Xorazm viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 13-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Xorazm viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 150 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodirbek Xusanov, Xorazm viloyati hokimining oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo boshqarmasi boshligʻi Anvar Davletov hamda Agentlikning Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Shuxrat Raximov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida N.Xusanov soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlari boʻyicha toʻlovlar 3 oy ichida toʻliq toʻlanganda, toʻlov summasidan 25% miqdorda chegirma beriladi;
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini 5 yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha, 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizigacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini uch oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 181 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 94 ta davlat aktivlari 177,0 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6641 ta 216 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 5516 ta 333 gektar yer uchastkalari 237,0 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 28 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 14 ta davlat aktivlari 61,0 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Xorazm viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 5 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 41 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 343,6 gektar yer maydonlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo viloyatida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida, bugun Xorazm viloyatida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Buxoro viloyatida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

В Хорезмской области состоялась очередная презентация «Roadshow» для предпринимателей и инвесторов
В свою очередь, с целью разъяснения сути и содержания данного Указа предпринимателям и широкой общественности на местах, 13 мая текущего года Агентством государственных активов была проведена очередная «Roadshow» презентация в Хорезмской области. В ходе мероприятия были представлены государственные активы, подлежащие приватизации, включая доли государства в предприятиях, пустующие объекты государственной собственности, а также земельные участки, выставляемые на продажу.
На мероприятии приняли участие более 150 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством первого заместителя директора Агентства государственных активов Нодирбека Хусанова, заместителя хокима Хорезмской области — начальника управления по инвестициям и внешней торговле Анвара Давлетова и начальника территориального управления Агентства в Хорезмской области Шухрата Рахимова.
Н. Хусанов выступая в мероприятии отметил, что в последние годы в нашей стране были проведены реформы по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере приватизации, а также по поддержке предпринимательства. Он подчеркнул, что для предпринимателей созданы ряд льгот и удобств в приватизации и аренде государственного имущества. В частности:
• в случае полной оплаты в течение 3 месяцев за объекты государственной недвижимости, проданные на аукционных торгах в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, предоставляется скидка в размере 25% от суммы платежа
• если земельные участки, выставленные на аукцион для предпринимательской деятельности (кроме центров областей), не будут проданы в течение 3 месяцев, начальная цена будет поэтапно снижаться на 30%, а если участок не будет продан за 6 месяцев — поэтапно на 10%. Для покупателя предусмотрена возможность оплаты 15% покупной стоимости в течении 3 месяцев, а оставшуюся сумму — в рассрочку на срок до 10 лет.
Вместе с тем, участники «Roadshow» проинформированы о проделанной работе в Хорезмской области за 2024 год, в частности территориальным управлением Агентства государственных активов на аукционные торги было выставлено 181 государственных активов, из которых 94 актива были проданы за 177,0 млрд сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 6641 земельных участков площадью 216 га, из которых проданы 5516 земельных участков площадью 333 га за 237,0 млрд сумов
Территориальным управлением за прошедший период 2025 года на торги было выставлено всего 28 новых государственных активов, а также реализованы 14 государственных активов на сумму 61,0 млрд сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2025 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены выставляемые на публичные торги доли государства в 5 обществах с участием государства, а также 41 объектов недвижимости, а также земельные участки площадью 343,6 га в Хорезмской области.
Данное мероприятие ранее проводилось в Сурхандарьинской области и Республике Каракалпакстан, сегодня проведено в Хорезмской области, а в дальнейшем будет проводиться в Бухарской области и во всех остальных регионах республики.