Жиззах вилоятида "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 17 сентябр куни Жиззах вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow (тақдимот) ўтказилди.
Жиззах шаҳридаги “Ёшлар инновацион маркази” биносида бўлиб ўтган мазкур тадбирда маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари ва 150 дан ортиқ тадбиркорлар иштирок этди. Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
“Roadshow” тақдимоти доирасида тадбиркорлар оммавий савдоларга чиқарилган 66 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятлари активлари ва 3752 та ер участкалари ҳамда ижарага берилиши кўзда тутилган 321 та давлат мулклари билан танишдилар.
Бундан ташқари, аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириб олган фуқароларга мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордерлари топширилди ҳамда мазкур жараён тартиби бўйича тадбир қатнашчиларига тушунтиришлар берилди.
Roadshow иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги давлат активлари, шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар, маъмурий ҳамда ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва ер участкалари тўғрисида маълумотлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган Roadshow давомида Давактив агентлиги Методология, ҳудудлар ва таркибий бўлинмалар фаолиятини мувофиқлаштириш йиғма ахборот-таҳлил департаменти бошлиғи Тўлқин Набиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу билан бирга, "Roadshow" тақдимоти якунида Агентлик худудий бошқармаси биносида "Консультатив марказ" ташкиллаштиришга келишиб олинди.

Roadshow was held in Jizzakh
The State Assets Management Agency on September 17 this year held a regular "Roadshow" presentation of privatized state assets in Jizzakh province, particularly state shares in enterprises, empty state facilities and land plots to be sold.
The event, held in the building of the "Youth Innovation Center" of Jizzakh city, was attended by representatives of local khokimiyats, large enterprises in the region, as well as more than 150 entrepreneursRepresentatives of the State Assets Management Agency provided a "master class" on the use of the electronic trading platform "E-auksion" and explained in detail, both theoretically and practically, the procedures for creating a personal account on the platform, obtaining an electronic signature online and participation in the bidding
As part of the "Roadshow", entrepreneurs were introduced to 66 state assets and 3,752 land plots offered for public auction, as well as 321 state facilities proposed for lease.
The participants of the “Roadshow” were familiarized with state assets offered and planned to be sold at the public sales in accordance with the privatization programs, in particular with large assets, administrative and industrial buildings, and land plots.
The “Roadshow” was held at a high level, full of questions and answers. During the event, Head of the Department of UzSAMA Tulkin Nabiyev and other responsible regional executives answered a number of questions from participants and media representatives.
In addition, at the end of the Roadshow was decided to organize "Consultative Center" under the Territorial Administration of the Agency.
For reference: such presentations and meetings (Roadshow) will be held in all provinces of the country, including Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.