Қашқадарё вилоятида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида “битта акция – битта лот тамойили асосида “халқчил IPO орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 9 июнь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Қашқадарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 300 нафардан зиёд маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари, тадбиркор ва инвесторлар иштирок этди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Шерзод Бўриев ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари Алишер Қодиров бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Қашқадарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 181 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 29 та давлат активлари 39,9 млрд. сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 4590 та 151,9 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1211 та 56,4 гектар ер участкалари 27,0 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Қашқадарё вилоятидаги жами 164 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 99 та кўчмас мулк объектлари, жумладан, “битта акция – битта лот тамойили асосида Минора қуриш экспедицияси” АЖнинг 11,1 фоиз акция пакетлари “халқчил IPO”га чиқарилиши яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Тадбир якунида, Давактив агентлиги томонидан бир қатор давлат органларининг Қашқадарё вилояти ҳудудий бошқармалари намунали ҳамкор ташкилот сифатида эътироф этилди. Ўз ўрнида, бир қатор туман ҳоким ёрдамчилари давлат активлари соҳасида кўрсатаётган фаолликлари учун ташаккурномалар билан тақдирланди.
Шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган ва Навоий вилоятларида ўтказилди, шунингдек йил давомида республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in Kashkadarya region
In accordance with the Presidential Decree from March 24, 2023 № PD-102 "On additional measures to reduce state participation in the economy", it is approved to offer for public auction state shares in 1001 enterprises and 1046 properties, as well as the list of 40 enterprises which shares are realized through "public IPO" on the principle of "one share - one lot".
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on June 9 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Kashkadarya region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 300 representatives of local khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Kashkadarya region Sherzod Buriev and Deputy of the Kashkadarya region Khokimiyat Alisher Kadirov.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Kashkadarya region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 181 state assets for public auction and 29 assets were sold for 39,9 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 4590 land plots with total area of 151,9 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 1211 land plots with total area of 56,4 hectares were sold for 27,0 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 164 state assets and assets of enterprises with state participation, of which 99 real estate objects, which are oferred for public auction in Kashkadarya region, including 11,1% of state shares of “Minora qurish ekspeditsiyasi” JSC that are proposed for "public IPO" on the principle of "one share - one lot".
During the Roadshow, which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
According to the results of the event, the territorial departments of a number of state agencies in the Kashkadarya region were recognized by the State Assets Agency as exemplary partner organizations. In addition, a number of Hakims' assistants were awarded letters of appreciation for their activity in the field of state assets.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Kashkadarya region and provided information on the projects being implemented.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan and Navai regions and will also be held during the year in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.