Ўзбекистон Республикасидаги амалга оширилаётган хусусийлаштириш жараёнлари Швейцария-Осиё савдо палатаси учун тақдимот қилинди
Жорий йил 28 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари А. Миралиев Швейцариянинг Женева шаҳрида бўлиб ўттган ЖСТга аъзо бўлиш бўйича Ишчи гуруҳининг 8-йиғилишида иштирок этди, ҳамда унинг бошчилигидаги Давактив вакилларидан иборат делегация аъзолари Швейцария-Осиё савдо палатаси директори бошчилигидаги делегация билан Цюрих шаҳрида учрашувлар ўтказди.
Маълумот учун: Швейцария-Осиё савдо палатаси (SACC) 2005 йилда ташкил топган ҳамда Швейцария ва Осиё ўртасидаги бизнес ва савдо алоқаларини ривожлантиришга қаратилган компания ҳисобланади. Бугунги кунда компания Осия минтақасидаги 18 дан ортиқ давлатлар билан савдо алоқаларини ўрнатган.
Учрашув давомида А. Миралиев Ўзбекистон иқтисодиётида хусусий секторни улушини ошириш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусийлаштириш жараёнлари ва ундаги имкониятлар бўйича батафсил тақдимот ўтказди.
Швейцария бизнес вакилларини малакатимиз иқтисодиётига инвестиция киритишларига чорлаб, хусусийлаштириш доирасида сотилиши белгиланган йирик давлат иштирокидаги корхоналар бўйича батафсил маълумотлар бериб ўтди.
Ўз навбатида, Швейцария-Осиё савдо палатаси директори Урс Люстенбергер Швейцария бизнес соҳа вакилларини ушбу имкониятлар билан таништириш ва қўшимча равишда аниқ соҳалар бўйича ҳамкорликни янада кенгайтириш таклифини илгари сурди.

A presentation was made to the Swiss-Asian Chamber of Commerce on current privatisation processes in the Republic of Uzbekistan
On 28 May this year, Deputy Director of the State Assets Management Agency A. Miraliev took part in the 8th meeting of the Working Group on Accession to the WTO, held in Geneva, Switzerland, also members of the delegation consisting of representatives of UzSAMA met with the delegation headed by the Director of the Swiss-Asian Chamber of Commerce.
For information: The Swiss-Asian Chamber of Commerce (SACC) was founded in 2005 and aims to develop business and trade relations between Switzerland and Asia. Today it has established trade relations with more than 18 countries in the Asian region.
During the meeting, A. Miraliev made a detailed presentation on reforms to increase the share of the private sector in Uzbekistan's economy, privatisation processes and its opportunities.
Representatives of Swiss business were invited to invest in our country's economy and were provided with detailed information on large enterprises with state participation to be sold within the framework of privatisation.
In turn, Urs Lustenberger, Director of the Swiss-Asian Chamber of Commerce, offered to introduce the representatives of Swiss business to these opportunities and further expand co-operation in specific areas.