“Қўқон биокимё” АЖнинг 99,7 % акция пакетини сотиб олиш бўйича мажбурий бўлмаган таклифларни қабул қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги ёки Сотувчи) “Қўқон биокимё” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Қўқон биокимё) устав капиталидаги 99,7 фоиз акциялар пакетини музокараларга оммавий таклиф этиш орқали сотиш истагини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Deloitte халқаро компанияси ушбу Битим бўйича Агентлик маслаҳатчиси вазифасини бажаради. “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets) Агентлик манфаатлари учун ва унинг номидан Битимга тайёргарлик жараёнини амалга оширади.
Компания ҳақида қисқача маълумот:
“Қўқон биокимё” АЖ 1983 йилда ташкил этилган, йиллик ишлаб чиқариш қуввати 4 020 минг дал. ни ташкил этиб, Ўзбекистон Республикасидаги энг йирик этил спирти ишлаб чиқарувчиси ҳисобланади. Шу билан бирга, “Қўқон биокимё” акциядорлик жамиятида ишлаб чиқарилган спирт органолептик хусусиятларига кўра, Ўзбекистондаги энг яхшиларидан бири сифатида мутахассислар томонидан эътироф этиб келинади.
Компанияда спирт билан бир қаторда, қуввати йилига 5,36 минг тоннагача бўлган глютен тайёрлаш бўйича янги линия ишга туширилган ва айни пайтда ушбу маҳсулотни ишлаб чиқариш ҳажми жадал ошиб бормоқда.
Компания даромадлар ўсишининг юқори суръатларини намойиш этмоқда, рентабеллик эса бозор даражасида.
Сотув жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни кўринишида ташкил этилган. Жараён манфаатдор Иштирокчилардан мажбурий бўлмаган, кейин эса мажбуриятга эга бўлган таклифларни олишдан ва бир ёки бир нечта Иштирокчилар билан кейинги музокараларни ўтказишдан иборат бўлади.
Ҳозирги вақтда Иштирокчиларга қуйидаги маълумотларни ўз ичига олган ариза хати орқали (кейинги ўринларда - "Мажбурий бўлмаган таклиф") ўз қизиқишларини билдиришлари сўралади:
Ариза берувчи ҳақида қисқача маълумот;
Барча акциядорлари (ва уларнинг эгалик улуши) ва якуний бенефициарлари тўғрисидаги маълумотлар;
Давлат рўйхатидан ўтказилганлиги тўғрисида гувоҳнома нусхаси;
Охирги 3 йил учун аудит қилинган консолидациялашган молиявий ҳисобот;
Битим нархи ва шартлари бўйича таклиф.
Мажбурий бўлмаган таклиф Иштирокчининг хоҳишига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрланиши мумкин.
Мажбурий бўлмаган таклифлар ва унга илова қилинган ҳужжатларни кўриб чиқиш натижалари бўйича Иштирокчилар танлов натижалари ва кейинги босқичлар тўғрисида шахсан хабардор қилинади.
Мажбурий бўлмаган таклифлар кўринишида аризаларни топширишнинг охирги муддати – 2022-йил 25-феврал Тошкент вақти билан соат 18:00 гача.
Аризалар ва мажбуриятга эга таклифлар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши керак: anagurnyi@deloitte.rusmilyavsky@deloitte.rurmukhametshin@deloitte.uz.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган UzAssets, Компания ва Deloitteнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. UzAssets ва Deloitte ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш; ва/ёки
(iii) исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Битимга тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.

Объявление о сборе необязывающих предложений по приобретению 99,7% пакета акция АО «Коканд биохим»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство» или «Продавец») объявляет о намерении продать долю в акционерном капитале АО «Коканд биохим» (далее – «Компания» или «Коканд биохим») в размере 99,7%, путем публичного приглашения к переговорам (далее – «Сделка» или «Продажа»).
Ведущим консультантом Агентства по данной Сделке выступает международная компания Deloitte. Инвестиционная Компания АО «UzAssets» (далее - «UzAssets») ведет процесс подготовки Сделки от имени и в пользу Агентства.
АО «Коканд биохим» было основано в 1983 г. и является крупнейшим производителем этилового спирта в Республике Узбекистан, обладая производственными мощностями в размере 4 020 тыс. дал./год. При этом органолептические свойства спирта АО «Коканд биохим» признаются специалистами одними из наилучших в Узбекистане.
Наряду с производством спирта, Компания недавно ввела новую линию по производству глютена мощностью до 5.36 тыс. в год и в настоящее время активно наращивает данное производство.
Компания демонстрирует высокие темпы роста выручки, при этом рентабельность находится на рыночном уровне.
Продажа организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон (далее – «Участники»). Процесс будет состоять из получения необязывающих, а затем обязывающих предложений от заинтересованных Участников, и последующих переговоров с одним или нескольким из заинтересованных Участников.
1. Краткая информация о Заявителе;
2. Информация обо всех акционерах (и их доля собственности) и конечных бенефициарах;
3. Копия справки о государственной регистрации;
4. Консолидированная аудированная финансовая отчетность за последние 3 года;
5. Предложение цени и условий Сделки.
Необязывающее предложение может быть подготовлено на узбекском, русском или английском языках, на усмотрение Участника.
По результатам рассмотрения необязывающих предложений и приложенных документов, Участники будут персонально уведомлены о результатах отбора и последующих шагах.
Окончательный срок подачи заявок в виде необязывающих предложений – не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 25 февраля 2022 года.
Заявки необходимо отправить на электронные адреса: anagurnyi@deloitte.rusmilyavsky@deloitte.rurmukhametshin@deloitte.uz
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства, UzAssets, Компании и Deloitte в отношении продажи Компании, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности
1. вносить изменения в срок подачи заявок;
2. прекратить процесс продажи по любой причине; и/или
3. прекратить любые обсуждения и переговоры с любым потенциальным покупателем (покупателями) в отношении Сделки в любое время и без разъяснения причин.