Sirdaryo viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushuntirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 9-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Sirdaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Ziyadulla Karimov hamda viloyat hokimi oʻrinbosari Abror Toshmatov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil dasturlariga muvofiq jami 36 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 11 ta davlat aktivlari 2,9 mlrd.soʻm qiymatiga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3528 ta 257,9 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 851 ta 83,4 gektar yer uchastkalari 16,0 mlrd.soʻmga sotilishiga erilishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Sirdaryo viloyatidagi jami 78 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 47 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Bundan tashqari, avvaldan doimiy foydalanish yoki umrbod egalik qilish huquqi asosida oʻzlariga tegishli boʻlgan qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirib olgan fuqarolarga mulk huquqini tasdiqlovchi davlat orderlari topshirildi hamda muzkur jarayon tartibi boʻyicha tadbir qatnashchilariga tushuntirishlar berildi.
Mazkur tadbir keyingi oʻrinlarda Sirdaryo viloyatining barcha tuman va shaharlarida davom etadi.
Shuningdek, shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Buxoro, Xorazm, Surxondaryo hamda Jizzah viloyatlarida oʻtkazildi hamda yaqin kunlarda respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Sirdaryo
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 9 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Sirdaryo region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Sirdaryo region Ziyadulla Karimov and a Deputy of the Siradryo region Khokimiyat Abror Toshmatov.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Sirdaryo region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 36 state assets for public auction and 11 assets were sold for 2,9 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 3 528 land plots with total area of 257,9 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 851 land plots with total area of 83,4 hectares were sold for 16,0 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 78 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 47 real estate objects, which are oferred for public auction in Sirdaryo region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
This event will continue in all districts and cities of the Sirdaryo region.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya, Bukhara, Khorezm, Surkhandarya and Jizzakh regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.