Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (Davaktiv agentligi) huzuridagi "UzAssets investitsiya kompaniyasi" AJ “Kvarts” AJ (keyingi oʻrinlarda – Korxona) ustav kapitalidagi 89,78 foiz aksiyalar paketini 265,0 mlrd.soʻmga “Quvasoysement” AJ (keyingi oʻrinlarda – Xaridor)ga sotish boʻyicha kelishuvga erishilganligini maʼlum qiladi.
Bunda, Xaridor tomonidan Korxonaning 47,2 mln.yevro miqdoridagi kredit majburiyatini toʻliq qoplash inobatga olingan.
Korxona aksiya paketini xususiylashtirish boʻyicha oʻtkazilgan xalqaro jarayon natijalari Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Bunda, “UzAssets investitsiya kompaniyasi” AJ (UzAssets) tomonidan eng maqbul takliflarni tanlab olish asosida Deloitte xalqaro konsalting kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan va Dentons xalqaro yuridik kompaniyasi huquqiy masalalarda koʻmaklashgan.
Konsultant va UzAssets tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirilgan, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning xalqaro tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborilgan.
Natijada investorlardan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisidagi 3 ta talabgordan arizalar (Express of Interest) kelib tushgan. Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etishini taʼqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan oʻrganilgan.
Bundan tashqari, Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni tayyorlash doirasida, sanksiyalar roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan tanlab olingan investorlarga Korxonani oʻzlari tomonidan kompleks tahlil (due diligence) oʻtkazish, shuningdek Konsultant tomonidan tayyorlangan hamda virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga joylangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan tahliliy hisobotlar bilan tanishish imkoniyati berildi.
Eng yaxshi majburiyatga ega boʻlgan taklif “Quvasoysement” AJ tomonidan taqdim etilgan va uning narx taklifi Konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar parametrlari oraligʻida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori. Shu bilan birga, Davaktiv agentligi ishonadiki, Xaridor kelajakda bozordagi raqobat kuchaygan sharoitda “Kvarts” AJ faoliyatining barqaror rivojlanishini taʼminlay oladigan hamda Korxonaning yuqori qarz yuki bilan bogʻliq masalalarni samarali hal qilishga salohiyatli boʻlgan Oʻzbekiston Respublikasining yirik sanoat korxonalaridan biri hisoblanadi.
Taʼkidlash joizki, 2018-2021-yillarda 47,2 mln.yevro miqdoridagi bank kreditlari hisobiga “Kvarts” AJda yillik quvvati 22,2 mln. kvadrat metr float-oyna ishlab chiqarish boʻyicha investitsiya loyihasi amalga oshirilgan. Loyihani amalga oshirish doirasida jalb etilgan kredit mablagʻlari 2026 yil yakuniga qadar soʻndirilishi belgilangan boʻlib, Xaridor ushbu aksiyalar paketini sotib olish kelishuvi shartlarida Jamiyatning kredit majburiyatlari bilan qabul qilgan.
Maʼlumot uchun:
“Quvasoysement” AJ yuqori sifatli mineral qoʻshimchali portlandsement, tarkibida gips va ohakli birlashtiruvchi aralashmalar, qovurgʻali asbest sement listlar, keramik cherepitsalarni ishlab chiqaruvchi kompaniya hisoblanadi. Kompaniya Oʻzbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasi bozoriga yuqori sifatli qurilish materiallarining yetakchi va yirik yetkazib beruvchilaridan biri boʻlib, Kompaniyada sifat menejmenti tizimiga qoʻyiladigan talablarni tartibga soluvchi xalqaro ISO 9001-2000 standarti joriy etilgan.

Достигнуто соглашение по продаже 89,78% пакета акций в уставном капитале АО «Кварц»
Согласно соответствующим программам приватизации, АО «Инвестиционная компания UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами (Агентство госактивов) сообщает о достижении соглашения по продаже 89,78% пакета акций в уставном капитале АО «Кварц» (далее – Предприятие) АО «Кувасайцемент» (далее – Покупатель) за 265,0 млрд. сум.
При этом, предусмотрено полное погашение кредитных обязательств Предприятия в размере 47,2 млн.евро со стороны Покупателя.
Результаты проведенного международного процесса по приватизации пакета акций Предприятия одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.
При этом, на основе конкурсного отбора приемлемого предложения со стороны АО «Инвестиционная компания UzAssets» (UzAssets) привлечена международная консалтинговая компания Deloitte (далее – Консультант) в качестве консультанта по приватизации, а международная юридическая компания Dentons оказала правовую поддержку.
В рамках процесса приватизации Консультантом и UzAssets была проведена масштабная маркетинговая работа как на местном, так и на международном уровнях, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры (investor sounding) различным иностранным инвесторам через международную сеть консультанта.
В результате, от инвесторов поступили 3 заявки о выражении заинтересованности в покупке (Express of Interest). Поступившие заявки были изучены на предмет отсутствия административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых учреждений.
Кроме того, в рамках подготовки Обязывающих предложений (BO) инвесторам, прошедшим отбор на предмет отсутствия в санкционных списках, была предоставлена возможность провести собственный due diligence Предприятия, а также ознакомиться с аналитическими отчетами по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленных Консультантом и размещенных в виртуальную комнату данных (VDR).
Наилучшее обязывающее предложение, ценовые параметры которого находятся в пределах индикативного диапазона стоимости рассчитанных Консультантом и превышающие результаты независимой оценки, было предоставлено АО «Кувасойцемент». При этом, Агентство госактивов рассчитывает, что в условиях усиления конкуренции на рынке, Покупатель, являясь одним из крупных промышленных предприятий Республики Узбекистан, сможет обеспечить устойчивое развитие деятельности АО «Кварц», а также эффективно решить вопросы высокой долговой нагрузки Предприятия.
Следует отметить, что в 2018-2021 годах за счет банковских кредитов в размере 47,2 млн.евро на АО «Кварц» был реализован инвестиционный проект по производству флоат-стекла с годовой производительностью 22,2 млн. квадратных метров. В рамках реализации проекта предусмотрено погашение привлеченных кредитных средств к концу 2026 года и в условиях соглашения по приобретению данного пакета акций Покупатель принимает на себя кредитные обязательства Предприятия.
АО «Кувасойцемент» — компания, производящее высококачественный портландцемент с минеральными добавками, гипсовые и известковые вяжущие смеси, ребристые асбестоцементные листы и керамические черепицы. Компания являясь одним из ведущих и крупнейших поставщиков качественных строительных материалов на рынки Узбекистана и Среднеазиатского региона, внедрила международный стандарт ISO 9001-2000, регламентирующий требования к системе менеджмента качества.