“YO'LREFTRANS” АЖ устав капиталидаги 51,0 фоиз давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш бўйича консультант танлаб олинди
Давактив агентлигининг “YO'LREFTRANS” АЖ устав капиталидаги 51,0 фоиз давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда ­- Актив) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълонига мувофиқ, қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 5 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компанияларидан таклифлар қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, фаолият соҳасида амалга оширган юқори даражадаги лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган Winvestment Consult ва Kreston Tashkent консорциуми “YO'LREFTRANS” АЖнинг устав капиталидаги 51,0 фоиз давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш бўйича профессионал консультант сифатида танланди.
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва темирйўл юк ташиш хизмати бозорини таҳлил қилиш;
Давактив агентлиги Winvestment Consult ва Kreston Tashkent консорциуми билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

Attracted consultant for the privatization 51,0% state block of shares in the authorized capital of "YO'LREFTRANS" JSC
According to the relevant privatization programs, as well as the announcement of the State Assets Management Agency to attract a professional consulting company (hereinafter - Consultant) for the privatization of 51,0% state block of shares in the authorized capital of "YO'LREFTRANS" JSC (hereinafter - Asset), the following is reported.
During the selection process, proposals were received from 5 local and international professional consulting companies, and their financial proposals, experience in the relevant field, as well as approaches to perform the relevant tasks were considered.
Accordingly, as a result of the selection process, the Consortium of Winvestment Consult and Kreston Tashkent, which presented the highest level of projects in this field, the qualification of the professional team involved in the project and the most acceptable price offer, was attracted as Consultant for the privatization of the 51,0% state block of shares in the authorized capital of "YO'LREFTRANS" JSC.
• Analysis of the railway freight service market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region;
• taking all measures aimed at privatizing the Asset, including organizing the Virtual Data Room (VDR), preparing the draft of Sale and Purchase Agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, into English and Russian), as well as support of the sale process.
The State Assets Management Agency together with the Consortium of Winvestment Consult and Kreston Tashkent will take all necessary measures to organize the process in accordance with open, transparent and competitive sales mechanisms, as well as ensure the provision of information to the public on each stage of the process.