“Uzbekistan Airways” АЖ айрим ҳаво кемаларини сотиш режасини эълон қилди
Аввал хабар берилганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, “Uzbekistan Airways” АЖнинг айрим ҳаво кемаларини сотиш белгиланган. Шунга кўра, Давактив агентлиги томонидан мазкур жараёнларни ташкиллаштириш учун Буюк Британиянинг ACC Aviation компанияси консультант сифатида жалб қилинган.
Консультант томонидан Ҳаво кемаларининг техник ҳолати, бозордаги талаб ва таклиф асосида сотиш механизми бўйича таҳлиллар ўтказилди. Консультант тавсиясига асосан “Uzbekistan Airways” АЖ қуйидаги икки лот бўйича Ҳаво кемаларини сотиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланганлигини эълон қилди:
Лот 1:
1. Боинг 757 (UK 75701), 1999 йилда ишлаб чиқарилган;
2. Боинг 757 (UK 75702), 1999 йилда ишлаб чиқарилган;
Лот 2:
1. Боинг 767 (UK 67007), 2003 йилда ишлаб чиқарилган;
2. Боинг 767 (UK 67008), 2004 йилда ишлаб чиқарилган.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини 2023 йил 23 февраль соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги электрон почта манзилларига юборишлари лозим: ProjectHY@ACCAviation.com.
Шу билан бирга, “Uzbekistan Airways” АЖ томонидан келгусида қолган ҳаво кемаларни тури ва русумини инобатга олиб, лотларга бўлган ҳолда савдо жараёнлари эълон қилиниши билдирилган.
Савдо жараёнлари бўйича батафсил маълумотлар билан қуйидаги ҳавола орқали танишингиз мумкин.
Маълумот учун: “Uzbekistan Airways” АЖнинг сотувга таклиф қилинаётган ҳаво кемаларини очиқ савдоларда сотиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 апрелдаги “Фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5100-сон қарорида белгиланган.

АО «Uzbekistan Airways» объявило о планах продажи некоторых самолетов
Как сообщалось ранее, согласно соответствующей программе приватизации, предусмотрена продажа некоторых воздушных судов принадлежащих АО «Uzbekistan Airways». Согласно этому, британская компания ACC Aviation была привлечена Агентством госактивов в качестве консультанта для организации этих процессов.
Консультантом проведен анализ технического состояния воздушных судов, механизма продажи на основе спроса и предложения на рынке. Согласно рекомендации консультанта, АО «Uzbekistan Airways» объявляет о начале этапа выражение заинтересованности (Express of interest) на покупку воздушных судов следующими двумя лотами:
Лот 1:
1. Боинг 757 (UK 75701), произведено в 1999 году;
2. Боинг 757 (UK 75702), произведено в 1999 году;
Лот 2:
1. Боинг 767 (UK 67007), произведено в 2003 году;
2. Боинг 767 (UK 67008), произведено в 2004 году.
Претенденты могут подать заявки о выражении заинтересованности на следующие адреса электронной почты до 18:00 (по ташкентскому времени) 23 февраля 2023 года: ProjectHY@ACCAviation.com
При этом, АО «Uzbekistan Airways» заявляет, что в дальнейшем будут объявлены процессы продаж по оставшимся воздушным суднам, путём их разделения по лотам, типам и моделям воздушных судов.
С подробной информацией о процессах продажи можно ознакомиться по данной ссылке.
Для информации: Продажа воздушных судов авиакомпании «Uzbekistan Airways» предусмотрена в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 апреля 2021 года №ПП-5100 «О мерах по трансформации и поддержке предприятий гражданской авиации».