Toʻlovga qobiliyatsizlik sohasiga oid hujjatlar takomillashtirildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 12-iyuldagi “Toʻlovga qobiliyatsizlik sohasidagi qonunchilik hujjatlari takomillashtirilganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisida”gi tegishli Farmoni qabul qilindi.
Mazkur Farmonga muvofiq, Qaror va Farmonlardagi “bankrotlik” atamasi “toʻlovga qobiliyatsizlik” atamasi bilan almashtirildi, jismoniy shaxslarning toʻlovga qobiliyatsizligi amaliyoti joriy etilganligi munosabati bilan ularga nisbatan toʻlovga qobiliyatsizlik tartib-taomilini qoʻllashning huquqiy asoslari mustahkamlandi.
Shuningdek, Farmonda:
• majburiy ijro byurosi tomonidan qarzdor korxonaning qarzlarini undirish imkoniyati mavjud emas deb topilganda soliq xizmati organlari 30 kundan kechiktirmasdan toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisida ariza bilan sudga murojaat qilinishi;
• tugatishga doir ish yuritish 12 oydan oshmasligi, alohida hollarda toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisidagi ishda ishtirok etayotgan shaxslarning iltimosnomasiga asosan sud qarori bilan 3 oygacha uzaytirilishi;
• sudning hukmda qarzdor korxonaning muassisi (ishtirokchisi), mulkdori yoxud boshqa mansabdor shaxslarining noqonuniy harakatlari natijasida soxta toʻlovga qobiliyatsizlik, uni yashirish yoki qasddan toʻlovga qobiliyatsizlikka olib kelish alomatlari aniqlanganligi koʻrsatilganda, mazkur hukm qarzdor korxonaning mansabdor shaxslarini subsidiar javobgarlikka tortish uchun asos hisoblanishi;
• toʻlovga qobiliyatsizlik qoʻllanilgan qarzdor korxonalarning mol-mulklari sud boshqaruvchilari tomonidan “E-auksion” elektron onlayn-auksion orqali sotilishi;
• qarzdor jismoniy shaxsga nisbatan toʻlovga qobiliyatsizlik va (yoki) boshqa qarzdorga nisbatan toʻlovga qobiliyatsizlikning soddalashtirilgan tartibi qoʻllanilganda, sud boshqaruvchisiga haq toʻlash xarajatlari soliq organi tomonidan Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan qoplanishi belgilandi.

Усовершенствованы документы в сфере неплатежеспособности
Принят соответствующий Указ Президента Республики Узбекистан от 12 июля 2023 года «О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства в сфере неплатежеспособности».
В соответствии с данным Указом термин «банкротство» в Постановлениях и Указах заменен термином «неплатежеспособность», а в связи с внедрением практики неплатежеспособности физических лиц, усилены правовые основания для применения к ним процедуры неплатежеспособности.
Также, Указом устанавливается:
• при обнаружении органом принудительного исполнения невозможности взыскания долгов предприятия-должника, органы налоговой службы должны обратиться в суд с заявлением о неплатежеспособности не позднее 30 дней;
• производство дела о ликвидации не может превышать 12 месяцев, в особых случаях может быть продлено до 3 месяцев по решению суда на основании просьбы лиц, участвующих в деле о неплатежеспособности;
• вступивший в законную силу приговор суда об установлении признаков лженеплатежеспособности, сокрытия неплатежеспособности или преднамеренной неплатежеспособности в результате действий лица как учредителя (участника), имеющего право давать обязательные указания юридическому лицу, или собственника имущества юридического лица либо лиц, на которых законодательными актами возложены обязанности по управлению, является основанием для привлечения таких лиц к субсидиарной ответственности в порядке, установленном законодательными актами;
• имущество должников, к которым применены процедуры неплатежеспособности, подлежит к реализации судебными управляющими через электронный онлайн-аукцион на электронной торговой площадке «E-auksion»;
• при применении в отношении должника — физического лица процедуры неплатежеспособности и (или) в отношении другого должника упрощенного порядка неплатежеспособности, расходы по оплате вознаграждения судебному управляющему покрываются за счет средств Государственного бюджета налоговым органом, подавшим заявление о возбуждении дела о неплатежеспособности в отношении должника.