“Universal Mobile Systems” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Universal Mobile Systems” МЧЖ (кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 4 июль куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Консультантлардан талаб этилган иш ҳажмини тўлиқ бажариш учун консорциумга киришлари ёки биргаликда қўшма таклифлар тақдим этишлари мумкин.
Агар консорциум томонидан ариза тақдим этилса, консорциум битими тақдим этилиши сўралади. Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Жон Насиров, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Йирик давлат активларини трансформация қилиш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-21-30; эл.почта: j.nasirov@davaktiv.uz;
Шоҳрух Оҳунов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: cooperation@davaktiv.uz.
Буюртмачи сотиш жараёни бўйича, шу жумладан, уларнинг тавсиялари асосида қарор қабул қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
“Universal Mobile Systems” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарорига мувофиқ, "Universal Mobile Systems" МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини хусусийлаштириш (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари мобил телекоммуникация бозорининг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида, энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Қонун ҳужжатларига ҳамда Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС)га асосан тайёрланган молиявий ҳисоботга мувофиқ, Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш доирасида хусусийлаштириш бўйича консультантдан талаб қилинадиган Иш ҳажми ушбу Сўровноманинг иловасида кўрсатиб ўтилган. Консультантлар талаб этилган иш ҳажмини тўлиқ бажариш учун консорциумга киришлари ёки биргаликда қўшма таклифлар тақдим этишлари мумкин.
“Universal Mobile Systems” МЧЖ (“UMS” МЧЖ, “Mobiuz” савдо белгиси остида) — “Mobiuz” савдо белгиси остида 4G LTE, UMTS va GSM стандартлари асосида замонавий мобил овозли алоқа ва мобил интернетга уланиш хизматларини тақдим этувчи Ўзбекистондаги телекоммуникация компанияси.
“UMS” МЧЖнинг марказий офиси Тошкент шаҳри, А.Темур ҳиёбони, 24 уйда жойлашган. Мобил оператор 2014 йилдан тижорат фаолиятини бошлаган.
2021 йил якунига кўра, компания 1 133 млрд сўм соф тушум, 96,5 млрд сўм соф фойда олган ва умумий соф актив қиймати 1,4 трл сўм қийматига эга.
Жорий йил 1 май ҳолатига, компаниянинг абонентлар сони 6,6 млн нафарга етган.
Рақамлаштириш ва мобил телекоммуникация соҳасида тегишли билим ва тажрибага эга маслаҳатчига устунлик берилади.
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши керак;
Шу билан бирга, таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Буюуртмачи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
I. Мобил телекоммуникация бозорини таҳлил қилиш:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда мобил телекоммуникация бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг мувоффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
интеллектуал фаолиятнинг объектив ифодаланган натижаларига ва уларга тенглаштирилган индивидуаллаштириш воситаларига, шу жумладан товар белгисига, бозор брендларига ва интеллектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик ҳуқуқини белгилаш;
тадбиркорлик фаолияти натижаси бўйича асосланган ҳуқуқий манбаларини ва мулкдан фойдаланиш билан боғлиқ бошқа хўжалик фаолиятлари бўйича асосларни аниқлаш ва хулоса бериш, шунингдек, мол-мулкни яратиш, кўпайтириш, битимлар асосида қўлга киритиш, мерос қилиб қолдириш, Актив фойдасига ёки учинчи шахс мулкига эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтириш муддати, учинчи шахслар фойдасига Активнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар бўйича белгиланган чекловлар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низомларга риоя қилиш ҳолати;
битим доирасида бошқа баҳоловчи ва консультантлар фаолиятини ҳаракатини амалга оширишини мувофиқлаштириш (зарур бўлган ҳолларда).
Битимни эълон қилиш ва ёпишни ташкиллаштириш.
(1) Консорциумлар ариза топширган тақдирда, консорциум тўғрисидаги шартномаларини тақдим этишларини, шунингдек, ишга бевосита жавобгар ва мувофиқлаштириш учун жалб қилинган консультант-шерикнинг асосий консультантини кўрсатиш сўралади. Бунда, умумий хизмат хақи кўрсатилиши лозим.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талабларга жавоб бермаса, “г” бандида назарда тутилган баҳолаш бали қўлланилмайди.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации ООО «Universal Mobile Systems»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/«Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации государственной доли в уставном фонде ООО «Universal Mobile Systems» (далее – «Актив»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), не позднее 18:00 (по Ташкентскому времени) 4 июля 2022 года.
Консультанты могут объединиться в консорциум для выполнения необходимого объема работ или предоставить совместные предложения.
Если заявка подается консорциумом, необходимо предоставить соглашение о консорциуме. Если подается совместное коммерческое предложение, должен быть указан ключевой консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и вместе с этим берет на себя ответственность по выполнению обязательств
Жон Носиров, начальник департамента трансформации и приватизации крупных государственных активов Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Заказчик не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить какой-либо договор
в соответствии с этим запросом предложений. Соответственно, данный запрос предложений не подразумевает заключение договора в силу публикации данного запроса и/или получения заявок в связи с ним, либо путем переговоров или обсуждений с одним или несколькими участниками отбора в отношении Сделки.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации государственной доли в уставном фонде ООО «Universal Mobile Systems»
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2022 года № ПП – 168 предусмотрена приватизация ООО «Universal Mobile Systems» путем продажа 100,0 % государственных долей в уставном фонде ООО (далее – «Сделка»).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практики с учетом отраслевой и индивидуальной специфики рынка мобильных телекоммуникаций и требований законодательства Республики Узбекистан. Для принятия решения Продавца, проводится независимая оценка Актива в соответствии с национальным законодательством, на основании финансовой отчетности, подготовленной в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (МСФО).
Необходимый Объем работы консультанта по приватизации по сопровождению Сделки описывается в приложении к данному Запросу. Консультанты для оказания всего спектра услуг могут вступать в консорциум или представить совместные предложения.
ООО «Universal Mobile Systems» (ООО «UMS», под торговой маркой «Mobiuz») -телекоммуникационное предприятие Узбекистана, оказывающее современные услуги мобильной голосовой связи и мобильного доступа к Интернету в стандартах 4G LTE, UMTS и GSM под торговой маркой Mobiuz.
Центральный офис компании ООО «UMS» расположен в г.Ташкенте, проспект А.Темура, 24. Коммерческий запуск мобильного оператора состоялся 1 декабря 2014 года.
По итогам 2021 года предприятие получило чистую выручка в размере 1 133, 7 млрд сум, чистую прибыль в размере 96,5 млрд сум и общая сумма чистых активов составляет 1,4 трл сум.
Количество абонентов - 6,6 млн. по состоянию на 1 мая 2022 года.
Предпочтение отдаётся консультанту, обладающему соответствующими знаниями и опытом работы в области цифровизации и телекоммуникаций.
б) Информация об опыте консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая информацию о мандатах консультанта в регионе СНГ
в период с 1 января 2017 года по настоящее время (до 35 баллов);
в) Предложение по организации работ с точки зрения выполнения Сделки (этапы с учетом срока завершения). Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц команды и информации об их: опыте работы, стажа работы и общем опыте заключения сделок Владение членами команды узбекским языком приветствуется (до 15 баллов);
Часть фиксированного вознаграждения - должна быть в виде единой цифры и вместе с этим свободна от субъективных предположений самого консультанта;
Процент вознаграждения за успех (success fee) - зависит от предлагаемой Стратегии продажи.при этом Заказчик дает предпочтение предложениям, предусматривающие пропорциональное вознаграждение за успех («success fee») Сделки.
е) Информация о наличии конфликта интересов. Указать, есть
ли у Консультанта в настоящий момент мандат на потенциальную транзакцию, которая может вызвать конфликт в случае его привлечения к данной Сделке.
I. Анализ рынка мобильных телекоммуникаций:
анализ рынка и предпосылок развития отрасли в Узбекистане и целом в регионе, необходимые условия для развития предприятий отрасли; описание основных правил регулирования рынка мобильных телекоммуникаций в Узбекистане, в том числе механизм распределения частот;
анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли.
определении оснований и предоставление заключения, включая обоснование правоустанавливающих аспектов по результатом предпринимательской и иной хозяйственной деятельности связанной
Предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Актива, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов в течении периода предпродажной подготовки;
координация проводимых действий с деятельностью других консультантов и оценщиков в рамках сделки (в случаи необходимости).
координация коммуникации с потенциальными претендентами, включая ответы на вопросы со стороны потенциальных покупателей;
сопровождение процесса продажи с подготовкой всей необходимой документации, в том числе проекта договора купли-продажи (с переводом на узбекский и при необходимости, на английский и русский языки);
(1) В случае подачи заявки консорциумом, просим предоставить договор о консорциуме, а также указать основного консультанта (как правило его называют лидером консорциума), координирующего и несущего ответственность за работу привлекаемого консультанта-партнера. В этом случае, должна быть указана общая стоимость услуг.
(2) В случае, если предложения консультантов не соответствуют требованиям, указанных в пунктах «а», «б» и «в», оценочный балл, предусмотренный в пункте «г» не применяется.