “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Qonunchilik palatasi majlisidagi nutqida ekologiya va iqlim o‘zgarishi masalalariga to‘xtaldi.
Davlat rahbarining aytishicha, havo va suvning ifloslanishi, tuproq erroziyasi, cho‘llanish, qazilma yoqilg‘ilarni behisob ishlatish global isishga, tabiiy ofatlarning ko‘payishiga olib kelmoqda, atrof-muhit va aholi sog‘lig‘iga zarar yetkazmoqda.
Bunga javoban mamlakatimizda uch yil avval “Yashil makon” umummilliy loyihasi boshlandi. Qo‘shni mamlakatlar bilan birgalikda Mintaqaviy iqlim strategiyasini amalga oshirishga kirishildi. Poytaxtimizda Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti tashkil etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston BMT tomonidan bu borada qabul qilingan ikkita muhim rezolyutsiyaning tashabbuskori bo‘ldi. Ayni vaqtda “yashil” energetika iqtisodiyotimiz drayverlaridan biriga aylanmoqda.
El-yurtimizning fikr-mulohazalari, xohish-istaklarini atroflicha o‘rganib, bildirilgan tavsiyalardan kelib chiqqan holda, bu boradagi ishlarni yangi, yanada yuksak bosqichga ko‘tarish maqsadida Shavkat Mirziyoyev 2025 yilni yurtimizda “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qilishni taklif qildi.
Yig‘ilganlar ushbu tashabbusni to‘liq qo‘llab-quvvatladilar, deyiladi rasmiy xabarda.
Hukumat yil nomida belgilangan eng muhim vazifalar bo‘yicha davlat dasturini ishlab chiqishi belgilandi.
Bu dasturda “yashil” texnologiyalarni joriy etish, suvni tejash, ko‘kalamzor hududlarni keskin ko‘paytirish, Orol fojiasining oqibatlarini yumshatish, chiqindilar muammosini hal qilish, eng muhimi, aholi salomatligini mustahkamlash kabi masalalar ustuvor ahamiyat kasb etishi zarurligi ta’kidlandi.

2025 год был объявлен «Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики».
Президент Шавкат Мирзиёев в своей речи на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса остановился на вопросах экологии и изменения климата.
По словам главы государства, загрязнение воздуха и воды, эрозия почвы, опустынивание и безудержное использование ископаемых топлив приводят к глобальному потеплению, увеличению природных катастроф, наносят ущерб окружающей среде и здоровью населения.
В ответ на это три года назад в нашей стране был запущен общенациональный проект «Зеленое пространство». Совместно с соседними странами была инициирована Региональная климатическая стратегия. В столице был создан Университет Центральной Азии по изучению экологии и изменения климата.
Кроме того, Узбекистан стал инициатором двух важных резолюций, принятых ООН по этому вопросу. В то же время «зеленая» энергетика становится одним из ключевых драйверов нашей экономики.
Тщательно изучив мнения, мысли и пожелания народа, а также с учетом высказанных рекомендаций, Шавкат Мирзиёев предложил объявить 2025 год в нашей стране «Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики».
Собравшиеся полностью поддержали эту инициативу, говорится в официальном сообщении.
Правительство было поручено разработать государственную программу, ориентированную на наиболее важные задачи, определенные в рамках названия года.
Ожидается, что эта программа приоритетно будет решать вопросы внедрения «зеленых» технологий, экономии воды, значительного увеличения зеленых зон, смягчения последствий экологической катастрофы в Арале, решения проблемы с отходами и, самое главное, укрепления здоровья населения.