Германия Федерал Молия вазирлиги томонидан "Давлат активларини бошқариш ва хусусийлаштириш бўйича Германия тажрибаси" мавзусида семинар ўтказилди
Ўзбекистонда бўлиб турган Германия Федерал Молия вазирлиги департаменти директори доктор Андреас Керст бошчилигидаги делегация билан ҳамкорликда Давактив агентлиги ходимларининг институционал салоҳиятини оширишга қаратилган “Давлат активларини бошқариш ва хусусийлаштириш бўйича Германия тажрибаси” мавзусидаги амалий-семинар ташкил этилди.
Мазкур семинарда Давактив агентлиги ходимлари, жумладан барча ҳудудий бошқармалар ва таркибий тузилмалар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Семинар маърузачилари сифатида Германия Федерал Молия вазирлиги департаменти директори доктор Андреас Керст, департамент директори ўринбосари доктор Фредерику Фрухт ва Германия Халқаро ҳамкорлик ташкилоти (GIZ) лойиҳа директори Доктор Бертҳолд Волберг ҳамда “Indecon consulting” раҳбари Матиас Нейм иштирок этди.
Шу ўринда, доктор Андреас Керст ўз марузасида Германия Федерациясининг давлат активларини бошқариш тамойиллари, бунда Корпоратив бошқарув Федерал кодексининг асосий мақсадлари, Федерациянинг хусусийлаштириш сиёсатидаги ҳуқуқий асослари ва унинг турлари билан тадбир иштирокчиларини яқиндан таништириб ўтди.
Шунингдек, маърузачилар Германия Федерациясида хусусийлаштириш соҳасида эришилган ютуқлар ва камчиликлар, мазкур жараёнда эътибор қаратилиши лозим ва муҳим бўлган жиҳатлар, қолаверса, давлат иштирокидаги корхоналарни бозор механизимига ўтказиш қадамлари юзасидан тажрибалари билан бўлишди.
Ўз навбатида, иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотган мазкур семинар савол-жавобга бой ўтди ҳамда Давактив агентлиги ходимларининг касбий билимларини оширишда самарали хизмат қилди.

Федеральным министерством финансов Германии проведен семинар на тему «Опыт Германии в управлении и приватизации государственных активов»
В сотрудничестве с находящейся в Узбекистане делегацией во главе с директором департамента Федерального министерства финансов Германии доктором Андреасом Керстом, был организован практический семинар на тему «Опыт Германии в управлении и приватизации государственных активов», направленный на повышение институционального потенциала сотрудников Агентства госактивов.
В семинаре приняли участие сотрудники Агентства госактивов, в том числе представители всех территориальных управлений и подведомственных структур, а также представители средств массовой информации.
В качестве спикеров семинара выступили директор департамента Федерального министерства финансов Германии доктор Андреас Керстзаместитель директора департамента доктор Фредерик Фрухт, директор проекта Германского общества международного сотрудничества (GIZ) доктор Бертольд Вольберг а также руководитель компании «Indecon consulting» Матиас Найм.
Доктор Андреас Керст в своем докладе ознакомил участников мероприятия с принципами управления государственными активами в Германии, включая основные цели Федерального кодекса корпоративного управления, правовые основы приватизационной политики Федерации и ее виды.
Также спикеры поделились опытом о достижениях и недостатках в сфере приватизации в Германии, аспектах, на которые следует обратить внимание и которые важны в этом процессе, а также шагах по переходу предприятий с государственным участием в рыночный механизм.
В свою очередь, данный семинар, вызвавший большой интерес у участников, был насыщен вопросами и ответами и эффективно послужил повышению профессиональных знаний сотрудников Агентства госактивов.