“E-auksion” платформасининг 2023 йилдаги фаолияти натижалари ва "E-auksionshop" электрон савдо дўкони юзасидан брифинг
YouTube орқали кўриш учун ҳавола
Матн:
“E-auksion” электрон савдо платформаси орқали 2023 йилда амалга оширилган ишлар, уларнинг натижалари ҳамда долзарб мавзулар бўйича қисқача ҳисобот бермоқчимиз.
Ҳисобот даврида платформага умумий қиймати 19,7 трлн сўм бўлган 336 538 та лот электрон савдоларга чиқарилди.
Хусусан, давлат ва давлат иштирокидаги корхоналар мулклари, қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш ва ижарага бериш;
Қишлоқ хўжалиги ер майдонларини фуқароларга деҳқон хўжалиги юритиш учун ҳамда юридик шахсларга узоқ муддатли ижарага бериш;
Кўчма савдо объектлари жойларини тадбиркорлик субъектларига ижарага бериш;
Ижро ҳужжатлари асосида мол-мулклар реализацияси ҳамда хусусий буюртмалар бўйича электрон-онлайн аукцион ва танловлар ташкил этилди.
Бошланғич нархи 8,4 трлн сўм бўлган 302 490 та лот 11,9 трлн сўмга ёки 3,5 трлн сўм қимматроқ нархга сотилди. Хусусан:
• 3 трлн 745 млрд сўмлик, 1 953 та давлат активлари 4 трлн 259 млрд сўмга;
• 782 млрд сўмлик, 13 112 та ер участкалари 1 трлн 223 млрд сўмга;
• 162 млрд сўмлик, 10 663 та давлат мулки ижараси 321 млрд сўмга;
• 1 трлн сўмлик, 3 213 та ижро ҳужжатлари бўйича мулклар 1 трлн 251 млрд сўмга;
• 34 млрд сўмлик, 332 та ер қаъри участкаларидан фойдаланиш ва дарё ўзанларини тозалаш ҳуқуқи 158 млрд сўмга;
• 4,2 млрд сўмлик, 17 077 та кўчма савдо жойлари 28 млрд сўмга реализация қилинди.
Бундан ташқари, 2023 йил давомида янги тартибга асосан норматив қиймати 1 трлн 915 млрд сўмлик 249 617 та қишлоқ хўжалиги ер майдонлари электрон танловлар орқали маҳаллий бюджетга 3 трлн 791 млрд сўм қўшимча тўлов тўлаш мажбурияти билан ижарага берилди.
2023 йил давомида “E-auksion” электрон савдо платформасига 4 млн 853 минг нафар фойдаланувчи ташриф буюрди ҳамда ўтказилган электрон аукцион ва танлов савдоларида 799 049 нафар жисмоний ва юридик шахслар қатнашди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-101-сон қарори ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 526-сонли қарорига асосан “E-auksionshop” электрон савдо дўкони яратилиб, давлат даромадига олинган мол-мулкларни соддалаштирилган аукцион тамойиллари асосида сотиш йўлга қўйилди. Ушбу электрон дўконида хусусий мулкдорлар учун ҳам ўзларига тегишли мулкларни сотиш имконияти яратилган.

Briefing on the results of the E-auksion platform in 2023 and on the E-auksionshop e-commerce store
We would like to provide a brief report on the work carried out in 2023 through the electronic trading platform "E-auksion", its results and current topics.
During the reporting period, 336,538 lots with a total value of 19.7 trillion soums were placed on the e-trading platform.
In particular, privatization and leasing of state property and enterprises with state participation, non-agricultural land plots;
Long-term leasing of agricultural land to citizens for farming and legal entities;
Leasing of mobile trading facilities to business entities;
Electronic online auctions and tenders for the sale of property and private orders were organized on the basis of enforcement documents.
302,490 lots with a starting price of 8.4 trillion soums were sold for 11.9 trillion soums or 3.5 trillion soums more expensive than the starting price. In particular:
• 1,953 state assets worth 3 trillion 745 billion soums, realized for 4 trillion 259 billion soums;
• 13,112 land plots worth 782 billion soums, realized for 1 trillion 223 billion soums
• 10,663 leases of state property worth 162 billion soums for 321 billion soums;
• Property under 3,213 enforcement documents worth 1 trillion soums, for 1 trillion 251 billion soums;
• Right to use 332 subsoil plots and riverbed cleaning worth 34 billion soums, for 158 billion soums;
• 17,077 mobile trading points worth 4.2 billion soums, for 28 billion soums.
In addition, during 2023, according to the new procedure, 249,617 agricultural lands with a normative value of 1 trillion 915 billion soums were leased through electronic sales with the obligation to make additional payment to the local budget in the amount of 3 trillion 791 billion soums.
In 2023, the electronic trading platform "E-auksion" was visited by 4 million 853 thousand users, and 799 049 individuals and legal entities took part in the conducted electronic auctions and tenders.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-101 dated March 24, 2023 and the Decree of the Cabinet of Ministers No. 526 the electronic trading store "E-auksionshop" has been created, and the sale of property taken into the state income is carried out on the basis of simplified auction principles. In this e-shop private owners also have the opportunity to sell their property.