Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (Davaktiv agentligi) huzuridagi "UzAssets investitsiya kompaniyasi" AJ “Kvarts” AJ (keyingi oʻrinlarda – Korxona) ustav kapitalidagi 89,78 foiz aksiyalar paketini 265,0 mlrd.soʻmga “Quvasoysement” AJ (keyingi oʻrinlarda – Xaridor)ga sotish boʻyicha kelishuvga erishilganligini maʼlum qiladi.
Bunda, Xaridor tomonidan Korxonaning 47,2 mln.yevro miqdoridagi kredit majburiyatini toʻliq qoplash inobatga olingan.
Korxona aksiya paketini xususiylashtirish boʻyicha oʻtkazilgan xalqaro jarayon natijalari Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Bunda, “UzAssets investitsiya kompaniyasi” AJ (UzAssets) tomonidan eng maqbul takliflarni tanlab olish asosida Deloitte xalqaro konsalting kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan va Dentons xalqaro yuridik kompaniyasi huquqiy masalalarda koʻmaklashgan.
Konsultant va UzAssets tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirilgan, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning xalqaro tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborilgan.
Natijada investorlardan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisidagi 3 ta talabgordan arizalar (Express of Interest) kelib tushgan. Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etishini taʼqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan oʻrganilgan.
Bundan tashqari, Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni tayyorlash doirasida, sanksiyalar roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan tanlab olingan investorlarga Korxonani oʻzlari tomonidan kompleks tahlil (due diligence) oʻtkazish, shuningdek Konsultant tomonidan tayyorlangan hamda virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga joylangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan tahliliy hisobotlar bilan tanishish imkoniyati berildi.
Eng yaxshi majburiyatga ega boʻlgan taklif “Quvasoysement” AJ tomonidan taqdim etilgan va uning narx taklifi Konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar parametrlari oraligʻida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori. Shu bilan birga, Davaktiv agentligi ishonadiki, Xaridor kelajakda bozordagi raqobat kuchaygan sharoitda “Kvarts” AJ faoliyatining barqaror rivojlanishini taʼminlay oladigan hamda Korxonaning yuqori qarz yuki bilan bogʻliq masalalarni samarali hal qilishga salohiyatli boʻlgan Oʻzbekiston Respublikasining yirik sanoat korxonalaridan biri hisoblanadi.
Taʼkidlash joizki, 2018-2021-yillarda 47,2 mln.yevro miqdoridagi bank kreditlari hisobiga “Kvarts” AJda yillik quvvati 22,2 mln. kvadrat metr float-oyna ishlab chiqarish boʻyicha investitsiya loyihasi amalga oshirilgan. Loyihani amalga oshirish doirasida jalb etilgan kredit mablagʻlari 2026 yil yakuniga qadar soʻndirilishi belgilangan boʻlib, Xaridor ushbu aksiyalar paketini sotib olish kelishuvi shartlarida Jamiyatning kredit majburiyatlari bilan qabul qilgan.
Maʼlumot uchun:
“Quvasoysement” AJ yuqori sifatli mineral qoʻshimchali portlandsement, tarkibida gips va ohakli birlashtiruvchi aralashmalar, qovurgʻali asbest sement listlar, keramik cherepitsalarni ishlab chiqaruvchi kompaniya hisoblanadi. Kompaniya Oʻzbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasi bozoriga yuqori sifatli qurilish materiallarining yetakchi va yirik yetkazib beruvchilaridan biri boʻlib, Kompaniyada sifat menejmenti tizimiga qoʻyiladigan talablarni tartibga soluvchi xalqaro ISO 9001-2000 standarti joriy etilgan.

The agreement to sell 89,78% block of shares in the authorized capital of Quartz JSC was reached
According to the relevant privatization programs, Investment Company UzAssets JSC under the State Assets Management Agency (UzSAMA) reports about reaching an agreement on sale of 89.78% block of shares in the authorized capital of Quartz JSC (the "Company") with Kuvasoycement JSC (the "Buyer") for 265 billion UZS.
Meanwhile, the full repayment of the credit obligations of the Enterprise by the Buyer in the amount of 47.2 million EUR is provided.
The results of the conducted international process on privatization block of shares of the Company were approved by the relevant decision of the State Commission on conducting tenders for the sale of state property.
Herewith, Investment Company UzAssets JSC (UzAssets) on the basis of competitive selection of an acceptable offer attracted the international consultancy company Deloitte (the "Consultant") as a privatization consultant, and the international law company Dentons provided legal support.
As part of the privatization process, the Consultant and UzAssets conducted extensive marketing activities both locally and internationally, including sending investment teasers (investor sounding) to various foreign investors through the international network of the Consultant.
As a result, 3 Express of Interest applications were received from investors. The received applications were examined to ensure that there were no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit the applicants from participating in the privatization process, and that they were not included in the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial institutions.
Moreover, as part of the preparation of the Binding Offers, investors qualified for not being on the sanctions lists were given the opportunity to conduct their own due diligence of the Enterprise as well as to review analytical reports on the financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise prepared by the Consultant and posted in the Virtual Data Room (VDR).
The best Binding Offer, the price parameters of which are within the indicative range of values calculated by the Consultant and exceeding the results of the independent evaluation, was provided by Kuvasoycement JSC. Herewith, UzSAMA expects that under conditions of intensified competition in the market, the Buyer, being one of the large industrial enterprises of the Republic of Uzbekistan, will be able to ensure sustainable development of Quartz JSC, as well as effectively solve the issues of high debt load of the Company.
It should be noted that at the expense of bank loans in the amount of 47.2 million EUR, in 2018-2021 at Quartz JSC was implemented an investment project for the production of float glass with an annual capacity of 22.2 million square meters. As part of the project, the repayment of attracted credit funds is provided by the end of 2026 and under the terms of the agreement to purchase this block of shares the Buyer undertakes the credit obligations of the Enterprise.
Kuvasoycement JSC is an enterprise producing high quality portland cement with mineral supplements, gypsum and limestone mixtures, ribbed asbestos-cement plates and ceramic roof tiles. The company is one of the leading and largest suppliers of quality building materials to the markets of Uzbekistan and Central Asian region. The company has implemented the international standard ISO 9001-2000 that regulates the requirements for quality management system.