“ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖ устав капиталидаги 100% улушни сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлик ёки Сотувчи) “ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки ЎзГАШКЛИТИ) устав капиталидаги 100,0 фоиз улушини музокараларга оммавий таклиф этиш усули орқали сотиш (кейинги ўринларда – “Битим” ёки “Сотув”) истагини эълон қилади.
Grant Thornton халқаро компанияси ушбу Битим бўйича Агентлик Маслаҳатчиси вазифасини бажаради. Агентлик томонидан берилган ваколатга асосан “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets) Сотув жараёнларини Маслаҳатчи билан биргаликда ташкил этади.
“Қурилиш, геоинформатика ва шаҳар кадастрида муҳандислик тадқиқотлари давлат лойиҳа-тадқиқот институти” ДУК (“ЎзГАШКЛИТИ” ДУК) 1963 йилда ташкил этилган ва ўз фаолиятини Ўзбекистон давлат муҳандислик-техник тадқиқотлар институти сифатида бошлаган.
Кейинчалик инвесторларга сотиш мақсадида 2021 йил август ойида Компания масъулияти чекланган жамият сифатида қайта ташкил этилган. Жойлашган манзили: Тошкент шаҳри, Чилонзор тумани, Қатортол кўчаси 38, майдони 0,21 га. Бино ва иншоотларнинг майдони 5 079 кв.м. Ходимларнинг умумий сони 738 киши.
2020-йил давомида “ЎзГАШКЛИТИ” ДУК томонидан 104,1 миллиард сўмлик ишлар бажарилиб, 4,6 миллиард сўм соф фойда олинган.
Компаниянинг асосий активи бўлган профессионал ходимлар жамоаси шаҳарсозлик объектлари қурилишини лойиҳалаш соҳасида мураккаб лойиҳа ва тадқиқот ишларини бажаришга қодир.
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан ушбу соҳада кўрилаётган чора-тадбирларни ҳисобга олинса, Компания янада ривожланиши учун энг кенг истиқболларга эга.
Сотув жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Жараён, манфаатдор харидорлардан мажбурий бўлмаган таклифлар, ундан кейин мажбуриятга эга бўлган таклифларни қабул қилиш ва бир ёки бир нечта иштирокчилар билан кейинги музокараларни ўтказишдан иборат бўлади.
Ҳозирда, Иштирокчилар қуйидаги маълумотларни ўз ичига олган ариза хати орқали (кейинги ўринларда - “Мажбурий бўлмаган таклиф”) ўз қизиқишларини билдиришлари сўралади:
1. Давлат рўйхатидан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳнома нусхаси;
2. Охирги 2 йил учун аудит қилинган консолидациялашган молиявий ҳисобот;
3. Барча акциядорлар (ва уларнинг эгалик улушлари) ва якуний бенефициарлар тўғрисидаги маълумотлар;
4. Битим нархи ва шартлари бўйича таклиф;
5. Ўз ва/ёки қарз маблағлари эвазига Битимни, шунингдек операцион фаолиятни молиялаштириш қобилиятини тасдиқлаш;
6. Харидорнинг муассислари ва бенефециарларига нисбатан жиноят иши ва тергов ҳаракатлари ўтказилмаганлигини, шунингдек, харидорнинг мансабдор шахсларининг номлари сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларида ва Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларида мавжуд эмаслигини тасдиқлаш;
7. “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиш;
Мажбурий бўлмаган таклиф аризачининг хоҳишига кўра ўзбек, инглиз ёки рус тилларида тайёрланиши мумкин.
Мажбурий бўлмаган таклифларини кўриб чиқиш асосида энг яхши таклифларини тақдим этган Иштирокчиларга, Компания ҳақида қўшимча маълумотлар, жумладан Grant Thornton томонидан тайёрланган таҳлилий ҳисоботлар (due diligence), олди-сотди шартномаси лойиҳаси тақдим этилади ва уларга Мажбурий бўлган таклифларини тайёрлаш таклиф этилади. Мажбуриятга эга бўлган таклифларни тайёрлаш муддатлари ва унинг тузилишига қўйиладиган талаблар танланган иштирокчиларга алоҳида хабар қилинади.
Мажбурий бўлмаган таклифлар кўринишида аризаларни топширишнинг охирги муддати 2022 йилнинг 20 феврал куни Тошкент вақти билан соат 18:00гача.
Аризалар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши лозим: Obidjon.azimbaev@uz.gt.com, nematulla.karimov@uz.gt.com, sh.oxunov@davaktiv.uz ва a.kahhorov@uz-assets.uz.
Аризалар бериш жараёни барча Иштирокчилар учун очиқ. Битим Ўзбекистон Республикасининг “Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонуни талаблари асосида амалга оширилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги, UzAssets, Компания ва Grant Thorntonнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги, UzAssets ва Grant Thornton ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
• аризалар бериш муддатига ўзгартириш киритиш;
• ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш; ва/ёки
исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан Битимга тааллуқли бўлган ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.

Объявление о начале процесса продажи 100,0 % доли в уставном капитале ООО «УзГАШКЛИТИ»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее - Агентство по госактивам или Продавец) объявляет о намерении продать долю в уставном капитале ООО «УзГАШКЛИТИ» (далее – «Компания» или «УзГАШКЛИТИ») в размере 100,0 %, путем публичного приглашения к переговорам (далее – «Сделка» или «Продажа»).
Консультантом Агентства по данной Сделке выступает международная компания Grant Thornton. Агентство уполномочивает инвестиционную компанию UzAssets (далее - UzAssets) для дальнейшей организации совместно с Консультантом Сделки.
ГУП «Государственный проектный научно-исследовательский институт инженерных изысканий в строительстве, геоинформатики и градостроительного кадастра» (ГУП «УзГАШКЛИТИ») был образован в 1963 году и начал свою деятельность как Узбекский государственный институт инженерно-технических изысканий.
В целях дальнейшей реализации инвесторам, ГУП «УзГАШКЛИТИ» был преобразован в Общество с ограниченной ответственностью в августе 2021 года. Расположен по адресу: город Ташкент, Чиланзарский район, ул. Катортол, 38, занимая площадь 0,21 га. Площадь зданий и сооружений составляет 5 079 кв.м. Общая численность сотрудников 738 человек.
В 2020 году, ГУП «УзГАШКЛИТИ» выполнены работы в объеме 104,1 млрд сум, и получена чистая прибыль в размере 4,6 млрд сум.
Профессиональная команда сотрудников, которая являются основным активом Компании, умеет выполнять сложные проектные и исследовательские работы в сфере проектирования по строительству объектов градостроительства.
Принимая во внимание принимаемые меры Правительством Республики Узбекистан в данной отрасли, Компания имеет самые широкие перспективы для дальнейшего развития.
Продажа организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон (далее – «Участники»). Процесс будет состоять из получения необязывающих, а затем обязывающих предложений от заинтересованных участников, и последующих переговоров с одним или нескольким из заинтересованных претендентов.
В настоящее время Участникам предлагается выразить свою заинтересованность в форме письма-заявки (далее — «Необязывающее предложение»), включающего следующую информацию:
2. Консолидированная аудированная финансовая отчетность за последние 2 лет;
4. Предложение цены и условий Сделки
5. Подтверждение возможности профинансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств
Необязывающее предложение может быть подготовлено на узбекском, русском или английском языках, на усмотрение заявителя.
По результатам рассмотрения Заявок и приложенных документов, претенденты будут персонально уведомлены о результатах отбора и последующих шагах.
По итогам рассмотрения необязывающих предложений, претендентам, предложившим наилучшие предложения будет предоставлена дополнительная информация о Компании, включая аналитические отчеты (due diligence), подготовленные компанией Grant Thornton, проект Договора купли-продажи и будет предложено подготовить обязывающие предложения. Сроки подготовки обязывающих предложений и требования к его структуре будут сообщены отобранным претендентам индивидуально.
Окончательный срок подачи заявок в виде необязывающих предложений – не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 20 февраля 2022 года.
Заявки необходимо отправить на электронные адреса: Obidjon.azimbaev@uz.gt.com, nematulla.karimov@uz.gt.com, sh.oxunov@davaktiv.uz и a.kahhorov@uz-assets.uz.
Процесс подачи Заявок является открытым для всех Участников. Сделка будет осуществлена в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью».
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства, UzAssets, Компании и Grant Thornton в отношении продажи Компании, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности