“Obod va fayzli mahalla — yurt ko‘rki” xayriya hashariga Davaktiv agentligi o‘zining xayrli hissasini qo‘shdi
Joriy yilning 16−18 mart kunlari yurtimizda Navro‘z arafasida an'anaviy umumxalq xayriya hashari bo‘lib o‘tmoqda. Bu yilgi tadbir “Obod va fayzli mahalla — yurt ko‘rki” shiori ostida o‘tkazilmoqda. Ushbu hasharning maqsadi mahallalar, aholi turar joylari, xiyobonlar, istirohat bog‘lari, ziyoratgohlar va boshqa joylarni obodonlashtirishdan iborat. Bundan tashqari, belgilangan kunlarda aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamiga yordam ko‘rsatiladi.
Shu munosabat bilan, Davaktiv agentligi markaziy apparati, uning hududiy boshqarmalari va idoraviy mansub tuzilmalarining 200 nafardan ziyod xodimlari ham mazkur tadbirda oʻz hissasini qoʻshdi. Jumladan, Toshkent viloyati, Zangiota tumani, "Obod toʻqimachi" MFY hududida obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari koʻtarinki ruhda olib borildi.
Tegishli hududlarda qariyb 3000 dona mevali va manzarali daraxtlarni ekish, obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari amalga oshirildi.
Mevali va manzarali daraxtlar hududning iqlim sharoitidan kelib chiqib, koʻkalamzorlashtirishni nazarda tutgan holda tanlab olindi. Endi ular agrotexnik talablar asosida parvarish qilinadi, mineral va organik oʻgʻitlar bilan oziqlantirilib, zararkunandalardan himoya qilib boriladi.
Mazkur hashar doirasida ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlari, ayniqsa ehtiyojmand, mehr-muruvvatga muhtoj, boquvchisiz qolgan keksa va nogironligi boʻlgan fuqarolarga ham yordam koʻrsatilishida Davaktiv agentligi oʻz hissasini qoʻshdi.

Агентство госактивов внес вклад в благотворительный хашар «Благоустроенная и процветающая махалля — украшение страны»
16-18 марта текущего года в нашей стране проводится всенародный благотворительный хашар в преддверии праздника "Навруз". В этом году мероприятие проходит под девизом «Благоустроенная и процветающая махалля — украшение страны». Целью данного традиционного хашара является благоустройство махаллей, жилых районов, проспектов, парков, святынь и других мест. Кроме того, в установленные дни оказывается помощь нуждающимся в социальной поддержке слоев населения.
В этой связи, более 200 сотрудников центрального аппарата Агентства госактивов, его территориальных управлений и поведомственных организаций также внесли весомый вклад в данный благотворительный хашар. В частности, в продуктивном и позитивном настроении были проведены работы по благоустройству и озеленению на территории махалли "Обод тўқимачи" в Зангиотинском районе Ташкентской области.
На соответствующем участке посажены порядка 3000 саженцев плодовых и декоративных деревьев, а также проведена работа по благоустройству и озеленению.
В целях озеленения, саженцы плодовых и декоративных деревьев подбирались исходя из климатических условий местности. Впредь за ними будут ухаживать в соответствии с агротехническими требованиями, подкармливать минеральными и органическими удобрениями и защищать от вредителей.
В рамках данного хашара Агентство госактивов также внес свой вклад в оказание помощи нуждающимся в социальной поддержке слоев населения, в особенности утратившим кормильца, престарелым, инвалидам, нуждающимся в милосердии гражданам.