Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Андижон вилоятида янги барпо этилган Бобур шаҳрида ўтказилган тантанали маросимдаги нутқи
Ассалому алайкум, қадрли ватандошлар, муҳтарам Андижон аҳли!
Аввало, сиз, азизлар билан юртимизда кўклам нафаси кезиб юрган мана шундай файзли кунларда дийдор кўришиб турганимдан ғоят мамнунман. Барчангизга ўзимнинг юксак ҳурмат ва эҳтиромимни билдираман.
Ҳаммангизга маълумки, инсон қадрини улуғлаш, халқимизнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, шу асосда одамларни ҳаётдан рози қилиш – Янги Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларнинг бош мақсадидир.
Бугун жонажон Ватанимизнинг барча вилоятлари, қишлоқ ва овулларида ана шу улуғ ва эзгу мақсад қандай амалий натижалар бераётганини кўриб, албатта барчамиз чексиз қувонамиз. Бунинг амалий тасдиғини гўзал ва бетакрор Андижон заминида ҳам яққол кўришимиз мумкин. Вилоятда саноат, тадбиркорлик, қишлоқ хўжалиги, боғу роғлар барпо этиш, кўча ва маҳаллаларни обод қилиш, аҳоли учун муносиб меҳнат ва яшаш шароитлари яратиш бўйича кўплаб таҳсинга лойиқ ишлар қилинмоқда.
Қани энди, имкони бўлса-ю, бу сўлим диёрга тез-тез келиб, сиз, азизлар билан чин дилдан мириқиб суҳбатлашсам. Чунки, сир эмас, мен доимо сизлар каби мард ва танти, қалби – Оллоҳда, қўли – ишда бўлган инсонлар билан учрашиб, мулоқот қилиб, ўзим учун беқиёс маънавий куч оламан, руҳланаман.
Ишонч билан айтиш мумкинки, Андижон заминида Янги Ўзбекистон ғояси, Янги Ўзбекистон нафаси ҳар бир маҳалла, ҳар бир хонадонга кириб бормоқда, халқимизни баланд-баланд марраларга ундамоқда.
Бу – ислоҳотларимизнинг биз кутган, бутун халқимиз кутган энг катта, энг муҳим натижаси, десак, тўғри бўлади.
Қадрли дўстлар!
Фахр билан айта оламизки, Андижон бутун мамлакатимиз, Марказий Осиё минтақасининг замонавий, йирик шаҳарларидан бири, водий гавҳаридир. Бу кўҳна заминдан кўплаб олим ва мутафаккирлар, машҳур шоир ва адиблар, давлат ва жамоат арбоблари, маданият ва санъат намояндалари етишиб чиққан.
Андижон – буюк мутафаккир, бунёдкор шоҳ Заҳириддин Муҳаммад Бобур бобомиз таваллуд топган табаррук диёр экани барчамизга ғурур-ифтихор бағишлайди.
Бугунги кунда Андижонда барча соҳа ва тармоқлар жадал ривожланмоқда. Айни пайтда бу ерда жуда катта салоҳият мавжуд. Ана шундай улкан имкониятларимизни ишга солиш, ҳудудни янада тараққий эттириш мақсадида сизлар билан бундан икки йил аввал Янги Андижон шаҳри ва “Янги Ўзбекистон” боғини барпо этиш ҳақида келишиб олган эдик.
Ўтган давр мобайнида ушбу улкан лойиҳани амалга ошириш борасида катта ишлар бажарилганига барчангиз гувоҳсиз. Нафақат гувоҳсиз, айни пайтда уларда бевосита иштирок этмоқдасиз. Қисқа вақт ичида ҳавас қилса арзийдиган мана шу гўзал шаҳарча билан бирга “Янги Ўзбекистон” боғи ҳам қад кўтарди.
Сиз, азизларни, сизлар орқали бутун халқимизни ана шу буюк меҳнат ғалабаси билан самимий табриклайман. Бундай файзли, муаззам маскан барчамизга, аввало, меҳнаткаш ва олижаноб Андижон аҳлига муборак бўлсин, буюрсин!
Халқимизнинг бунёдкорлик анъаналарини муносиб давом эттириб келаётган, фидойилик ва ташаббускорлик фазилатларини амалий ишлари билан намоён этаётган Андижон аҳлига, бу ишларга ҳисса қўшган барча инсонларга чин юракдан ташаккур билдираман.
Шу ўринда кўпдан буён ўйлаб юрган бир ташаббусни сизлар билан маслаҳат қилмоқчиман.
Ўзининг бетакрор илмий ва ижодий мероси билан миллатимиз, халқимизни бутун дунёга тараннум этган буюк аждодимиз – Заҳириддин Муҳаммад Бобур хотирасини абадийлаштириш мақсадида Янги Андижон шаҳарчасига – Бобур шаҳри деб ном берсак, нима дейсизлар?
Қўллаб-қувватлаганингиз учун раҳмат. Ишончим комил, бу ташаббус ҳар томонлама халқимизнинг кўнглидаги иш бўлади.
Нега деганда, ҳазрати Бобур – жаҳон тарихида камдан-кам учрайдиган шундай беназир, улуғ зотки, унинг шарафига нафақат кўча ва майдонлар, боғу роғлар, балки алоҳида шаҳар бунёд этсак, албатта арзийди.
Нега деганда, Бобур Мирзо – Темурийлар Ренессансининг муносиб давомчиси, илм-фан, маданият, санъат ва адабиёт, истеъдод ҳомийси бўлган буюк шахсдир.
Унинг ёшлик пайтларидан юртда тинчлик ва адолат ўрнатиш учун олиб борган курашлари, бу йўлда кўрсатган мардлик ва жасорати фидойилик ва ватанпарварлик мактабидир.
Ҳеч шубҳасиз, қомусий билим ва тафаккур эгаси бўлган бу мумтоз аждодимизнинг биргина “Бобурнома” асари учун ҳам унинг шарафига мана шундай гўзал шаҳарчани бунёд этсак, арзийди.
Чунки, такрор айтишга тўғри келади, Заҳириддин Муҳаммад Бобур каби оламга машҳур аждодларимиз борлигини, улар Ўзбекистон фарзанди эканини ҳеч қачон унутмаслигимиз керак.
Ўзлигимизни англаб, шонли тарихимизни ёш авлодимизга, болаларимизга тушунтирсак, илм-маърифатни ривожлантирсак, улуғ боболаримизга муносиб бўлиб яшасак, Янги Ўзбекистонни ҳам, Учинчи Ренессансни ҳам албатта қурамиз!
Азиз дўстлар!
Заҳириддин Муҳаммад Бобур бобомиз бор-йўғи 47 йил умр кечирди. Шу қисқа вақт давомида у инсон ақли бовар этмайдиган қандай буюк ишларни амалга оширгани, қандай меъморий обидалар, боғу роғлар барпо этиб, ўзидан ўчмас ном қолдириб кетгани ҳам барчамиз учун юксак ўрнак намунасидир.
Шу маънода, ҳазрати Бобурнинг шону шуҳрати ва қадр-қимматини жойига қўйиш, унинг бебаҳо меросини халқимизга янада кенгроқ таништириш, бутун дунёга тарғиб этиш ҳурматли олим ва адибларимизнинг, ҳаммамизнинг муҳим бурчимиз ҳисобланади.
Вилоят зиёлилари, билимдон ёшларимиз, бутун Андижон аҳли бу борада янада фаоллик кўрсатадилар, деб ишонаман.
Нега деганда, андижонликлар ўзининг бу улуғ фарзанди хотирасини ўша оғир, мустабид тузум даврларида ҳам қалбида, хотирасида эъзозлаб-ардоқлаб келганини яхши биламиз. Давлатимизнинг яқин ёрдами билан ҳурматли оқсоқолимиз Зокиржон ака Машрабов каби ўнлаб маърифатпарвар инсонлар, Бобур халқаро фонди ва илмий экспедицияси қандай катта ишларни амалга ошириб келаётганини юксак қадрлаймиз.
Бу борада бир масалага алоҳида эътибор қаратишимиз зарур: Бобур Мирзонинг бебаҳо мероси – бу бир уммон. Уммоннинг эса ҳеч қачон тубига етиб бўлмайди.
Шунинг учун мамлакатимизда, вилоятда бобуршунослик соҳасида олиб борилаётган ишлар тўхтаб қолмаслиги, аксинча, янги авлод, азму шижоатли ёшларимиз томонидан давом эттирилиши, янада юксак босқичга кўтарилиши лозим. Бу ишда мен сизларга ҳар томонлама ёрдам беришга доимо тайёрман.
Мамлакатимизда амалга ошираётган барча ўзгариш ва ислоҳотларимиз Бобур Мирзо каби улуғ аждодларимизнинг орзу ва мақсадлари, ҳаётий идеаллари, улуғвор ишларига ҳамоҳанг, десак, янглишмаган бўламиз.
Бугун сизлар билан биргаликда Бобур бобомиз туғилиб ўсган табаррук заминда ул зотнинг дилида қолган армонларини рўёбга чиқариш йўлида яна бир тарихий воқеанинг иштирокчиси бўлмоқдамиз, десак, айни ҳақиқат бўлади.
Бобур шаҳрини барчамиз орзу қилаётган энг гўзал, энг замонавий шаҳарга айлантириш бугундан бошлаб реал вазифа қилиб кун тартибига қўйилади. Бу шаҳардан ҳақиқий бобурийлар етишиб чиқиши учун бобомиз номи билан аталадиган ихтисослашган боғча ва мактаб, университет, музей, кутубхона ва IT паркдан иборат йирик таълим кластери барпо этилади. Олийгоҳ таркибида энг юқори талабларга жавоб берадиган спорт комплекси ҳам қурилади.
Бир сўз билан айтганда, барчамиз бирлашиб, Бобур шаҳрини миллий қадриятларимизни ўзида мужассам этадиган маънавий масканга, таълим ва илм-фан шаҳрига, ёшларимиз учун илҳом ва ибрат, парвоз майдонига,  нафақат водий, балки мамлакатимизнинг туризм ва маданият марказига, “яшил инфратузилма” асосида қурилган замонавий “смарт-сити”, яъни, ақлли шаҳарга айлантирамиз.
Бобур шаҳрининг майдони 4 минг гектар бўлади ва бу ерда 500 минг аҳоли муносиб яшаши ва ишлаши учун барча шароитлар яратилади.
Бу шаҳар, худди буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоий номи қўйилган азим шаҳар каби, шонли тарихимиз ва келажагимиз ўртасида маънавий кўприк бўлади, янги тарихимиздан муносиб ўрин олади.
Мана шу боғ ҳудудининг энг баланд нуқтасида Заҳириддин Муҳаммад Бобур бобомизнинг янги, муҳташам ҳайкалини ҳам ўрнатамиз.
Бобур шаҳри миллий маданият ва санъатимиз, ўзбекона меҳмондўстлик, бағрикенглик ва ҳамкорликни акс эттирадиган ўзига хос кўзгу бўлиши зарур.
Ушбу эзгу мақсадларни амалга ошириш учун катта дастур қабул қиламиз, 250 миллион долларлик дастлабки капиталга эга бўлган алоҳида жамғарма ташкил қилинади. Ҳар йили бу жамғармага қўшимча маблағ ажратилади.
Бугунги тадбирда Бош вазир ўринбосарлари, мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарлари ҳам бугунги тадбирда иштирок этяпти. Уларга алоҳида топшириқ: ушбу мегалойиҳа бир ойдан кечикмай бошланиши шарт.
Ҳурматли Андижон аҳли!
Мана шу замонавий амфитеатр саҳнасида, мана шу гўзал боғда халқимизнинг нодир санъати доимо намойиш этилиб, улуғ шоирларимиз шеърлари янграб турса, айни муддао бўлади.
Бу оқшом ушбу янги маданият масканида атоқли санъаткорлар ва истеъдодли ёш ижрочилар иштирокида бўлиб ўтадиган концерт дастури шу йўлда эзгу анъанани бошлаб беради, десак, тўғри бўлади.
Фурсатдан фойдаланиб, юртимиздаги барча маданият ва санъат соҳаси ходимларини бугунги касб байрами билан бутун халқимиз номидан, ўз номимдан чин қалбимдан самимий табриклайман.
Барчамиз яхши биламизки, Заҳириддин Муҳаммад Бобур дунёнинг қайси ерида, қайси ўлкасида бўлмасин, бир умр ватан соғинчи билан яшади. Бугун буюк аждодимизнинг армонлари ушалди, ул зот ўз юртига руҳан қайтиб келди, десам, ўйлайманки, сизлар ҳам бу фикрга қўшиласиз.
Мана шундай улуғ, тарихий кун барчамизга муборак бўлсин!
Сизларга, сизларнинг тимсолингизда Андижон аҳлига тинчлик-омонлик, мустаҳкам соғлиқ, янги ютуқ ва омадлар тилайман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии в честь нового города Бабур в Андижанской области
Уважаемые соотечественники, дорогие жители Андижана!
Очень рад вновь встретиться с вами в эту чудесную весеннюю пору. Выражаю всем вам свое глубокое уважение и почтение.
Как известно, главной целью реформ, проводимых в Новом Узбекистане, является обеспечение прав, интересов и достоинства человека, всего народа, и на этой основе – повышение удовлетворенности людей своей жизнью.
Практические результаты таких масштабных и благородных дел мы видим во всех областях, кишлаках и аулах нашей Родины, и это, конечно, радует всех нас.
Реальные подтверждения этого также ярко видны на прекрасной, неповторимой андижанской земле. В области осуществляется достойная признания большая работа в сферах промышленности, предпринимательства, сельского хозяйства, возводятся сады, благоустраиваются улицы и махалли, создаются все условия для населения.
Если бы была возможность, я чаще приезжал бы в этот замечательный край и с удовольствием беседовал с вами, мои дорогие. Скажу откровенно, что встречи с такими мужественными и благородными людьми – в чьем сердце Аллах, чьи руки заняты трудом – вдохновляют меня, наполняют бесценной духовной силой.
Можно с уверенностью утверждать, что на земле Андижана идея Нового Узбекистана, дыхание Нового Узбекистана приходят в каждую махаллю, каждую семью, воодушевляют наш народ на достижение все более высоких рубежей.
Именно это и является самым большим, самым важным результатом реформ, который ждали мы и весь наш народ.
Дорогие друзья!
Мы гордимся тем, что Андижан является одним из крупных современных городов нашей страны, Центральной Азии, жемчужиной Ферганской долины.
Эта древняя земля взрастила немало ученых и мыслителей, поэтов и писателей, государственных и общественных деятелей, представителей сферы культуры и искусства.
Андижан – священная земля, где родился наш великий предок, выдающийся мыслитель, правитель и созидатель Захириддин Мухаммад Бабур, и это также вселяет в нас гордость.
Сегодня в Андижане, имеющем очень большой потенциал, динамично развиваются все сферы и отрасли. В целях более полного задействования таких возможностей, дальнейшего развития региона мы с вами два года назад решили построить Новый Андижан и парк «Янги Узбекистон».
Все вы являетесь свидетелями осуществленной за прошедший период огромной работы по реализации этого масштабного проекта. Надо отметить, что вы не только свидетели, но и ее непосредственные участники.
За короткое время одновременно с этим прекрасным городом, достойным восхищения, был создан и парк «Янги Узбекистон».
Искренне поздравляю вас, мои дорогие, и в вашем лице весь наш народ с такой большой трудовой победой. Пусть эти грандиозные преобразования послужат всему народу, прежде всего трудолюбивым и благородным жителям Андижана!
От всего сердца выражаю признательность андижанцам, достойно продолжающим созидательные традиции предков, практическими делами демонстрирующим патриотизм и инициативность, а также всем нашим соотечественникам, внесшим вклад в эту благородную работу.
Хочу посоветоваться с вами по поводу инициативы, о которой думаю уже долгое время.
Что вы скажете, если в целях увековечения памяти Захириддина Мухаммада Бабура, своим уникальным научным и творческим наследием прославившего нашу нацию, наш народ во всем мире, мы Новый Андижан назовем городом Бабур?
Благодарю за поддержку. Убежден, что этого всем сердцем ждал наш народ.
Хазрат Бабур – уникальная, великая личность, каких мало в мировой истории, он, несомненно, достоин, чтобы его имя носили не только улицы и площади, сады и парки, но и целый город.
Ведь Бабур Мирзо – достойный продолжатель Ренессанса Темуридов, великая личность – покровитель науки, культуры, искусства и литературы, человеческого таланта.
Борьба за утверждение мира и справедливости в государстве, которую он вел с юношеских лет, проявленное им на этом пути мужество являются образцом стойкости и патриотизма.
Несомненно, даже лишь одно произведение «Бабурнаме» нашего предка-классика, обладавшего энциклопедическими знаниями и уникальным мышлением, дает нам право возведения в его честь такого прекрасного города.
Я снова и снова подчеркиваю, что мы должны всегда помнить о наших предках – известных всему миру сыновьях узбекского народа, таких как Захириддин Мухаммад Бабур.
Убежден: повышая самосознание молодого поколения, рассказывая нашим детям о славной истории нации, развивая науки и образование, продолжая традиции великих предков, мы обязательно построим и Новый Узбекистан, и Третий Ренессанс!
Захириддин Мухаммад Бабур прожил лишь 47 лет. Но за столь короткий срок он совершил такие великие дела, построил такие архитектурные памятники и сады, оставив после себя немеркнущий след, что является для всех нас высочайшим примером.
В этом плане дань памяти Хазрата Бабура, дальнейшее широкое ознакомление народа с его бесценным наследием, его популяризацию во всем мире мы считаем важным долгом не только наших уважаемых ученых и литераторов, но и всех нас.
Уверен, что интеллигенция области, целеустремленная молодежь, все жители Андижана проявят в этом еще большую активность. Ведь все мы знаем, как андижанцы в трудные годы тоталитарного режима сохраняли в своих сердцах и умах память и уважение к этому великому предку.
Мы высоко ценим проводимую при непосредственной государственной поддержке большую работу многих просветителей, таких как наш уважаемый аксакал Зокиржон Машрабов, а также Международного фонда Бабура и научной экспедиции.
В этой связи следует обратить особое внимание на то, что наследие Бабура Мирзо – это поистине безграничный океан. Поэтому важно не останавливать проводимые в стране, в регионе исследования в области бабуроведения, передать эстафету новому поколению, смелой и решительной молодежи, и вывести эту работу на новый, более высокий уровень.
В этом деле я всегда готов оказать всестороннюю помощь.
Не ошибусь, если скажу, что реализуемые в стране преобразования созвучны заветным мечтам и целям наших выдающихся предков, таких как Бабур Мирзо, их жизненным идеалам и великим свершениям.
Сегодня мы по праву можем заявить, что вместе с вами, стоя на этой священной земле, где родился Бабур, являемся участниками еще одного исторического события, воплощения его неисполненных надежд.
С сегодняшнего дня в качестве практической задачи в повестку дня включается превращение города Бабура в самый красивый, самый современный город, о котором все мы мечтали. В этом городе в целях воспитания новых бабуридов будет возведен крупный образовательный кластер, включающий специализированные детский сад и школу, университет, музей, библиотеку и IT-парк имени нашего великого предка.  На территории вуза также будет построен отвечающий самым высоким требованиям спортивный комплекс.
Все мы, работая рука об руку, превратим город Бабур в центр духовности, воплощающий национальные ценности, город образования, науки и вдохновения, площадку для творческого полета молодежи, центр туризма и культуры не только Ферганской долины, но и всей страны, современный «смарт-сити» – умный город, построенный на основе «зеленых» технологий.
Площадь города Бабур составит 4 тысячи гектаров, в нем будут созданы достойные условия для жизни и работы 500 тысяч человек.
Подобно большому городу, носящему имя великого поэта и мыслителя Алишера Навои, этот город станет, образно говоря, духовным мостом между славным прошлым и будущим и займет достойное место в нашей новой истории.
На самой высокой точке парка мы также установим величественный памятник Захириддину Мухаммаду Бабуру.
Город Бабур должен стать своеобразным зеркалом, отражающим национальную культуру и искусство, узбекское гостеприимство, толерантность и сотрудничество.
Для реализации этих благородных целей мы примем большую программу, будет создан отдельный фонд с первоначальным капиталом 250 миллионов долларов. Ежегодно фонду будут выделяться дополнительные средства.
В сегодняшних торжествах принимают участие заместители Премьер-министра, руководители профильных министерств и ведомств. Им поручается начать реализацию данного масштабного проекта не позднее чем через месяц.
Уважаемые жители Андижана!
Думаю, будет целесообразно, если на сцене современного амфитеатра в этом прекрасном парке будет постоянно демонстрироваться богатейшее искусство нашего народа, звучать стихи наших прекрасных поэтов.
Уверен, что концерт, который пройдет здесь с участием известных деятелей искусств и талантливых молодых исполнителей, станет началом этой доброй традиции.
Пользуясь случаем, от имени всего нашего народа и от себя лично искренне поздравляю всех работников сферы культуры и искусства с сегодняшним профессиональным праздником.
Как известно, в какой бы точке мира, какой стране ни находился Захириддин Мухаммад Бабур, всю свою жизнь он тосковал по родным краям. Думаю, вы согласитесь, что сегодня мечта нашего великого предка исполнилась, он будто вновь вернулся на Родину. Поздравляю всех нас с этим историческим событием.
Желаю вам и в вашем лице всем жителям Андижана мира и спокойствия, крепкого здоровья и новых успехов.