Andijon viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 23-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Andijon viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 400 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Andijon viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari Dilshodbek Karimov, Agentlikning Andijon viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Otabek Alimjonov hamda viloyat hududiy tashkilot rahbarlari boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida A.Miraliyev soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha6 oy davomida sotilmaganda 10 foizgacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini 3 oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 91 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 95 ta davlat aktivlari 127,6 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3099 ta 280,8 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1966 ta 203,9 gektar yer uchastkalari 61,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 30 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, savdoda turgan 55 ta davlat aktivlari 403,8 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Andijon viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 4 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 43 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 327,7 gektar yer maydonlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Jizzax viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida, bugun Farg‘ona Andijon viloyatlarida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Sirdaryo va Toshkent viloyatlarida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Andijan region
In turn, in order to explain the essence and content of this Decree to entrepreneurs and the general public in the localities, as well as to intensify its information and propaganda accompaniment, the State Assets Management Agency held another presentation ‘Roadshow’ in Andijan region on 23 May this year. During the event, state assets subject to privatisation were presented, including state shares in enterprises, empty state property, as well as land plots for sale.
The event was attended by more than 400 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
The event was led by Deputy Director of UzSAMA Alisher Miraliyev, First deputy hokim of Andijan region Dilshodbek Karimov, Head of the Territorial Department of UzSAMA in Andijan region Otabek Alimjanov, as well as heads of regional state agencies.
During the event, A. Miraliyev made a speech, in which he noted that in recent years, reforms have been carried out in our country to improve the legal framework in the field of privatisation, as well as to support entrepreneurship. He stressed that a number of privileges and conveniences were created for entrepreneurs in the areas of privatisation and leasing of state property. In particular:
​At the same time, the participants of ‘Roadshow’ were informed about the work done in Andijan region for 2024, in particular, the territorial department of UzSAMA put 91 state assets on auction, of which 95 assets were sold for 127,6 billion soums with the condition of instalment payment. In addition, 3099 land plots with an area of 280,8 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 1966 land plots with an area of 203,9 hectares were sold for 61,1  billion soums.
The Territorial department for the past period of 2025, only 30 new state assets were put up for auction, and 55 state assets were sold for the amount of UZS 403,8 billion.
In turn, in accordance with the privatisation programme for 2025, 4 shares of the state and economic companies with state participation, as well as 43 real estate objects, as well as land plots with an area of 327,7 hectares put up for public auction in the Andijan region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
At the end of the event, which was held at a high level and lively with questions and answers, a number of questions asked by the participants and media representatives were answered.
This event was previously held in Surkhandarya, Khorezm, Bukhara and Navoi, Jizzakh regions, Republic of Karakalpakstan today in the Fergana and Andijan regions, and further will be held in Syrdarya and Tashkent regions and all other regions of the republic.