Davaktiv agentligi tomonidan Baholovchilarga toifalar berish jarayoni to‘liq raqamlashtirildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 4 oktabrda “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga baholovchilarga toifalar berish bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatish tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” 564-son qarori qabul qilindi.
Mazkur Qaror bilan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 24 sentabrdagi “Baholovchilarga toifalar berish bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning ma'muriy reglamentini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 799-son qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Shunga ko‘ra, Baholovchilarga toifa berish to‘liq ravishda Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali berilishi yo‘lga qo‘yildi (https://my.gov.uz/uz/service/663).
Baholovchilar tomonidan toifa olish uchun beriladigan arizalarni ko‘rib chiqish jarayonida Davaktiv agentligi tomonidan talabgorlarga oid zaruriy ma'lumotlar Elektron hukumatning idoralararo axborot tizimi orqali elektron ma'lumot almashish yo‘li bilan so‘rab olish joriy etildi.
Shuningdek, baholovchilarga toifa berish bilan bog‘liq barcha ma'lumotlar Davaktiv agentligining “Baholash faoliyatining yagona axborot platformasi”da ham yuritiladi.

Процесс присвоения категории оценщикам полностью цифровизирован Агентством госактивов
4 октября 2022 года Кабинет Министров Республики Узбекистан принял постановление №564 «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы оказания государственных услуг по присвоению категорий оценщикам».
Данным Решением внесены изменения и дополнения в Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 сентября 2019 года №799 «Об утверждении административного регламента оказания государственных услуг по присвоению категорий оценщикам».
Соответственно, установлено, что присвоение категорий Оценщикам будет осуществляться полностью через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг (https://my.gov.uz/uz/service/663).
В процессе рассмотрения заявлений, поданных оценщиками на получение категории, Агентством госактивов внедрена система запроса необходимой информации о претендентах посредством электронного обмена информацией через межведомственную информационную систему Электронного правительства.
При этом, вся информация, связанная с присвоением категории оценщикам также будет храниться в «Единой информационной платформе оценочной деятельности» Агентства госактивов.