Andijon viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 23-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Andijon viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 400 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Andijon viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari Dilshodbek Karimov, Agentlikning Andijon viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Otabek Alimjonov hamda viloyat hududiy tashkilot rahbarlari boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida A.Miraliyev soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha6 oy davomida sotilmaganda 10 foizgacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini 3 oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 91 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 95 ta davlat aktivlari 127,6 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3099 ta 280,8 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1966 ta 203,9 gektar yer uchastkalari 61,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 30 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, savdoda turgan 55 ta davlat aktivlari 403,8 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Andijon viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 4 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 43 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 327,7 gektar yer maydonlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Jizzax viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida, bugun Farg‘ona Andijon viloyatlarida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Sirdaryo va Toshkent viloyatlarida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

В Андижанской области состоялась очередная презентация «Roadshow» для предпринимателей и инвесторов
В свою очередь, с целью разъяснения сути и содержания данного Указа предпринимателям и широкой общественности на местах, 23 мая текущего года Агентством государственных активов была проведена очередная «Roadshow» презентация в Андижанской области. В ходе мероприятия были представлены государственные активы, подлежащие приватизации, включая доли государства в предприятиях, пустующие объекты государственной собственности, а также земельные участки, выставляемые на продажу.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства государственных активов Алишера Миралиева, первого заместителя хокима Андижанской области Дилшодбек Каримов, начальник территориального управления Агентства в Андижанской области Отабек Алимжанов, а также руководителей государственных органов в области.
А. Миралиев выступая в мероприятии отметил, что в последние годы в нашей стране были проведены реформы по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере приватизации, а также по поддержке предпринимательства. Он подчеркнул, что для предпринимателей созданы ряд льгот и удобств в приватизации и аренде государственного имущества. В частности:
• если земельные участки, выставленные на аукцион для предпринимательской деятельности (кроме центров областей), не будут проданы в течение 3 месяцев, начальная цена будет поэтапно снижаться на 30%, а если участок не будет продан за 6 месяцев — поэтапно на и. Для покупателя предусмотрена возможность оплаты 15% покупной стоимости в течении 3 месяцев, а оставшуюся сумму — в рассрочку на срок до 10 лет.
​Вместе с тем, участники «Roadshow» проинформированы о проделанной работе в Андижанской области за 2024 год, в частности территориальным управлением Агентства государственных активов на аукционные торги было выставлено 91 государственных активов, а также 95 актива были проданы за 127,6 млрд сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 3099 земельных участков площадью 280,8 га, из которых проданы 1966 земельных участков площадью 203,9 га за 61,1  млрд сумов.
Территориальным управлением за прошедший период 2025 года на торги было выставлено всего 30 новых государственных активов, а также реализованы 55 государственных активов на сумму 403,8 млрд сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2025 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены выставляемые на публичные торги доли государства в обществах с участием государства, а также 43 объектов недвижимости, а также земельные участки площадью 327,7 га в Андижанской области.
В завершении мероприятия, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, были даны соответствующие ответы на ряд вопросов, заданных участниками и представителями СМИ.
Данное мероприятие ранее проводилось в Сурхандарьинской, Хорезмской, Бухарской, Навоийской, Джизакской областях и в Республике Каракалпакстан, сегодня проведено в Ферганской и Андижанской  областях, а в дальнейшем будет проводиться в  Сырдарьинской и Ташкентской областях и во всех остальных регионах республики.