Surxondaryo viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 10-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Surxondaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 200 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Agentlikning Surxondaryo viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Samandar Xudoyberdiyev hamda viloyat hokimligi kotibiyati mudiri Otabek Ruziyev boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida A.Miraliyev soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• tibbiyor va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini 5 yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha, 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizigacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini uch oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Surxondaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida yangi 106 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 107 ta davlat aktivlari 252,0 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3063 ta 417,3 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 2568 ta 119,0 gektar yer uchastkalari 50,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 26 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 52 ta davlat aktivlari 31,3 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Surxondaryo viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 15 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari hamda 86 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Surkhandarya region
In recent years, our country has been carrying out large-scale reforms to develop and support entrepreneurship, reduce the state's share in the economy, and ensure the inviolability of private property. Work in this direction continues with even greater intensity.
In turn, in order to explain the essence and content of this Decree to entrepreneurs and the general public in the localities, as well as to intensify its information and propaganda accompaniment, the State Assets Management Agency held another presentation ‘Roadshow’ in Surkhandarya region on 10 May this year. During the event, state assets subject to privatisation were presented, including state shares in enterprises, empty state property, as well as land plots for sale.
The event was attended by more than 200 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
The event was led by Alisher Miraliyev, Deputy Director of UzSAMA, Samandar Khudoyberdiev, Head of the Territorial Department of UzSAMA in Surkhandarya region, and Otabek Ruziev, Head of the Territorial Secretariat of the territory.
During the event, A. Miraliyev made a speech, in which he noted that in recent years, reforms have been carried out in our country to improve the legal framework in the field of privatisation, as well as to support entrepreneurship. He stressed that a number of privileges and conveniences were created for entrepreneurs in the areas of privatisation and leasing of state property. In particular:
• if land plots put up for auction for entrepreneurial activity (except for regional centres) are not sold within 3 months, the initial price will be gradually reduced by 30%, and if the plot is not sold within months gradually by 10%. The buyer can pay 15% of the purchase price within 3 months and the remaining amount in instalments for up to 10 years.
At the same time, the participants of ‘Roadshow’ were informed about the work done in Surkhandarya region for 2024, in particular, the territorial department of UzSAMA put 106 state assets on auction, of which 107 assets were sold for 252.0 billion soums with the condition of instalment payment. In addition, 3,063 land plots with an area of 417.3 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 2,568 land plots with an area of 119.0 hectares were sold for 50.1 billion soums.
The Territorial department for the past period of 2025, only 26 new state assets were put up for auction, and 52 state assets were sold for the amount of UZS 31.3 billion
In turn, in accordance with the privatisation programme for 202515 shares of the state and economic companies with state participation, as well as 86 real estate objects put up for public auction in Surkhandarya region were presented to entrepreneurs and participants of the event.