Davaktiv agentligi tomonidan Baholovchilarga toifalar berish jarayoni to‘liq raqamlashtirildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 4 oktabrda “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga baholovchilarga toifalar berish bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatish tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” 564-son qarori qabul qilindi.
Mazkur Qaror bilan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 24 sentabrdagi “Baholovchilarga toifalar berish bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning ma'muriy reglamentini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 799-son qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Shunga ko‘ra, Baholovchilarga toifa berish to‘liq ravishda Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali berilishi yo‘lga qo‘yildi (https://my.gov.uz/uz/service/663).
Baholovchilar tomonidan toifa olish uchun beriladigan arizalarni ko‘rib chiqish jarayonida Davaktiv agentligi tomonidan talabgorlarga oid zaruriy ma'lumotlar Elektron hukumatning idoralararo axborot tizimi orqali elektron ma'lumot almashish yo‘li bilan so‘rab olish joriy etildi.
Shuningdek, baholovchilarga toifa berish bilan bog‘liq barcha ma'lumotlar Davaktiv agentligining “Baholash faoliyatining yagona axborot platformasi”da ham yuritiladi.

The process of assigning categories to appraisers is fully digitalized by UzSAMA
On October 4, 2022 the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted Decree No. 564 "On introduction of amendments and additions to some decrees of the Government of the Republic of Uzbekistan aimed at improving the system of public services on assignment of categories to appraisers".
This Decree introduced amendments and additions to the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 799 dated September 24, 2019 "On approval of administrative regulations on provision of state services on assignment of categories to appraisers".
Accordingly, it is established that the assignment of categories to appraisers will be carried out entirely through the Centers of State Services or the Unified Portal of Interactive State Services (https://my.gov.uz/uz/service/663).
In the process of reviewing applications submitted by appraisers for assignment of categories, the UzSAMA has introduced a system of requesting the necessary information about applicants through electronic information exchange using the cross-agency information system of the E-government.
At the same time, all information related to the categorization of appraisers will also be stored in the "Unified Information Platform of appraisal activities" of the UzSAMA.