Давактив агентлиги ва Халқаро валюта жамғармаси вакиллари иштирокида учрашув ўтказилди
Жорий йил 30 апрель куни Давлат активларини бошқариш агентлигида Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда давлат активларини бошқариш ва хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштиришда эришилган натижалар, давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш, хусусийлаштириш юзасидан амалга оширилган ишлар ва келгусидаги режалар, давлат корхоналаридаги корпоратив бошқарув тизими, молиявий ҳисоботларнинг юритилиши муҳокама қилинди.
Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков Халқаро валюта жамғармасининг Ўзбекистон бўйича миссия раҳбари Ясир Абдих бошчилигида келган делегация вакилларини Давактив агентлиги асосий фаолияти билан таништирди. Шу жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг (2024 йилги хусусийлаштириш дастури) мазмун моҳияти ёритиб берилди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг 2024 йил 14 февралдаги “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонуни ва 2023 йил 9 мартдаги Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинганлиги эътироф этилди, ҳамда ҳужжатларнинг мазмун-моҳияти тушунтириб берилди.
Шу билан бирга, хориж вакилларига хусусийлаштириш жараёнлари, илғор хорижий тажрибага асосан қўлланилаётган хусусийлаштириш усуллари тўғрисида батафсил маълумот бериб ўтилди.
Ўз навбатида, миссия раҳбари Ясир Абдих томонидан хусусийлаштириш жараёнлари очиқ ва шаффоф амалга оширилаётгани юқори эътироф этилиб, мазкур амалга оширилаётган ислоҳатлар ўз самарасини беришига ишонч билдирди.
Учрашув сўнгида томонлар хусусийлаштириш олди жараёнларида ҳамкорлик йўналишларини кўриб чиқишга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с участием представителей Агентства госактивов и Международного валютного фонда
30 апреля текущего года в Агентстве по управлению государственными активами прошла встреча с представителями Международного валютного фонда (МВФ). На мероприятии были рассмотрены достигнутые результаты по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере управления государственными активами и приватизации, а также была обсуждена проделанная работа и дальнейшие планы по реформированию и приватизации предприятий с государственным участием, системы корпоративного управления госпредприятий, ведение финансовой отчетности.
Директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков ознакомил представителей делегации во главе с главой миссии Международного валютного фонда в Узбекистане Ясиром Абдихом с основными направлениями деятельности Агентства госактивов. В том числе была разъяснена суть Постановления Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года «О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике» (программа приватизации на 2024 год). Также было упомянуто принятие Закона Республики Узбекистан от 14 февраля 2024 года «О приватизации государственного имущества» и Закона от 9 марта 2023 года «Об управлении государственным имуществом», а также разъяснено суть и значение документов.
При этом иностранным представителям была предоставлена ​​подробная информация о процессах и методах приватизации на основе передового зарубежного опыта.
В свою очередь, глава миссии Ясир Абдих высоко оценил, что процессы приватизации осуществляются открыто и прозрачно, и выразил уверенность, что данные реализуемые реформы принесут свои плоды.
По итогам встречи стороны договорились рассмотреть направления сотрудничества в предприватизационных процессах.