Toshkent viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 23-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Toshkent viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
"Roadshow" taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Sardor Jumayev hamda viloyat hokimi Zoir Mirzayev boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan 2022-yil xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 104 ta dvalat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 28 ta davlat aktivlari 94,8 mlrd.soʻm qiymatiga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6815 ta 424,5 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1597 ta 203,0 gektar yer uchastkalari 49,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erilishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Toshkent viloyatidagi jami 193 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 91 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Bundan tashqari, avvaldan doimiy foydalanish yoki umrbod egalik qilish huquqi asosida oʻzlariga tegishli boʻlgan qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirib olgan fuqarolarga mulk huquqini tasdiqlovchi davlat orderlari topshirildi hamda muzkur jarayon tartibi boʻyicha tadbir qatnashchilariga tushuntirishlar berildi.
Mazkur tadbir keyingi oʻrinlarda Toshkent viloyatining barcha tuman va shaharlarida davom etadi.
Shuningdek, shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar respublikamizning barcha viloyatlarida hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazildi.

Regular Roadshow was held in Tashkent region
In accordance with the Presidential Decree from March 24, 2023 №PD-102 "On additional measures to reduce state participation in the economy", it is approved to offer for public auction state shares in 1001 enterprises and 1046 properties, as well as the list of 40 enterprises which shares are realized through "People's IPO" on the principle of "one share - one lot".
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 23 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Tashkent region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Tashkent region Sardor Jumaev and a Khokim of Tashkent region Zoir Mirzaev.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Tashkent region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 104 state assets for public auction and 28 assets were sold for 94,8 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 6815 land plots with total area of 424,5 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 1 597 land plots with total area of 203,0 hectares were sold for 49,1 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 193 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 91 real estate objects, which are oferred for public auction in Tashkent region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Tashkent region and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Tashkent region.
As of today, similar events have been held in all regions of the republic and and the Republic of Karakalpakstan.