Sirdaryo viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushuntirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 9-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Sirdaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Ziyadulla Karimov hamda viloyat hokimi oʻrinbosari Abror Toshmatov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil dasturlariga muvofiq jami 36 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 11 ta davlat aktivlari 2,9 mlrd.soʻm qiymatiga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3528 ta 257,9 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 851 ta 83,4 gektar yer uchastkalari 16,0 mlrd.soʻmga sotilishiga erilishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Sirdaryo viloyatidagi jami 78 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 47 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Bundan tashqari, avvaldan doimiy foydalanish yoki umrbod egalik qilish huquqi asosida oʻzlariga tegishli boʻlgan qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirib olgan fuqarolarga mulk huquqini tasdiqlovchi davlat orderlari topshirildi hamda muzkur jarayon tartibi boʻyicha tadbir qatnashchilariga tushuntirishlar berildi.
Mazkur tadbir keyingi oʻrinlarda Sirdaryo viloyatining barcha tuman va shaharlarida davom etadi.
Shuningdek, shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Buxoro, Xorazm, Surxondaryo hamda Jizzah viloyatlarida oʻtkazildi hamda yaqin kunlarda respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

В Сырдарьинской области состоялась очередная презентация "Roadshow"
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 9 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активов, подлежа приватизации в Сырдарьинской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Сырдарьинской области Зиядулла Каримова, а также  заместителя хокима Сырдарьинской области Аброра Тошматова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе Сырдарьинской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 36 государственных активов, из которых 11 актива были проданы за 2,9 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 3 528 земельных участков площадью 257,9 га, из них проданы 851 земельных участков площадью 83,4 га за 16,0 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 78 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 47 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Сырдарьинской области.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Алишер Миралиева и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Сырдарьинской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
Данное мероприятие продолжится во всех районах и городах Сырдарьинской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Навоийской, Кашкадарьинской, Бухарской, Хорезмской, Сурхандарьинской и Джиззакской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.