Президент Шавкат Мирзиёев 30 июнь – Ёшлар куни муносабати билан ёшлар билан учрашув ўтказди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида юртимиздаги барча йигит-қизларни байрам билан самимий табриклади.
– Биз ислоҳотларимизнинг илк кунларидан ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг орзу ва интилишларини рўёбга чиқаришни давлат сиёсатининг энг устувор йўналишларидан бири сифатида белгилаб олганмиз, – деди Президентимиз.
Сўнгги йилларда бу борада мутлақо янги тизим яратилди. Ҳар бир маҳаллада ёшлар етакчилари фаолияти йўлга қўйилди, йигит-қизларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, бандлиги, таълими, касб-ҳунар эгаллаши ва тадбиркорлик бошлаши учун кенг имкониятлар очилди. Ҳар ҳафтанинг пайшанба куни “Ёшлар куни” этиб белгиланиб, вазирлик ва идоралар ёшлар муаммоларини ўрганиш ҳамда уларга ечим топишга сафарбар этилди.
Амалга оширилган ишлар натижасида “Ёшлар дафтари” орқали 1,5 миллион нафар ёшнинг муаммоси ҳал қилинди. Ёш тадбиркорлар сони 5 карра кўпайиб, 287 мингдан ошди. Хорижий тилларни интенсив ўрганаётган йигит-қизлар сони 3,5 миллион нафарга етди. Иқтидорли ўқувчи ва талабалар нуфузли фан олимпиадаларида 434 та, ёш спортчилар халқаро мусобақаларда 2 минг 245 та медални қўлга киритди.
Давлатимиз раҳбари бугунги глобал рақобат шароитида мамлакатларнинг устунлиги, аввало, билим, технология ва инсон капитали билан белгиланаётганига эътибор қаратди.
– Билинглар, энди давлатлар ҳудуди билан эмас, билими билан, аҳоли сони билан эмас, технологияси билан, табиий бойликлари билан эмас, инсон капитали билан рақобатга киришмоқда. Билим, илм-фан ва тафаккур маҳсули бўлган янги “Билимлар иқтисодиёти” ҳал қилувчи кучга айланиб бормоқда, – деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари ёшларни буюк аждодларимизга муносиб ворис бўлишга, Янги Ўзбекистонда Учинчи Ренессанс пойдеворини яратишга даъват этди.
Учрашувда Президентимиз Ўзбекистон миллий терма жамоасининг футбол бўйича жаҳон чемпионатидаги иштирокига ҳам тўхталди. Футболчиларимиз кучли рақиблар билан ўйинлар орқали катта тажриба орттиргани, Аббос Файзуллаев ва Элдор Шомуродовнинг жаҳон чемпионатидаги илк голлари халқимизга қувонч бағишлагани таъкидланди.
– Ватанимиз шарафини ҳимоя қилган терма жамоамиз аъзоларига ортиқча ҳис-туйғу билан эътироз билдириш, улардан айб қидириш халқимизга хос иш эмас. Аксинча, бугун уларни қўллаб-қувватлаш, руҳини кўтариш ҳар қачонгидан ҳам муҳим, – деди Президентимиз.
Катта ғалабалар ҳали олдинда экани, бунинг учун болалар футболига эътибор кучайтирилиб, футбол умуммиллий ҳаракатга айлантирилиши, келаси йил январь ойида Саудия Арабистонида ўтадиган Осиё кубогига тайёргарлик ҳозирдан бошланиши қайд этилди.
Президентимиз ёшларнинг ҳаётда муносиб ўрин топиши учун билим, касб ва технологияни энг муҳим таянч сифатида кўрсатди.
Шу мақсадда ҳар йили 500 минг нафар ўғил-қизни замонавий касбга ўқитишга қаратилган “Келажак билимлари экотизими” йўлга қўйилади. Ўқув марказлари ташкил этиш истагидаги ёшларга ер ва давлат объектлари имтиёзли шартларда берилади, зарур инфратузилма давлат ҳисобидан яратилади, марказларни қуриш ва жиҳозлаш учун кредит ставкаси компенсация қилинади.
Қўлида касби бор, лекин янги кўникмаларни эгалламоқчи бўлган ёшлар учун “касб ваучери” жорий этилади. Ҳар йили 50 минг нафар ёшнинг замонавий касбларни ўрганиш харажатлари фоизсиз ссуда ҳисобидан қопланади. Эҳтиёжманд оилалардаги 85 минг нафар ишсиз ёшга хусусий ўқув марказларида касб эгаллаши учун бепул ваучер берилади. Шу йилнинг ўзида бу тизим учун 120 миллиард сўм ажратилади.
Техникумларда хусусий сектор иштироки кенгайтирилиб, лицензия талаблари соддалаштирилади. Янги ўқув йилидан хусусий техникумларга ҳам касбга ўқитиш бўйича давлат гранти ажратилади. Халқаро касб танловлари ғолиблари ва уларнинг устозлари пул мукофотлари билан рағбатлантирилади.
Хорижий тилларни мукаммал биладиган 650 мингдан зиёд ёшлар салоҳиятидан мамлакатимизнинг бой тарихи, маданий мероси, туризм ва экспорт имкониятларини халқаро майдонда тарғиб қилишда фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди. Шу мақсадда “рақамли контент” платформаси ишга туширилиб, ҳар йили 20 миллиард сўмдан ажратилади.
Хорижда таълим олаётган ёшлар билан ишлаш бўйича ҳам янги тизим яратилади. Етакчи хорижий олийгоҳларда ўқиётган 14 мингдан ортиқ йигит-қиз таътил даврида юртимиздаги вазирлик, ҳокимлик, давлат ва хусусий компанияларда амалиёт ва стажировка ўташи учун рақамли мулоқот платформаси ишга туширилади. “Эл-юрт умиди” жамғармаси орқали ёшларни хусусий сектор буюртмаси асосида ҳам нуфузли хорижий олийгоҳларда ўқитиш имконияти яратилади.
Президентимиз олийгоҳ битирувчисини ишга олган тадбиркорлар учун ёш мутахассисга нисбатан даромад ва ижтимоий солиқ бир йил давомида 1 фоиз этиб белгиланишини эълон қилди. Бу 200 мингга яқин битирувчини ишга жойлаштириш учун муҳим рағбат бўлади.
Ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган, ҳарбий хизмат, миграция ва жазони ўтаб қайтган, жисмоний имконияти чекланган ёшларни қўллаб-қувватлаш учун “Кафолатланган биринчи қадам” пакети жорий этилади. “Устоз – талаба” дастури асосида уюшмаган ёшларга кўмаклашган талабалар ҳам рағбатлантирилади.
Шунингдек, “Ёшлар мини-франшизаси” дастури ишга туширилади. Маҳаллий брендлар франшизасини оладиган йигит-қизларга Ёшлар тадбиркорлиги жамғармасидан 300 миллион сўмгача фоизсиз ссуда ажратилади. Бу дастурлар учун 500 миллиард сўм йўналтирилади.
Ёшлар учун касб ва тил ўрганиш, ишга жойлашиш, тадбиркорлик бўйича хизматлардан “ягона дарча” тамойили асосида фойдаланиш имконини берадиган Ёшлар хаблари ташкил этилади. Ушбу тажриба Сурхондарёдан бошланиб, босқичма-босқич бошқа ҳудудларда ҳам жорий қилинади.
Давлат бошқарувида ёшларга ишончни кучайтириш мақсадида 5 та йўналишда “TOП-100” дастури амалга оширилади. Ғолиблар мукофотланиб, раҳбарлик лавозимларига тавсия этилади. Ҳар бир вазирлик ва тармоқ ўз йўналишида иқтидорли ёшларни танлаб, халқаро ташкилотларга стажировкага юборади. Йилига 2 минг нафар ёшни шундай стажировкаларга юбориш режаси ишлаб чиқилади.
Ёшларни рағбатлантириш ва ягона мақсад атрофида бирлаштириш учун “Ўзбекистон ёшлар лигаси” платформаси ишга туширилади. Унда ёшларнинг таълим, касб, тадбиркорлик, илм-фан ва жамоатчилик фаолиятидаги натижалари баҳоланади. Юқори натижага эришганларга грант, контрактга чегирма, касб ваучери, имтиёзли кредит, хорижий стажировка, кадрлар захирасига кириш ва ипотека бўйича имкониятлар берилади.
Ёшлар тадбиркорлигини ривожлантиришда Банк-молия академияси “ақл маркази” сифатида белгиланади. Академия тингловчилари ҳудудларда тайёр бизнес лойиҳаларни шакллантиради, Ёшлар тадбиркорлиги жамғармаси эса уларни қулай шартларда ёшларга таклиф қилади. Жамғарма юқори даромад ва кўплаб иш ўринлари яратадиган лойиҳаларга 5 миллиард сўмгача инвестиция киритади. Бу тизим камида 300 минг нафар ёшга ўз бизнесини бошлаш учун йўл очади.
Инновацион стартапларни қўллаб-қувватлаш бўйича ҳам янги вазифалар белгиланди.
– Биз 2030 йилгача иқтисодиёт ҳажмини 240 миллиард доллардан оширишни режа қилганмиз. Бунга эришиш учун барча соҳаларга янги ғоя олиб кирадиган инновацион стартаплар керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Сўнгги тўққиз йилда маҳаллий стартап экотизими 15 баробар ўсиб, 4 миллиард доллардан ошгани, 1 минг 200 дан зиёд истиқболли стартап лойиҳалар пайдо бўлгани қайд этилди. Энди ҳар бир вазир, тармоқ раҳбари ва ҳоким “1 мингта масалага – ёшлардан 1 мингта ечим” лойиҳасини ишга туширади. Ёшлар ишлари агентлиги бизнес, ахборот технологиялари ва креатив иқтисодиёт йўналишидаги 100 та энг яхши лойиҳага 1 миллиард сўмгача инвестиция киритади.
Ахборот технологиялари ва сунъий интеллект соҳасида ёшлар учун янада кенг имкониятлар яратилади. “Рақамли ҳукумат” марказида биринчи суперкомпьютер кластери ишга туширилди, келгуси йил унинг қуввати 3 карра оширилади. Жорий йилда 20 та олийгоҳда сунъий интеллект лабораториялари ташкил этилади. Ёшлар ушбу имкониятлардан бепул фойдаланиб, ҳудуд ва тармоқлардаги муаммоларга ечимлар ишлаб чиқади.
Янги АТ парклар барпо этилиши ҳисобидан 20 мингдан зиёд йигит-қиз учун юқори даромадли иш ўринлари яратилади. “Менинг биринчи компьютерим” дастури орқали эҳтиёжманд оилалардаги 10 минг нафар ёшга ноутбук хариди учун ёрдам кўрсатилади.
АТ ва сунъий интеллект йўналишларида таҳсил олаётган талабалар учун “дуал таълим” кенгайтирилади. “Муҳаммад ал-Хоразмий” номидаги давлат стипендияси ҳамда иқтидорли қизлар учун “Муҳандис қизлар” стипендияси таъсис этилади. Халқаро олимпиадалар ғолибларига берилаётган 1 миллиард сўмлик рағбат сунъий интеллект бўйича халқаро олимпиада ғолибларига ҳам татбиқ қилинади.
Ёшлар қалбида миллий руҳни мустаҳкамлаш, рақамли маконда миллий контентни кўпайтириш мақсадида АТ паркларда компьютер ва мобил ўйинлар яратувчилари учун инкубацион марказлар очилади. Ҳар йили миллий руҳдаги камида 20 та компьютер ва мобил ўйин яратиш бўйича давлат буюртмаси берилади.
– Биз ёшларга яратиб бераётган имкониятлардан ҳеч бир ўғил-қизимиз четда қолмаслиги керак, – деди Президентимиз.
Шу мақсадда “Ватан меҳри – ижтимоий ташаббуслар” танлови, ижтимоий хавф гуруҳидаги болаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган “Қанот” лойиҳаси йўлга қўйилади. “Ёшлар ташаббуслари марафони”да илгари сурилган ғояларни амалий лойиҳага айлантириш учун “Ташаббуслар офиси” ташкил этилади ва бу ишларга 50 миллиард сўм ажратилади.
Учрашувда гиёҳвандлик ва психотроп моддалар билан боғлиқ жиноятлар ёшлар келажаги ва миллат генофондига катта таҳдид солаётгани ҳам қайд этилди.
– Бу иллатнинг ёшларимиз орасида илдиз отишига асло йўл қўймаймиз, уни таг-томири билан қуритмагунча тўхтамаймиз. Гиёҳвандлик инсоннинг энг қимматли бойлиги – соғлиғи, ақл-иродаси, орзу-мақсадларидан айиради. Унутманг! Ҳаёт инсонга бир марта берилади. Бундай иллатларга нисбатан муросасиз бўлинг, умрнинг ҳар бир дақиқасини эзгу ишларга сарфланг! – деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз ота-оналарга ҳам мурожаат қилиб, фарзанднинг камол топиши, унинг ёрқин келажаги учун мустаҳкам пойдевор, энг аввало, оилада яратилишини таъкидлади. Ота-оналарни бугунги тез ўзгариб бораётган мураккаб шароитда фарзанд тарбиясига ҳар қачонгидан ҳам эътиборли ва масъулиятли бўлишга чақирди.
Учрашувда ёшлар билан очиқ мулоқот бўлиб ўтди. Улар ўз таклиф ва ташаббусларини билдирди.
Давлатимиз раҳбари мулоқот якунида йигит-қизларни катта марралар сари дадил интилишга, билим, касб ва замонавий технологияларни пухта эгаллашга даъват этди.
– Мен сизлардаги шижоат, билимга ташналик ва янгиликка интилишни кўриб, доим руҳланаман. Катта-катта марралар сари олға қадам ташланг, ўқинг, янги билим, янги касб ва замонавий технологияларни эгалланг, қийинчиликдан чўчиманг, меҳнатдан қочманг! Шуни билингки, ортингизда сизларни катта умидлар билан вояга етказган ота-онангиз бор, сизларга билим ва тарбия берган, касб ўргатган устоз ва мураббийларингиз бор, сизларга ҳамиша таянч ва суянч бўладиган, ишонадиган ва доим қўллаб-қувватлайдиган Президентингиз бор! – деди Президент Шавкат Мирзиёев.

Президент встретился с молодежью и выступил с новыми инициативами
В начале своего выступления глава нашего государства сердечно поздравил всех юношей и девушек нашей страны с праздником.
– С первых дней реформ мы определили одним из приоритетных направлений государственной политики поддержку молодежи, реализацию ее целей и устремлений, – сказал Президент.
За последние годы в этой сфере создана принципиально новая система. В каждой махалле налажена деятельность лидеров молодежи, созданы широкие возможности для поддержки инициатив юношей и девушек, их занятости, получения образования, освоения профессий и начала предпринимательской деятельности. В четверг каждой недели, ставший «Днем молодежи», к изучению и решению проблем молодежи мобилизуются силы министерств и ведомств.
В результате проведенной работы через «Молодежную тетрадь» решены проблемы 1,5 миллиона молодых людей. Число молодых предпринимателей увеличилось в 5 раз и превысило 287 тысяч. Количество юношей и девушек, интенсивно изучающих иностранные языки, достигло 3,5 миллиона человек. Одаренные школьники и студенты завоевали 434 медали на престижных международных предметных олимпиадах, а молодые спортсмены – 2 245 медалей на международных соревнованиях.
Глава нашего государства акцентировал внимание на том, что в условиях современной глобальной конкуренции преимущества стран определяются прежде всего знаниями, технологиями и человеческим капиталом.
– Знайте, теперь государства конкурируют не территориями, а знаниями, не численностью населения, а технологиями, не природными богатствами, а человеческим капиталом. Новая «экономика знаний», основанная на знаниях, науке и интеллектуальном потенциале, становится решающей силой, – сказал Президент.
Лидер нашей страны призвал молодежь стать достойными наследниками великих предков и создать фундамент Третьего Ренессанса в Новом Узбекистане.
В ходе встречи глава нашего государства также остановился на выступлении национальной сборной Узбекистана по футболу на чемпионате мира. Отмечено, что матчи с сильными соперниками позволили нашим футболистам приобрести ценный опыт, а дебютные голы Аббоса Файзуллаева и Элдора Шомуродова на чемпионате мира принесли большую радость нашему народу.
– Поддаваться излишним эмоциям и критиковать членов национальной сборной, защищавших честь Родины, искать виноватых, – нашему народу такое не свойственно. Напротив, сегодня как никогда важно поддержать и подбодрить их, – сказал Президент.
Подчеркнуто, что большие победы еще впереди. Для этого необходимо усилить внимание к детскому футболу и превратить этот вид спорта в общенациональное движение. Уже сейчас начнется подготовка к Кубку Азии, который пройдет в январе следующего года в Саудовской Аравии.
В качестве важнейшей опоры для того, чтобы молодежь смогла занять достойное место в жизни, Президент назвал знания, профессию и современные технологии.
С этой целью будет запущена экосистема «Знания будущего», в рамках которой ежегодно 500 тысяч юношей и девушек будут обучаться современным профессиям. Молодым людям, желающим открыть учебные центры, на льготных условиях будут предоставляться земельные участки и государственные объекты, за счет государства будет создаваться необходимая инфраструктура, а также компенсироваться процентная ставка по кредитам на строительство и оснащение таких центров.
Для молодежи, уже имеющей профессию, но стремящейся приобрести новые навыки, введут «ваучер на профессию». Ежегодно для 50 тысяч представителей молодого поколения будут покрывать за счет беспроцентных ссуд расходы на обучение современным профессиям. Еще 85 тысячам безработным юношам и девушкам из нуждающихся семей предоставят бесплатные ваучеры на профессиональное обучение в частных образовательных центрах. Уже в этом году на реализацию этой системы будет выделено 120 миллиардов сумов.
В деятельности техникумов расшириться участие частного сектора, будут упрощены лицензионные требования. С нового учебного года государственные гранты на профессиональное обучение будут предоставляться и частным техникумам. Победители международных профессиональных конкурсов и их наставники будут поощряться денежными премиями.
Подчеркнута важность задействования потенциала более 650 тысяч молодых людей, свободно владеющих иностранными языками, в продвижении на международной арене богатой истории, культурного наследия, туристических и экспортных возможностей нашей страны. С этой целью будет запущена платформа «цифрового контента», на финансирование которой будут ежегодно выделять по 20 миллиардов сумов.
Новая система будет создана и в сфере работы с молодежью, обучающейся за рубежом. Для того, чтобы более чем 14 тысяч юношей и девушек, обучающихся в ведущих зарубежных вузах смогли в период каникул проходить практику и стажировку в министерствах, хокимиятах, государственных и частных компаниях нашей страны, будет запущена цифровая платформа взаимодействия. Возможность направлять молодых людей на обучение в престижные зарубежные вузы через фонд «Эл-юрт умиди» предоставят и частному сектору.
Президент нашей страны сообщил, что для предпринимателей, принимающих на работу выпускников высших учебных заведений, ставка подоходного и социального налога в отношении молодых специалистов в течение одного года будет установлена в размере 1 процента. Эта мера станет важным стимулом для трудоустройства почти 200 тысяч выпускников.
Для поддержки молодых людей, оставшихся без попечения родителей, вернувшихся после прохождения военной службы, трудовой миграции или отбытия наказания, а также юношей и девушек с ограниченными физическими возможностями будет внедрен пакет «Гарантированный первый шаг». Будут также поощрены студенты, оказывающие поддержку неорганизованной молодежи в рамках программы «Студент-наставник».
Кроме того, будет запущена программа «Молодежная минифраншиза». Юноши и девушки, приобретающие франшизы местных брендов, смогут получить через Фонд молодежного предпринимательства беспроцентную ссуду в размере до 300 миллионов сумов. На реализацию этих программ будет направлено 500 миллиардов сумов.
Будут созданы молодежные хабы, которые позволят молодежи получать услуги в сфере изучения профессий и иностранных языков, трудоустройства и предпринимательства по принципу «единого окна». Эту практику сначала запустят в Сурхандарьинской области, а затем поэтапно внедрят и в других регионах.
Для укрепления доверия к молодежи в государственном управлении будет реализована программа «TOP-100» по 5 направлениям. Победителей наградят и рекомендуют на руководящие должности. Каждое министерство и отрасль отберут талантливую молодежь в своей сфере и направят на стажировку в международные организации. Будет разработан план, предусматривающий ежегодное направление 2 тысяч молодых людей на такие стажировки.
Для поощрения и объединения вокруг единой цели юношей и девушек будет запущена платформа «Лига молодежи Узбекистана». В ее рамках оценят учебную, профессиональную, предпринимательскую, научную и общественную деятельность молодежи. Достигшим высоких результатов предоставят гранты, скидки на контрактное обучение, ваучер на профессию, льготные кредиты, возможности зарубежной стажировки, включения в кадровый резерв, а также льготы по ипотеке.
Банковско-финансовая академия будет определена в качестве «мозгового центра» в развитии молодежного предпринимательства. Слушатели академии сформируют готовые бизнес-проекты в регионах, а Фонд молодежного предпринимательства предложит их молодежи на удобных условиях. Фонд инвестирует до 5 миллиардов сумов в проекты, создающие высокий доход и большое количество рабочих мест. Эта система откроет возможности для начала собственного бизнеса как минимум для 300 тысяч молодых людей.
Определены новые задачи и по поддержке инновационных стартапов.
– Мы планируем, чтобы до 2030 года объем экономики превысила отметку в 240 миллиардов долларов. Для достижения этой цели необходимы инновационные стартапы, которые будут привносить новые идеи во все сферы, – сказал глава государства.
Отмечено, что за последние девять лет местная стартап-экосистема выросла в 15 раз и превысила 4 миллиарда долларов, появилось более 1 200 перспективных стартап-проектов. Теперь каждый министр, руководитель отрасли и хоким реализует проект « на 1 тысячу проблем – 1 тысяча решений от молодежи». Агентство по делам молодежи направит до 1 миллиарда сумов инвестиций в 100 лучших проектов в сферах бизнеса, информационных технологий и креативной экономики.
Расширятся возможности для молодежи в сфере информационных технологий и искусственного интеллекта. В центре «Цифровое правительство» введен в эксплуатацию первый суперкомпьютерный кластер, мощность которого в следующем году будет увеличена в 3 раза. В текущем году в 20 вузах создадут лаборатории искусственного интеллекта. Молодежь, бесплатно пользуюясь этими возможностями, будет разрабатывать решения проблем в регионах и отраслях.
За счет создания новых IT-парков будет создано свыше 20 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест для молодежи. В рамках программы «Мой первый компьютер» 10 тысяч молодых людей из нуждающихся семей получат помощь в приобретении ноутбуков.
Для студентов, обучающихся по направлениям IT и искусственного интеллекта, будет расширена система дуального образования. Будут учреждены государственная стипендия имени Мухаммада аль-Хорезми, а также стипендия «Девушки-инженеры» для талантливых девушек. Денежное поощрение в размере 1 миллиарда сумов, предусмотренное для победителей международных олимпиад, будет распространено и на победителей международных олимпиад по искусственному интеллекту.
В целях укрепления у молодежи национального самосознания и увеличения доли национального контента в цифровом пространстве в IT-парках будут открыты инкубационные центры для разработчиков компьютерных и мобильных игр. Ежегодно будет размещаться государственный заказ на разработку не менее 20 компьютерных и мобильных игр в национальном духе.
– Ни один юноша и ни одна девушка не должны остаться в стороне от тех возможностей, которые мы создаем для молодежи, – сказал Президент.
С этой целью будут запущены конкурс «Любовь к Родине – социальные инициативы» и направленный на поддержку детей из группы социального риска проект «Қанот» («Крыло»). Для преобразования в практические проекты идей, выдвинутых в рамках «Марафона молодежных инициатив», будет создан «Офис инициатив». На реализацию этих мер будет выделено 50 миллиардов сумов.
На встрече также отмечено, что преступления, связанные с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ, представляют серьезную угрозу будущему молодежи и генофонду нации.
– Мы ни в коем случае не допустим распространения этого зла среди нашей молодежи и не остановимся, пока не искореним его полностью. Наркомания лишает человека самого ценного – здоровья, силы воли, разума, мечты и жизненных целей. Помните: жизнь дается человеку лишь однажды. Будьте непримиримы к этому злу и посвящайте каждую минуту своей жизни добрым делам! – сказал глава нашего государства.
Обращаясь также к родителям, Президент подчеркнул, что прочный фундамент для всестороннего развития и светлого будущего ребенка закладывается прежде всего в семье. Глава нашего государства призвал родителей быть еще более внимательными и ответственными в воспитании детей в нынешних стремительно меняющихся непростых условиях.
В ходе встречи состоялся открытый диалог с молодежью. Юноши и девушки озвучили свои предложения и инициативы.
В завершение глава нашего государства призвал молодежь смело стремиться к большим целям, настойчиво овладевать знаниями, профессией и современными технологиями.
– Меня всегда вдохновляют ваши энергия, жажда знаний и стремление к новому. Смело достигайте больших целей, учитесь, осваивайте новые знания, современные профессии и технологии, не бойтесь трудностей и не избегайте труда! Помните, что за вашей спиной – родители, которые с большими надеждами вырастили вас, учителя и наставники, давшие вам знания, воспитание и профессию. И у вас есть Президент, который всегда будет вашей опорой, верит и неизменно поддерживает вас – сказал Президент Шавкат Мирзиёев.