“Obod va fayzli mahalla — yurt ko‘rki” xayriya hashariga Davaktiv agentligi o‘zining xayrli hissasini qo‘shdi
Joriy yilning 16−18 mart kunlari yurtimizda Navro‘z arafasida an'anaviy umumxalq xayriya hashari bo‘lib o‘tmoqda. Bu yilgi tadbir “Obod va fayzli mahalla — yurt ko‘rki” shiori ostida o‘tkazilmoqda. Ushbu hasharning maqsadi mahallalar, aholi turar joylari, xiyobonlar, istirohat bog‘lari, ziyoratgohlar va boshqa joylarni obodonlashtirishdan iborat. Bundan tashqari, belgilangan kunlarda aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamiga yordam ko‘rsatiladi.
Shu munosabat bilan, Davaktiv agentligi markaziy apparati, uning hududiy boshqarmalari va idoraviy mansub tuzilmalarining 200 nafardan ziyod xodimlari ham mazkur tadbirda oʻz hissasini qoʻshdi. Jumladan, Toshkent viloyati, Zangiota tumani, "Obod toʻqimachi" MFY hududida obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari koʻtarinki ruhda olib borildi.
Tegishli hududlarda qariyb 3000 dona mevali va manzarali daraxtlarni ekish, obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari amalga oshirildi.
Mevali va manzarali daraxtlar hududning iqlim sharoitidan kelib chiqib, koʻkalamzorlashtirishni nazarda tutgan holda tanlab olindi. Endi ular agrotexnik talablar asosida parvarish qilinadi, mineral va organik oʻgʻitlar bilan oziqlantirilib, zararkunandalardan himoya qilib boriladi.
Mazkur hashar doirasida ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlari, ayniqsa ehtiyojmand, mehr-muruvvatga muhtoj, boquvchisiz qolgan keksa va nogironligi boʻlgan fuqarolarga ham yordam koʻrsatilishida Davaktiv agentligi oʻz hissasini qoʻshdi.

UzSAMA made contribution to the charity community work "A well-arranged and prosperous mahalla is an decoration of the country"
On March 16-18 this year, a nationwide charitable khashar is being held in our country on the eve of the Navruz holiday. This year's event is held under the slogan "A well-arranged and prosperous mahalla is an decoration of the country". The purpose of this traditional khashar is to clean up mahallas, residential areas, avenues, parks, shrines and other places. In addition, socially deprived segments of the population are provided aid on the prescribed days.
In this regard, more than 200 employees of the central office of the State Assets Management Agency, its territorial departments and subordinate organizations also made a significant contribution to this charitable khashar. In particular, in a productive and positive mood, landscaping works were carried out on the territory of the mahalla "Obod tukimachi" in Zangiota district of Tashkent region.
About 3000 saplings of fruit and decorative trees were planted in the relevant area, as well as landscaping and gardening works were carried out.
For landscaping purposes, saplings of fruit and decorative trees were selected based on the climatic conditions of the area. Henceforth, they will be cared for in accordance with agro-technical requirements, fed with mineral and organic fertilizers and protected from pests.
As part of this Hashar, the State Assets Management Agency has also contributed to provide aid to the socially deprived segments of the population, especially the bereaved, the elderly, the disabled, and citizens in need of charity.