“E-auksion” платформасининг 2023 йилдаги фаолияти натижалари ва "E-auksionshop" электрон савдо дўкони юзасидан брифинг
YouTube орқали кўриш учун ҳавола
Матн:
“E-auksion” электрон савдо платформаси орқали 2023 йилда амалга оширилган ишлар, уларнинг натижалари ҳамда долзарб мавзулар бўйича қисқача ҳисобот бермоқчимиз.
Ҳисобот даврида платформага умумий қиймати 19,7 трлн сўм бўлган 336 538 та лот электрон савдоларга чиқарилди.
Хусусан, давлат ва давлат иштирокидаги корхоналар мулклари, қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш ва ижарага бериш;
Қишлоқ хўжалиги ер майдонларини фуқароларга деҳқон хўжалиги юритиш учун ҳамда юридик шахсларга узоқ муддатли ижарага бериш;
Кўчма савдо объектлари жойларини тадбиркорлик субъектларига ижарага бериш;
Ижро ҳужжатлари асосида мол-мулклар реализацияси ҳамда хусусий буюртмалар бўйича электрон-онлайн аукцион ва танловлар ташкил этилди.
Бошланғич нархи 8,4 трлн сўм бўлган 302 490 та лот 11,9 трлн сўмга ёки 3,5 трлн сўм қимматроқ нархга сотилди. Хусусан:
• 3 трлн 745 млрд сўмлик, 1 953 та давлат активлари 4 трлн 259 млрд сўмга;
• 782 млрд сўмлик, 13 112 та ер участкалари 1 трлн 223 млрд сўмга;
• 162 млрд сўмлик, 10 663 та давлат мулки ижараси 321 млрд сўмга;
• 1 трлн сўмлик, 3 213 та ижро ҳужжатлари бўйича мулклар 1 трлн 251 млрд сўмга;
• 34 млрд сўмлик, 332 та ер қаъри участкаларидан фойдаланиш ва дарё ўзанларини тозалаш ҳуқуқи 158 млрд сўмга;
• 4,2 млрд сўмлик, 17 077 та кўчма савдо жойлари 28 млрд сўмга реализация қилинди.
Бундан ташқари, 2023 йил давомида янги тартибга асосан норматив қиймати 1 трлн 915 млрд сўмлик 249 617 та қишлоқ хўжалиги ер майдонлари электрон танловлар орқали маҳаллий бюджетга 3 трлн 791 млрд сўм қўшимча тўлов тўлаш мажбурияти билан ижарага берилди.
2023 йил давомида “E-auksion” электрон савдо платформасига 4 млн 853 минг нафар фойдаланувчи ташриф буюрди ҳамда ўтказилган электрон аукцион ва танлов савдоларида 799 049 нафар жисмоний ва юридик шахслар қатнашди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-101-сон қарори ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 526-сонли қарорига асосан “E-auksionshop” электрон савдо дўкони яратилиб, давлат даромадига олинган мол-мулкларни соддалаштирилган аукцион тамойиллари асосида сотиш йўлга қўйилди. Ушбу электрон дўконида хусусий мулкдорлар учун ҳам ўзларига тегишли мулкларни сотиш имконияти яратилган.

Брифинг по итогам деятельности платформы «E-auksion» в 2023 году и об электронном торговом магазине «E-auksionshop»
Ссылка для просмотра в YouTube
Текст:
Мы хотели бы предоставить краткий отчет о проведенной работе в 2023 году через электронную торговую платформу «E-auksion», ее результатах и ​​об актуальных темах.
За отчетный период на платформе электронных торгов было размещено 336 538 лотов общей стоимостью 19,7 трлн сумов.
В частности, приватизация и сдача в аренду государственного имущества и предприятий с государственным участием, земельных участков несельскохозяйственного назначения;
Долгосрочная сдача в аренду земель сельскохозяйственного назначения гражданам для ведения фермерского хозяйства и юридическим лицам;
Сдача в аренду мобильных торговых объектов субъектам предпринимательства;
На основании исполнительных документов организованы электронные онлайн-аукционы и конкурсы по реализации имущества и частных заказов.
302 490 лотов со стартовой ценой 8,4 трлн сумов проданы за 11,9 трлн сумов или на 3,5 трлн сумов дороже стартовой стоимости. В частности:
• 1 953 государственных активов стоимостью 3 трлн 745 млрд сумов, реализованы на сумму 4 трлн 259 млрд сумов;
• 13 112 земельных участков стоимостью 782 млрд сумов, за 1 трлн 223 млрд сумов;
• 10 663 аренды государственного имущества стоимостью 162 млрд сумов, за 321 млрд сумов;
• Имущество по 3 213 исполнительным документам стоимостью 1 трлн сумов, за 1 трлн 251 млрд сумов;
• Право пользования 332 участками недр и очисткой русел рек стоимостью 34 млрд сумов, за 158 млрд сумов;
• 17 077 мобильных торговых точек стоимостью 4,2 млрд сумов, за 28 млрд сумов.
Кроме того, в течение 2023 года, согласно новому порядку, 249 617 земель сельскохозяйственного назначения нормативной стоимостью 1 трлн 915 млрд сумов переданы в аренду посредством электронных торгов с обязательством внесения доплаты в местный бюджет в размере 3 трлн 791 млрд сумов.
За 2023 год электронную торговую платформу «E-auksion» посетили 4 млн 853 тысячи пользователей, а в проведенных электронных аукционах и конкурсах приняли участие 799 049 физических и юридических лиц.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-101 от 24 марта 2023 года и постановлению Кабинета Министров №526 создан электронный торговый магазин «E-auksionshop», и продажа имущества, принятого в доход государства, осуществляется на основе упрощенных принципов аукциона. В этом электронном магазине частные владельцы также имеют возможность продать своё имущество.