Хоразм вилоятида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисидаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида “битта акция – битта лот” тамойили асосида “Халқ IPO”си орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 28 июль куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Хоразм вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 200 нафардан зиёд маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари, тадбиркор ва инвесторлар иштирок этди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Шухрат Рахимов ҳамда вилоят ҳокими биринчи ўринбосари Муроджон Ачилов  бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 83 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 36 та давлат активлари 36,9 млрд. сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 4933 та 303,1 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 998 та 30,5 гектар ер участкалари 17,5 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Хоразм вилоятидаги жами 80 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 51 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Хоразм вилоятининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё ҳамда Бухоро вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

В Хорезмской области состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 28 июля текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активов, подлежащих приватизации в Хорезмской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Алишера Миралиева, начальник территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Хорезмской области Шухрат Рахимов, а также первый заместитель хокима Хорезмской области Муроджон Ачилова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Хорезмской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 83 государственных активов, из которых 36 актива были проданы за 36,9 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 4933 земельных участков площадью 303,1 га, из них проданы 998 земельных участков площадью 30,5 га за 17,5 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 80 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 51 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Хорезмской области.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Хорезмской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
Данное мероприятие продолжится во всех районах и городах Хорезмской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Навоийской, Кашкадарьинской и Бухарской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.