2025 yil “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Qonunchilik palatasi majlisidagi nutqida ekologiya va iqlim o‘zgarishi masalalariga to‘xtaldi.
Davlat rahbarining aytishicha, havo va suvning ifloslanishi, tuproq erroziyasi, cho‘llanish, qazilma yoqilg‘ilarni behisob ishlatish global isishga, tabiiy ofatlarning ko‘payishiga olib kelmoqda, atrof-muhit va aholi sog‘lig‘iga zarar yetkazmoqda.
Bunga javoban mamlakatimizda uch yil avval “Yashil makon” umummilliy loyihasi boshlandi. Qo‘shni mamlakatlar bilan birgalikda Mintaqaviy iqlim strategiyasini amalga oshirishga kirishildi. Poytaxtimizda Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti tashkil etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston BMT tomonidan bu borada qabul qilingan ikkita muhim rezolyutsiyaning tashabbuskori bo‘ldi. Ayni vaqtda “yashil” energetika iqtisodiyotimiz drayverlaridan biriga aylanmoqda.
El-yurtimizning fikr-mulohazalari, xohish-istaklarini atroflicha o‘rganib, bildirilgan tavsiyalardan kelib chiqqan holda, bu boradagi ishlarni yangi, yanada yuksak bosqichga ko‘tarish maqsadida Shavkat Mirziyoyev 2025 yilni yurtimizda “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qilishni taklif qildi.
Yig‘ilganlar ushbu tashabbusni to‘liq qo‘llab-quvvatladilar, deyiladi rasmiy xabarda.
Hukumat yil nomida belgilangan eng muhim vazifalar bo‘yicha davlat dasturini ishlab chiqishi belgilandi.
Bu dasturda “yashil” texnologiyalarni joriy etish, suvni tejash, ko‘kalamzor hududlarni keskin ko‘paytirish, Orol fojiasining oqibatlarini yumshatish, chiqindilar muammosini hal qilish, eng muhimi, aholi salomatligini mustahkamlash kabi masalalar ustuvor ahamiyat kasb etishi zarurligi ta’kidlandi.

The year 2025 has been declared the "Year of Environmental Protection and 'Green' Economy."
President Shavkat Mirziyoyev, in his speech at the session of the Legislative Chamber of the Supreme Assembly, addressed the issues of ecology and climate change.
According to the head of state, air and water pollution, soil erosion, desertification, and the excessive use of fossil fuels are leading to global warming, an increase in natural disasters, and harm to the environment and public health.
In response, three years ago, the “Green Space” nationwide project was launched in our country. Together with neighboring countries, the Regional Climate Strategy was initiated. The University of Central Asia for Environmental and Climate Change Studies was established in the capital.
Additionally, Uzbekistan became the initiator of two important resolutions adopted by the UN in this regard. At the same time, "green" energy is becoming one of the key drivers of our economy.
After carefully studying the opinions, thoughts, and wishes of our people, and taking into account the recommendations made, Shavkat Mirziyoyev proposed declaring 2025 the “Year of Environmental Protection and ‘Green’ Economy” in our country.
The attendees fully supported this initiative, according to the official statement.
The government was instructed to develop a state program focused on the most important tasks outlined under the theme of the year.
This program is expected to prioritize issues such as the introduction of "green" technologies, water conservation, the significant expansion of green spaces, mitigating the consequences of the Aral Sea disaster, solving waste management problems, and, most importantly, strengthening public health.