Samarqand viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 11-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Samarqand viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 150 nafardan ziyod mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari, tadbirkorlar va investorlar ishtirok etdi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Akrom Egamov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil dasturlariga muvofiq jami 104 ta dvalat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 53 ta davlat aktivlari 659,1 mlrd.soʻm qiymatiga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6 815 ta 424,5 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1 597 ta 203,0 gektar yer uchastkalari 49,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erilishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Samarqand viloyatidagi jami 124 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 82 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Mazkur tadbir keyingi oʻrinlarda Samarqand viloyatining barcha tuman va shaharlarida davom etadi.
Shuningdek, shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Buxoro, Xorazm, Surxondaryo hamda Sirdaryo viloyatlarida oʻtkazildi hamda yaqin kunlarda respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

В Самаркандской области состоялась очередная презентация "Roadshow"
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 11 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное “Roadshow” (презентация) государственных активов, подлежа приватизации в Самаркандской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятии приняли участие более 150 представителей местных хокимиятов, крупных предприятий области, а также предприниматели и инвесторы.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Самаркандской области Акрома Эгамова.
Участники “Roadshow” были проинформированы о проделанной работе Самаркандской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 104 государственных активов, из которых 53 актива были проданы за 659,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 6 815 земельных участков площадью 424,5 га, из них проданы 1 597 земельных участков площадью 203,0 га за 49,1 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 124 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 82 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Самаркандской области.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Самаркандской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
Данное мероприятие продолжится во всех районах и городах Самаркандской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Навоийской, Кашкадарьинской, Бухарской, Хорезмской, Сурхандарьинской, Джиззакской и Сырдарьинской  областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.