Давлат мулкини бошқариш тартиби такомиллаштирилмоқда
Жорий йил 22 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “Давлат мулкини бошқариш соҳаси такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги ЎРҚ–980-сон Қонун имзоланди.
Қонун билан 1 та кодекс ва 10 қонунларга бир қатор ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди:
• Гаров тўғрисида”ги Қонунда хусусийлаштирилмайдиган давлат мулкини, шунингдек, давлат ташкилотини хўжалик жамияти этиб ўзгартирилаётган даврида мазкур давлат ташкилотига бириктирилган давлат мулкини гаровга бериш мумкин эмаслиги белгиланди;
• Жиноят кодексининг саккизинчи бўлимида давлат иштирокидаги ташкилотнинг атамаси янги таҳрирда берилди;
• Баҳолаш фаолияти тўғрисида”ги Қонунда давлат ташкилоти хўжалик жамияти этиб ўзгартирилаётганда баҳолаш талаб этилмаслиги белгиланди;
• масъулияти чекланган жамиятлардаги давлат улушларини хусусийлаштиришда рақобатга асосланган оммавий савдолар орқали амалга ошириш тизими жорий этилмоқда;
• “Ҳомийлик тўғрисида”ги Қонунга ўзгартиришлар киритилиб, устав фондидаги (устав капиталида) давлат улуши 50 фоиздан юқори бўлган хўжалик жамиятларининг ҳомийликка сарфланадиган ҳар йилги харажатлари ўтган йилда олинган соф фойданинг 3 фоизидан ошмаслиги кераклиги қайд этилди;
• Қимматли қоғозлар бозори тўғрисида”ги Қонунда “Қимматли қоғозларнинг марказий депозитарийси” давлат унитар корхонаси акциядорлик жамияти сифатида қайта ташкил этилганлиги сабабли “давлат депозитарийси” сўзлари “ташкилот” сўзларига ўзгартирилди. Шунингдек депозитарий хизматлари учун тарифларнинг миқдорлари жамият бошқарув органлари томонидан ваколатли орган билан келишилган ҳолда тасдиқланиши белгиланди;
• Давлат божи тўғрисида”ги ва “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги қонунларда “Бўш турган объектлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш маркази” сўзлари “Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш маркази” сўзларига ўзгартирилди;
• Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонунда давлат иштирокидаги корхоналарда самарали дивиденд сиёсати юритилишини мувофиқлаштириш Давактив агентлиги томонидан амалга оширилиши белгиланди.
Ушбу Қонун давлат мулкини бошқариш соҳаси такомиллаштирилишига, махсус ваколатли органнинг ваколатлари ва устувор йўналишларини белгилаш орқали хусусий мулкчиликни кенгайтиришга, хусусийлаштириш жараёнлари очиқ ва ошкора бўлишига хизмат қилади.
Маълумот учун, мазкур Қонун Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан 2024 йил 16 июлда қабул қилинган, Сенат томонидан 2024 йил 21 сентябрда маъқулланган ҳамда расмий эълон қилинган кундан эътиборан кучга киради.

The procedure for the management of state property is being improved
On 22 October this year, the President of the Republic of Uzbekistan signed Law No. LRU-980 On introducing amendments and additions to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan in connection with improving the sphere of state property management’.
The law introduced a number of amendments and additions to 1 code and 10 laws:
• The Law On Pledge stipulates that state property not subject to privatisation, as well as state property assigned to a state organisation during the transformation of a state organisation into a business entity, may not be pledged;
• Article 8 of the Criminal Code redefined the term ‘organisation with state participation’;
• The Law ‘On Appraisal Activity’ provides that appraisal is not required when a state-owned organisation is transformed into a business entity;
• when privatising state shares in limited liability companies, a system of sale through public tenders on the basis of competition is introduced;
• The Law ‘On Sponsorship’ is amended and it is noted that annual sponsorship expenses of economic companies with the state's share in the authorised fund (charter capital) exceeding 50 percent should not exceed 3 percent of the net profit received in the previous year;
• In the Law ‘On the Securities Market’ the words ‘state depository’  were replaced by the words ‘organisation’  in connection with the fact that the state unitary enterprise ‘Central Securities Depository’  was reorganised into a joint-stock company. It is also established that the amounts of tariffs for depository services are approved by the management bodies of the company upon agreement with the authorised body;
• In the Laws ‘On State Duty’  and ‘On State Property Management’, the words ‘Centre for Organising the Efficient Use of Empty Facilities’ have been replaced by the words ‘Centre for the Efficient Use of State Property Facilities’;
• The Law on State Property Management stipulates that UzSAMA coordinates the effective dividend policy at enterprises with state participation.
This Law is intended to improve the management of state property, expand private ownership by defining the powers and priorities of a specially authorised body, and make privatisation processes open and transparent.
For information, this Law was adopted by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on 16 July 2024 and approved by the Senate on 21 September 2024 and will enter into force from the date of its official announcement.