Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (Davaktiv agentligi) “Angren Pipe plant” MChJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini 19,2 mln. AQSH dollariga (217,5 mlrd.soʻm, 14.02.2023 yil holatidagi Markaziy bankning valyutalar kurslari boʻyicha) “Natural Juice” MChJ ва “Gross” AJ sugʻurta kompaniyasi konsorsiumiga (keyingi oʻrinlarda - Xaridor) sotish boʻyicha kelishuvga erishilganligini maʼlum qiladi.
Korxona aksiya paketini xususiylashtirish boʻyicha oʻtkazilgan xalqaro jarayon natijalari Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Bunda, Davaktiv agentligi tomonidan eng maqbul takliflarni tanlab olish asosida “Portfolio Investments” MChJ (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan va Korxonani mustaqil baholash “Baholash va konsalting markazi” MChJ tomonidan amalga oshirilgan.
Konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirilgan, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning investorlar tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborilgan.
Natijada Yevropa, MDH va Oʻzbekistondagi investorlardan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisida 5 ta talabgorlardan arizalar (Express of Interest) kelib tushgan. Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etishini taʼqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan oʻrganilgan.
Bundan tashqari, Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni tayyorlash doirasida, belgilangan malaka mezonlariga muvofiq boʻlgan 4 ta talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, ularga Korxonani oʻzlari tomonidan kompleks tahlil (due diligence) oʻtkazish, shuningdek Konsultant tomonidan tayyorlangan hamda virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga joylangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan tahliliy hisobotlar bilan tanishish imkoniyati berildi.
Shunga koʻra, eng yaxshi majburiyatga ega boʻlgan taklif “Natural Juice” MChJ ва “Gross” AJ sugʻurta kompaniyasi konsorsiumi tomonidan taqdim etilgan va uning narx taklifi Konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar parametrlari oraligʻida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Maʼlumot uchun:
“Gross” AJ sugʻurta kompaniyasi 2011-yildan boshlab barcha 17 sugʻurta toifalari boʻyicha faoliyat yuritib kelmoqda. Gross jamoasi 450 dan ortiq yuqori malakali mutaxassislardan iborat. Respublika boʻyicha 80 dan ortiq filiallar faoliyat koʻrsatib, ixtiyoriy va majburiy shakllardagi barcha 17 sugʻurta toifalari boʻyicha 100 dan ortiq turdagi sugʻurta mahsulotlarini taqdim etmoqda.
"Angren Pipe plant" MChJ – Oʻzbekistonda turli diametrli mis quvurlar ishlab chiqaruvchi korxona boʻlib, quvvati yiliga 8 000 tonnani tashkil etadi. Asosiy xom ashyo Markaziy Osiyo mintaqasidagi eng yirik togʻ-kon va qayta ishlash korxonalaridan biri boʻlgan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan asosiy metall tarkibi 99,99% (GOST 546) boʻlgan katodli mis yetkazib beriladi. Kompaniyaning Markaziy ofisi Toshkent viloyati, Angren shahar, Ohangaron koʻchasida joylashgan. Korxona 2013-yildan tijorat faoliyatini boshlagan.

Достигнуто соглашения по продаже 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Angren pipe plant»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (Агентство госактивов) сообщает, что достигнуто соглашение с консорциумом ООО «Natural Juice» и страховой компании АО «Gross» по продаже 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Angren pipe plant» (далее - Предприятие) за 19,2 млн. долларов США (217,5 млрд.сумов по курсу Центрального банка на 14.02.2023 года).
Результаты проведенного международного процесса по приватизации пакета акций Предприятия одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.
При этом, на основе конкурсного отбора приемлемого предложения Агентство госактивов привлекло компанию ООО «Portfolio Investments» (далее – Консультант) в качестве консультанта по приватизации, а независимую оценку Предприятия провела компания ООО «Baholash va konsalting markazi».
В рамках процесса приватизации Консультантом и Агентством госактивов проведена масштабная маркетинговая работа как на местном, так и на международном уровнях, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры (investor sounding) различным иностранным инвесторам через сеть инвесторов консультанта.
В результате, от инвесторов из стран Европы, СНГ и Узбекистана поступили 5 заявок на выражение заинтересованности в покупке (Express of interest). Поступившие заявки были изучены на предмет отсутствия административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых учреждений.
Кроме того, в рамках подготовки Обязывающих предложений (BO) с 4 претендентами, которые соответствовали квалификационным требованиям, было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем им была предоставлена возможность провести собственный due diligence Предприятия, а также ознакомиться с аналитическими отчетами по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленных Консультантом и размещенных в виртуальную комнату данных (VDR).
Таким образом, наилучшее обязывающее предложение, ценовые параметры которого находятся в пределах индикативного диапазона стоимости рассчитанных Консультантом и превышающие результаты независимой оценки, было предоставлено консорциумом ООО «Natural Juice» и страховой компании АО «Gross».
Страховая компания АО «Gross» работает по всем 17 категориям страхования с 2011 года. Команда Gross состоит из более 450 высококвалифицированных специалистов. По всей республике работает более 80 филиалов, предоставляющих более 100 видов страховых продуктов по всем 17 категориям страхования в добровольной и обязательной формах.
OОО «Angren pipe plant» – предприятие по производству медных труб различного диаметра в Узбекистане. Проектная мощность предприятия составляет 8000 тонн в год. Основным сырьем является катодная медь с содержанием основного металла 99,99% (ГОСТ 546), поставляемая АО «Алмалык ГМК», одним из крупнейших горно-обогатительных предприятий Центрально-Азиатского региона. Центральный офис компани находится на улице Ахангарона, в городе Ангрене Ташкентской области. Компания начала коммерческую деятельность с 2013 года.