“Сирдарё вино” АЖ устав капиталидаги 51,0 фоиз акциялар пакетини сотиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Сирдарё вино” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Сирдарё Вино) устав капиталидаги 51,0 фоиз улушни рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Мазкур Битим доирасида, халқаро миқёсда тан олинган консалтинг компанияларидан келиб тушган энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали Сирдарё Винони хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида KPMG компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
• Сирдарё Вино 1991 йилда ташкил этилган бўлиб, 1995 йилда Компания акциядорлик жамиятига айлантирилди;
• Завод коняк дистиллати, узумдан олинадиган вино моддаси, узум спирти хомашёси, ароқ ва бошқа алкоголли ичимликлар ишлаб чиқариш учун тўртта лицензияга эга;
• Заводнинг ишлаб чиқариш қуввати йилига 302 минг декалитрни, узумни қайта ишлаш эса 2,2 минг тоннани ташкил қилади;
• 2020 йилда дистиллаш заводида 117 минг декалитр спирт ва 61,6 минг декалитр шароб ишлаб чиқарилди;
• Сирдарё вилоятида жойлашган заводнинг умумий майдони 1,9 гектарни ташкил этади. Заводда 182 киши ишлайди.
• Қуйидаги сайтлар орқали Компания тўғрисида қўшимча маълумот олиш мумкин: http://www.uz-assets.uz /  ва   http://sirdaryovino.uz/.
Сотиш жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Жараён манфаатдор талабгорлардан таклифларни қабул қилиш ва манфаатдор иштирокчиларнинг бир ёки бир нечтаси билан кейинги музокаралардан иборат бўлади.
Иштирокчиларга ўзбек, рус ёки инглиз тилларидаги хат шаклида ўз қизиқишини билдириши (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) ва қуйидагиларни тасдиқловчи ҳужжатлар илова қилинган ҳолда юбориш сўралади:
Битимни, шунингдек операцион фаолиятни ўз ва / ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти;
муассислар ва бенефициарларга нисбатан жиноий иш қўзғатилмаганлиги ва терговларнинг мавжуд эмаслиги, Харидорнинг мансабдор шахсларининг исмлари сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаган бўлиши;
“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиниш;
Аризалар ва санаб ўтилган ҳужжатларнинг тақдим этилиши Иштирокчига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (кейинги ўринларда – ОЭБ)ни имзолаганидан сўнг, виртуал маълумотлар хонасига кириш ҳамда KPMG томонидан тайёрланган “Қибрай  шароб” тўғрисидаги маълумотларни батафсил ўрганиш имкониятини беради. Шу билан бирга, Аризалар ва мажбурий таклифларни топширишнинг охирги муддати 2021 йил 25 август куни Тошкент вақти билан соат 18:00 гача этиб белгиланади.
Аризалар ва мажбурий таклифлар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши керак: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Қабул қилинган таклифлар асосида UzAssets икки ҳафта ичида музокараларга қабул қилинган инвесторлар рўйхатини аниқлайди, улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади.
Ушбу босқичда Иштирокчиларга олди-сотди шартномаси лойиҳаси (Шартнома) тақдим этилади ва Битимни амалга ошириш шартлари муҳокама қилинади.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва Шартнома бандлари бўйича келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни Ўзбекистон Республикаси қонунларига мувофиқ Битимни тузишга таклиф қилади.

Announcement on the sale of 51 % shares in the chartered capital of JSC “Syrdaryo vino”
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Company” JSC under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – UzAssets or Seller) announces its intention to sell 51% shares in the chartered capital of JSC “Syrdaryo vino” (hereinafter referred to as Syrdaryo vino or the Company) through a competitive sale process (hereinafter – the Deal or Transaction).
• Sirdaryo vino was founded in 1991; in 1995 the company was transformed into a joint-stock company;
• The plant owns four licenses for the production of cognac distillate, grape wine material, raw grape spirit, vodka and other alcoholic beverages;
• The production capacity of the plant is 302 thousand dal per year, and the processing of grapes is equal to 2.2 thousand tons;
• In 2020, the plant produced 117 thousand dal of spirits and 61.6 thousand dal of wine;
• The total area of the plant, which is located in Syrdarya region, is 1.9 hectares. The plant has 182 employees.
More information about the Company and can be found on the official website:  sirdaryovino.uz
Participants will be invited to express their interest in the form of a letter (hereinafter referred to as the "Expression of Interest", EOI) prepared in English, Russian or Uzbek (at the discretion of the applicant, whereby the letter in Russian or Uzbek must be accompanied by a letter in English), along with supporting documents demonstrating:
the ability to finance the Transaction, as well as the operating activities of the Company, at the expense of own and/or borrowed funds;
absence of criminal proceedings and investigations with respect to the founders and beneficiaries, as well as the name of the buyer's officials in the international lists of false businessmen and bankrupts, as well as in similar lists of the Republic of Uzbekistan;
compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II (as amended on January 15, 2019) "On Combating the Legalization of Proceeds of Crime, the Financing of Terrorism and the Financing of Proliferation of Weapons of Mass Destruction".
The Bidder, who offered the best combination of price offer and the agreed terms of the SPA during the negotiations, will be declared the winner. The Seller will invite the winner to conclude the transaction in accordance with the rules of the Republican Stock Exchange “Toshkent” and the legislation of the Republic of Uzbekistan.