Navoiy viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, 1001 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari va 1046 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi, shuningdek, 40 ta yirik korxona va banklardagi davlat ulushi barcha fuqarolar va investorlarga qatnashish imkoniyati taqdim etish maqsadida “bitta aksiya – bitta lot tamoyili asosida “xalqchil IPO orqali taklif etilishi belgilangan.
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 25-may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Navoiy viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 150 nafardan ziyod mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari, tadbirkor va investorlar ishtirok etdi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Nurali Atajonov hamda viloyat hokimining oʻrinbosari Islomiddin Norimov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022 yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 117 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 21 ta davlat aktivlari 58,3 mlrd. soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022 yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 2110 ta 25,4 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 730 ta 97,9 gektar yer uchastkalari 35,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Navoiy viloyatidagi jami 106 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 71 ta koʻchmas mulk obyektlari, jumladan, “bitta aksiya – bitta lot tamoyili asosida “Navoiy KMK” AJning 2 foiz aksiya paketlari hamda “Janubsanoatmontaj” AJning 20,7 foiz aksiya paketlari “xalqchil IPO”ga chiqarilishi yaqindan tanishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga “E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish boʻyichamaster-klass oʻtkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy, ham amaliy tushuntirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berib oʻtdilar.
Shu bilan birga, kunning ikkinchi yarmida OAV vakillari uchun Press-tur ham tashkil etilib, davlat aktivlarini sotib olgan tadbirkorlar tomonidan ushbu obyektlar negizida bajarilgan ishlar, shuningdek sotuvga chiqarilgan davlat aktivlari joyiga chiqqan holda oʻrganildi.
Shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon va Namangan viloyatlarida oʻtkazildi, shuningdek yil davomida respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Navoi region
In accordance with the Presidential Decree from March 24, 2023 №PD-102 "On additional measures to reduce state participation in the economy", it is approved to offer for public auction state shares in 1001 enterprises and 1046 properties, as well as the list of 40 enterprises which shares are realized through "public IPO" on the principle of "one share - one lot".
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on May 25 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Navoi region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 150 representatives of local khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Navoi region Nurali Atajonov and Deputy of the Navoi region Khokimiyat Islomiddin Norimov.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Navoi region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 117 state assets for public auction and 21 assets were sold for 58,3 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 2210 land plots with total area of 25,4 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 730 land plots with total area of 97,9 hectares were sold for 35,1 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree № PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 106 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 71 real estate objects, which are oferred for public auction in Navoi region, including 2% of state shares of “Navoi MMC” JSC and 20,7% of state shares of “Janubsanoatmontaj” JSC, that are proposed for "public IPO" on the principle of "one share - one lot".
During the Roadshow, which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Navoi region and provided information on the projects being implemented.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan and Namangan regions and will also be held during the year in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.