Хивадаги меҳмонхоналарни очиқ савдолар орқали сотиш жараёни бошланди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) Хива Плаза” МЧЖ (“Farovon Khiva Hotel меҳмонхонаси) ва “Хива Локомотив” МЧЖ (“Khiva Lokomotiv Hotel меҳмонхонаси)лардаги 100 фоиз улушларни (кейинги ўринларда – Активлар) профессионал консультант жалб қилган ҳолда очиқ савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
“RSM Uzbekistan” компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) ушбу хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича консультанти сифатида танлаб олинди.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот:
“Хива Плаза” МЧЖ (“Farovon Khiva Hotel меҳмонхонаси):
• Меҳмонхона ҳудуддаги ягона халқаро даражадаги меҳмонхона ҳисобланади;
• Меҳмонхона Ичан қаъладан 3 км узоқликда жойлашган;
• Манзили: Хоразм вилояти, Хива шаҳри, Қиёт МФЙ, Буюк йўл кўчаси, 1Б-уй;
• Умумий ер майдони 2,72 гектар, бино-иншоотлар майдони 773 квадрат метрни ташкил этади;
• Мавжуд хоналар сони 106 та;
• Меҳмонхонада 700 кишига мўлжалланган 12 та кўп тармоқли конференция заллари, банкет зали, 4 та ресторан, сауна ва бассейн мавжуд.
“Хива Локомотив” МЧЖ (“Khiva Lokomotiv Hotel меҳмонхонаси):
• Меҳмонхона шаҳарнинг маданий ва тарихий марказида, Ичан қаъладан 1 км узоқликда жойлашган;
• Манзили: Хоразм вилояти, Хива шаҳри, Янги ҳаёт маҳалласи, А.Темур кўчаси;
• Умумий ер майдони 0,77 гектар, бино-иншоотлар майдони 504 квадрат метрни ташкил этади;
• Мавжуд хоналар сони 78 та.
Савдо жараёни икки босқичда амалга оширилади, жумладан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари.
Сотув жараёнининг Сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) босқичини амалга ошириш тўғрисида:
Иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан ҳар бир актив бўйича сотиб олиш юзасидан қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Талабгор жисмоний шахс бўлганда: паспорт/ID карта нусҳаси, Активни сотиб олиш учун молиявий имконияти тўғрисидаги маълумотлар;
2. Талабгор юридик шахс бўлганда:
• корхона/фирма тўғрисида маълумотлар, шу жумладан таъсис ҳужжатлари (устав)ва фаолият гувоҳномаси нусҳаси, СТИР маълумоти;
• таъсисчиси/иштирокчиси, акциядори бир нафардан кўп бўлган ҳолларда 5 фоиздан ортиқ улуши мавжуд таъсисчи/иштирокчи/акциядорининг улушини кўрсатган ҳолда уларнинг ҳар бири ҳамда якуний бенефициари тўғрисида маълумот;
• охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи нусҳаси (ташкил топганига 3 йилдан кам бўлган ҳолларда, ташкил топган даврдан бошлаб фаолияти давридаги молиявий ҳисоботи нусҳаси).
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини ҳар бир актив бўйича алоҳида хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 31 октябрь соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар info@rsm.uz электрон почта манзилига юборишлари лозим.
Ушбу савдо босқичи доирасида, Консультант томонидан потенциал инвесторларни жалб қилиш мақсадида инвестицион тизерларни тарқатиш ишлари амалга оширилади.
• давлат иштирокидаги корхона бўлмаслиги (устав фондидаги (устав капиталидаги) давлат улуши миқдори 50 фоиздан ортиқ бўлган хўжалик жамияти ёхуд устав фондидаги (устав капиталидаги) давлат улуши миқдори хўжалик жамиятининг бошқа ҳар бир акциядори (иштирокчиси) улушига нисбатан кўп бўлган хўжалик жамияти, шунингдек давлат унитар корхонаси);
• хусусийлаштириш жараёнида иштирок этишини таъқиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли "Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида"ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
• Димитрий Аббасов, “RSM Uzbekistan” компанияси мутахассиси: d.abbasov@rsm.uz,  тел. +998(91) 770-16-73;
• Шохрух Охунов, Давактив агентлиги департаменти бошлиғи: tender@davaktiv.uz, тел. +998(71) 259-20-23.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) босқичига ўтган талабгорлар билан мажбуриятга эга бўлган таклифларни тақдим этишларидан аввал таклиф этиладиган қатъий нарх таклифининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов сифатида амалга оширилиши, шу билан бирга талабгорларга Активларнинг фаолиятини камида 5 йил сақлаб қолиш шартлари белгиланади.
Сотиш жараёнининг барча босқичларининг натижалари бўйича Давактив агентлигининг расмий саҳифаларида ахборот бериб борилади ва Консультант томонидан жараёнда иштирок этган талабгорларнинг ҳар бирига тегишли жараён хати (Process Letter) орқали индивидуал равишда хабардор қилинади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “RSM Uzbekistan”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “RSM Uzbekistan” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “RSM Uzbekistan” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

The open sales process of hotels located in Khiva has started
In accordance with the relevant privatization programs, State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) announces the start of the open sales process of 100% shares in Khiva Plaza LLC ("Farovon Khiva" Hotel) and Khiva Lokomativ LLC ("Khiva Lokomotiv" Hotel) (hereinafter – Assets) through the engagement of a professional consultant.
Company “RSM Uzbekistan (hereinafter - Consultant) was selected by UzSAMA as a privatization consultant to implement the privatization process based on international best practices.
Brief information about the Assets:
Khiva Plaza LLC ("Farovon Khiva" Hotel):
• The hotel is the only international level hotel in this area;
• The hotel is located 3 km away from “Ichan Kala”;
• Address: Khorezm region, Khiva city, Kiyot MSG, Buyuk Yul street, 1B;
• The total area of the land plot is 2.72 hectares, area of buildings and structures - 8,773 square meters;
• Number of available rooms - 106;
• The hotel has 12 multifunctional conference halls for 700 people, a banquet hall, 4 restaurants, a sauna and a swimming pool.
Khiva Lokomativ LLC ("Khiva Lokomotiv" Hotel):
• The hotel is located in the cultural and historical center of the city, 1 km away from “Ichan Kala”;
• Address: Khorezm region, Khiva city, Yangi khayot microdistrict, A. Temur street;
• The total area of the land plot is 0.77 hectares, area of buildings and structures - 3,504 square meters;
• Number of available rooms - 78.
The sales process for the Assets is based on a public invitation to negotiations method, which is open to all interested parties (hereinafter - Participants).
The process of selection of buyers will be carried out in two stages including Express of interest and Binding offer (BO) stage.
About the implementation of the Express of Interest stage of the sales process:
Candidates are invited to express their interest for each asset in the form of an Application (Express of Interest) including the following information:
1. Information on the applicant,  for an individual: a copy of passport/ID-card, as well as data confirming the financial feasibility of acquiring the asset;
2. Information on the applicant, for a legal entity:
• information on the enterprise/company, including a copy of the founding documents (charter) and registration certificate, as well as TIN data;
• Information on shareholders/participants, as well as the ultimate beneficiary, indicating the share of the founder/participant/shareholder with a share of more than 5% in cases where the founder/participant/shareholder is more than one;
• Financial statements for the last 3 years (if the company has been established for less than 3 years, financial statements for the period of its operation).
The Expression of Interest can be prepared separately for each asset in Uzbek, Russian or English languages until 18:00 (Tashkent time) on October 31, 2024 and sent to the following e-mail address: info@rsm.uz.
• Dimitry Abbasov, specialist of “RSM Uzbekistan”: d.abbasov@rsm.uztel.: +998(91) 770-16-73;
• Shokhrukh Okhunov, Head of department of the UzSAMA: tender@davaktiv.uztel.: +998(71) 259-20-23.
In turn, before submitting binding offers, the applicants who passed the stage of submitting Binding Offers (BO) are obliged to deposit at least 1 % of the proposed binding offer price as a security payment, as well as undertake to maintain the activity of the Assets for at least 5 years.
The results of each stage of the sales process are officially disclosed on the official platforms of UzSAMA, and the consultant provides formal, individualized notification to each participating candidate via process letters.
DISCLAIMER:
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of the State Assets Management Agency, “RSM Uzbekistan” in relation to the Assets sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. The State Assets Management Agency and “RSM Uzbekistan” reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the State Assets Management Agency and “RSM Uzbekistan”, to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;