Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (Davaktiv agentligi) “Angren Pipe plant” MChJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini 19,2 mln. AQSH dollariga (217,5 mlrd.soʻm, 14.02.2023 yil holatidagi Markaziy bankning valyutalar kurslari boʻyicha) “Natural Juice” MChJ ва “Gross” AJ sugʻurta kompaniyasi konsorsiumiga (keyingi oʻrinlarda - Xaridor) sotish boʻyicha kelishuvga erishilganligini maʼlum qiladi.
Korxona aksiya paketini xususiylashtirish boʻyicha oʻtkazilgan xalqaro jarayon natijalari Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Bunda, Davaktiv agentligi tomonidan eng maqbul takliflarni tanlab olish asosida “Portfolio Investments” MChJ (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan va Korxonani mustaqil baholash “Baholash va konsalting markazi” MChJ tomonidan amalga oshirilgan.
Konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirilgan, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning investorlar tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborilgan.
Natijada Yevropa, MDH va Oʻzbekistondagi investorlardan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisida 5 ta talabgorlardan arizalar (Express of Interest) kelib tushgan. Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etishini taʼqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan oʻrganilgan.
Bundan tashqari, Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni tayyorlash doirasida, belgilangan malaka mezonlariga muvofiq boʻlgan 4 ta talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, ularga Korxonani oʻzlari tomonidan kompleks tahlil (due diligence) oʻtkazish, shuningdek Konsultant tomonidan tayyorlangan hamda virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga joylangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan tahliliy hisobotlar bilan tanishish imkoniyati berildi.
Shunga koʻra, eng yaxshi majburiyatga ega boʻlgan taklif “Natural Juice” MChJ ва “Gross” AJ sugʻurta kompaniyasi konsorsiumi tomonidan taqdim etilgan va uning narx taklifi Konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar parametrlari oraligʻida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Maʼlumot uchun:
“Gross” AJ sugʻurta kompaniyasi 2011-yildan boshlab barcha 17 sugʻurta toifalari boʻyicha faoliyat yuritib kelmoqda. Gross jamoasi 450 dan ortiq yuqori malakali mutaxassislardan iborat. Respublika boʻyicha 80 dan ortiq filiallar faoliyat koʻrsatib, ixtiyoriy va majburiy shakllardagi barcha 17 sugʻurta toifalari boʻyicha 100 dan ortiq turdagi sugʻurta mahsulotlarini taqdim etmoqda.
"Angren Pipe plant" MChJ – Oʻzbekistonda turli diametrli mis quvurlar ishlab chiqaruvchi korxona boʻlib, quvvati yiliga 8 000 tonnani tashkil etadi. Asosiy xom ashyo Markaziy Osiyo mintaqasidagi eng yirik togʻ-kon va qayta ishlash korxonalaridan biri boʻlgan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan asosiy metall tarkibi 99,99% (GOST 546) boʻlgan katodli mis yetkazib beriladi. Kompaniyaning Markaziy ofisi Toshkent viloyati, Angren shahar, Ohangaron koʻchasida joylashgan. Korxona 2013-yildan tijorat faoliyatini boshlagan.

The agreement to sale 100% state share in the authorized capital of "Angren pipe plant" LLC was reached
According to the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (UzSAMA) reports about reaching an agreement with a consortium of Natural Juice LLC and insurance company Gross JSC to sell 100% state share in the authorized capital of Angren pipe plant LLC (the “Enterprise”) for 19.2 million USD (217.5 billion UZS at the exchange rate of the Central Bank on 14.02.2023).
The results of the conducted international process on privatization block of shares of the Company were approved by the relevant decision of the State Commission on conducting tenders for the sale of state property.
Herewith, UzSAMA on the basis of competitive selection of an acceptable offer attracted the company Portfolio Investments LLC (the “Consultant”) as a privatization consultant, as well as an independent appraisal of the Enterprise was carried out by the Baholash va konsalting markazi LLC.
As part of the privatization process, the Consultant and UzSAMA conducted extensive marketing activities both locally and internationally, including the distribution of investment teasers to various foreign investors (investor sounding) through the Consultant's investor network.
As a result, 5 Express of Interest applications were received by investors from Europe, CIS and Uzbekistan. The received applications were examined to ensure that there were no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit the applicants from participating in the privatization process, and that they were not included in the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial institutions.
Moreover, as part of the preparation of Binding Offers, a Non-Disclosure Agreement (NDA) was signed with 4 applicants who met the qualification requirements, then they were given the opportunity to conduct their own due diligence of the Enterprise, as well as to review analytical reports on financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise, prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR).
Thus, the best Binding Offer, the price parameters of which are within the indicative range of values calculated by the Consultant and exceeding the results of the independent evaluation, was provided by the consortium of Natural Juice LLC and the insurance company Gross JSC.
The insurance company Gross JSC operates in all 17 categories of insurance since 2011. Gross team consists of more than 450 highly qualified specialists. More than 80 branches operating throughout the country, providing more than 100 types of insurance products in all 17 categories of insurance in voluntary and compulsory forms.
Angren pipe plant LLC is an enterprise producing copper pipes of different diameter in Uzbekistan. Project capacity of the plant is 8,000 tons per year. Main raw material is copper cathode with main metal content of 99.99% (GOST 546) supplied by Almalyk MMC JSC, one of the biggest mining enterprises in Central Asia region. The central office of the company is located on Akhangaron Street in Angren city of Tashkent region. The company started commercial activities in 2013.