“Invest Group Centre” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги(кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) “Invest Group Centre” МЧЖнинг устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультант активнинг тармоқ ҳамда индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда соҳадаги институционал инвесторларни активни сотиб олишга бўлган қизиқишлари ҳамда Активнинг кейинчалик асосий фаолият турини сақлаб қолишини ўрганиш асосида хусусийлаштириш усули ва шартларини ишлаб чиқишлари лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 3 июль куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар tender@davaktiv.uz электрон почтасига тақдим этишларини сўраймиз.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давактив агентлиги бошқарма бошлиғи
“Invest Group Centre” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги ПҚ-162-сон қарорига мувофиқ, “Invest Group Centre” МЧЖнинг 100 фоиз улуши (кейинги ўринларда – Битим) хусусийлаштирилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари Активнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан ҳамда инвесторларнинг кейинчалик Активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш мажбуриятидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
“Invest Group Centre” МЧЖтурли хил спорт турларини шуғулланиш учун мўлжалланган спорт иншоотларини бошқариш фаолияти билан шуғулланади.
• Устав фонди: 4,1 млрд сўм;
• СТИР: 202778694.
• Юридик манзили: Тошкент шаҳри, Мирзо-Улуғбек тумани, Оққўрғон кўчаси, 16-уй.
Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талаблар.
Таклифлар икки қисмдан иборат бўлиб:
1-қисми. Консультантнинг (индивидуал аризачи ёки Консорциум) малака талаблари:
а) Активни хусусийлаштириш шартлари ва жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
в) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар (10 баллгача);
г) Лойиҳани амалга оширишдан келиб чиқиб, Битимни амалга ошириш юзасидан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф. Таклиф этилган Битимга жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг (жисмоний ва юридик) исмлари ва улар ҳақидаги маълумотлар: иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича малакаси (10 баллгача).
2-қисми. Консультантнинг (индивидуал аризачи ёки Консорциум) тижорат (нарх) таклифи:
Тижорат (нарх) таклифи икки қисмдан иборат (70 баллгача):
Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади. Қўшимча жорий харажатлар (хизмат сафари, таржима ва бошқалар учун) белгиланган қатъий қисмига киритилиши керак.
Шу билан бирга, қуйидаги хужжатлар тақдим этилиши лозим:
а) Қўйилган вазифаларни бажариш учун етарли салоҳият ва ваколатга эгалиги, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурсларнинг мавжудлиги тўғрисида ёзма ариза;
б) Манфаатлар тўқнашуви мавжуд эмаслиги ҳақида маълумот. Маслаҳатчи ушбу савдога жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
I. Соҳадаги инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш ва бошқа тегишли хизматлар бозорини таҳлил қилиш:
• соҳадаги институтционал инвесторларнинг активни сотиб олишга бўлган қизиқиши ҳамда Активнинг фаолият соҳасини сақлаб қолишидан келиб чиқиб, сотиш шакли, усули ва шартларини ишлаб чиқиш;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
• оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён хати (Process letter) ва бошқалар) ва инвесторлар ўртасида ахборот материалларини тарқатиш орқали мулоқот ўрнатиш;

Announcement on attracting professional consulting company for privatization of the state share in Invest Group Centre LLC
The State Assets Management Agency (hereinafter - "UzSAMA"/"Client"), in accordance with the relevant privatisation programmes, announces a competition for the selection of a professional consulting company (hereinafter - "Consultant") to organise the privatisation through public auction of 100% of the state share in the authorised capital of Invest Group Centre LLC (hereinafter - "Asset").
The Consultants undertake to develop the method and terms of privatisation based on the study of investor interest in the area of acquisition of the Asset, taking into account network and individual characteristics, as well as the preservation of the core business of the Asset.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on 3 Jule 2024 to the email tender@davaktiv.uz.
It is additionally informed that the work on the Agreement may be carried out in close co-operation with the consultants' representatives and, if necessary, by establishing an additional project team in the Asset.
Request for Proposals (RfP) to provide privatisation consultant services to Invest Group Centre LLC
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 19 April 2024 DP-162 the sale of 100% share of Invest Group Centre LLC (hereinafter - Transaction) is envisaged.
The sale process should be organised in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics, as well as obligations to preserve the core business of Invest Group Centre LLC.
In order to make an internal decision of the Seller, an independent valuation of the Asset shall be carried out in accordance with the legislation.
This Request for Proposals (hereinafter - "RFP") defines the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as describes the required scope of work to support the Transaction in the attachment of this RFP. Consultants may join a consortium or submit joint proposals in order to provide the full range of services.
Invest Group Centre LLC - the main activity of the Company is management of sports facilities intended for various sports.
• The authorised capital is 4.1 billion UZS;
• TIN - 202778694
• Address: Tashkent city, Mirzo-Ulugbek district, Akkurgan street, 16.
Expected structure and requirements for Consultants' proposals
The Consultant's (individual applicant or Consortium) proposal should be prepared in Uzbek/Russian/English language, contain information on the following:
The proposals should be in two parts:
1-Part. Qualifications of the Consultant (individual applicant or Consortium):
b) Information about the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information about the Consultant's mandates in the CIS region in the period from January 1, 2017 to the present (10 points);
c) Proposal for the organisation of work on the Transaction from the project management point of view. Details of the team to be involved in the proposed Transaction, including names of individuals and information about them: work experience, length of service, general transaction experience and specific transaction experience; (10 points);
2-Part. Evaluation of the Commercial (Price) Proposal (up to 70 points):
In the case of the presentation of the proposal at the price range, its upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, translation, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the value.
Also, the following documents must be submitted:
a) A written statement on the availability of sufficient competence, as well as human, time, material resources to fulfil the assigned tasks;
b) Information on the existence of a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that may pose a conflict for him/her, in case he/she is involved in this Transaction.
I. Market analysis and analysis of investors' interest in the industry and other related services:
• Analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of enterprises in the industry;
• development of the form, method and terms of sale, including, taking into account the preservation of the main activity of the Asset on the basis of studying the interest of institutional investors in the sphere of acquisition of the Asset;
• analysis of the experience of privatisation of industry enterprises in other (including neighbouring) countries, the main reasons for failure in privatisation of this type of Asset, factors ensuring the success of privatisation and further development of the industry;
• on the basis of this analysis, a plan of measures will be developed for the successful organisation of the Asset privatisation processes.
• providing proposals to improve the investment attractiveness of the Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and review of comparable peers;
• preparation of recommendations on the optimal marketing strategy, marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.) and distribution of information materials to investors;
• preparation of marketing materials, including an investment video, handouts, etc..;
• providing advice on how to liaise with the public and answer their questions;
• reviewing suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing a recommendation on the range of values;