Avval maʼlum qilinganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlari agentligi tomonidan Portfolio Investments konsalting kompaniyasini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb qilingan holda “Avto Climate Control” MChJ (keyingi oʻrinlarda – Aktiv) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini sotish boʻyicha ochiq savdo jarayonlari oʻtkazildi.
Xususiylashtirish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing va targʻibot ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, nafar investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi va barcha talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi.
Ushbu bosqichda, talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due-diligence) hisobotlari joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish va Aktivning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda 3 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) taqdim qilindi va Aktivni sotib olish uchun eng yuqori narx taklifini bildirgan “Best Pipe and Parts” MChJ 230 mlrd soʻm sotib olish toʻlovini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi. “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonunning 31-moddasida belgilangan imkoniyatdan foydalangan holda, Xaridor sotib olish toʻlovining dastlabki 35 foizini 1 oy davomida amalga oshiradi.
Shu bilan birga, Aktivning asosiy faoliyat turini 10 yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish, mahsulotlarning litsenziati boʻlgan “General Motors” kompaniyasi (AQSh) tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qoʻllab-quvvatlash boʻyicha litsenziya kelishuvlariga va “General Motors” texnologiyalari bilan bogʻliq texnologik jihozlardan foydalanish yuzasidagi "Bosh Alyans" kelishuvida oʻrnatilgan talablar hamda boshqa tegishli kelishuv va cheklovlarga qatʼiy rioya qilish kabi shartlar Xaridor tomonidan qabul qilingan.
Xaridorning taklifi Konsultant tomonidan hisoblangan Aktivning indikativ narxlar oraligʻining yuqori qismida joylashgan hamda baholangan qiymatidan yuqori.
Aktivni xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Davlat aktivlari agentligi mazkur savdo jarayonlarida ishtirok etgan barcha tomonlarga o'z minnatdorchiligini bildiradi, shuningdek, yakuniy bosqichda ishtirok etgan talabgorlarga Konsultant tomonidan uning natijasi bo'yicha individual xabarnomalar yuboriladi.

Достигнута договоренность о приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Avto Climate Control»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации Агентством государственных активов проведен процесс открытых торгов 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Avto Climate Control» (далее — Актив) с привлечением консалтинговой компании «Portfolio Investments» в качестве консультанта по приватизации.
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена широкомасштабная маркетинговая и рекламная кампания, в частности, были разосланы инвестиционные тизеры различным потенциальным инвесторам. В результате были получены заявки по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от 4 инвесторов. Все претенденты, соответствующие ранее установленным на данном этапе критериям, были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO).
В рамках этого этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Актива, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления Актива.
В установленный срок 3 претендента подали свои Обязывающие предложения (BO) и ООО «Best Pipe and Parts» предложившее самое высокое ценовое предложение было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 230 млрд сумов. Воспользовавшись возможностью, предусмотренной статьей 31 Закона «О приватизации государственного имущества», Покупатель внесёт первоначальные 35% от суммы покупки в течение одного месяца.
Кроме того, со стороны Покупателя приняты обязательства сохранить основной вид деятельности Актива на срок не менее 10 лет, строгое соблюдение лицензионных соглашений на техническую поддержку с поставщиком, утвержденным компанией «General Motors» (США) - лицензиатом продукции, а также требований и связанных с ними ограничений, установленных в соглашении Главного Альянса по использованию технологического оборудования, относящегося к технологиям General Motors а также другие соответствующие соглашения и ограничения.
Предложения Покупателя расположено в верхней части интервала индикативных цен, рассчитанных Консультантом, и превышает оценочную стоимость Актива.
Результаты приватизации Актива одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов.
Агентство государственных активов выражает благодарность всем сторонам, принявшим участие в данном процессе приватизации, а также сообщает, что участвовавшим в заключительном этапе претендентам, Консультантом будут направлены индивидуальные уведомления по результатам этого этапа.