Samarqand shahrida bo‘lib o‘tayotgan “II O‘zbekiston Iqtisodiy forumi”da xususiylashtirish masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 3 noyabr kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tayotgan II O‘zbekiston Iqtisodiy forumi doirasida “Xususiy sektorga asoslangan iqtisodiy o‘sishni ta'minlash” panel muhokamasida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortikov ma'ruza bilan ishtirok etdi.
Panel sessiyada iqtisodiyotdagi davlat o‘rnini kamaytirishga qaratilgan islohotlar, shu jumladan, davlat aktivlarini va qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish, davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish, davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar hamda istiqboldagi rejalar muhokama qilindi.
Ma'ruzaning asosiy tezislari:
• Bugungi kunga qadar 1000 dan ortiq davlatning ixtiyorida bo‘lgan ko‘chmas mulk obyektlari auksion orqali xususiy tadbirkorlarga sotildi.
• Shu bilan birga, davlat ishtirokidagi korxonalarni ham xususiylashtirish jarayonlari davom etmoqda. Misol tariqasida  "Farg‘onaazot" AJ ustav kapitalidagi 99,02 foiz aksiya paketlarini xususiylashtirish jarayonini keltirish mumkin. Mazkur xususiylashtirish jarayoniga Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Strategik konsultanti sifatida Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC), xususiylashtirish jarayonlarini amalga oshirish va kompleks tahlil o‘tkazish uchun yetakchi konsultant sifatida “Deloitte” kompaniyasi, ulushni baholash ishlari uchun “KPMG” kompaniyasi jalb qilingan.
• Joriy yil uchun keng ko‘lamli xususiylashtirish dasturiga muvofiq 55 ta xo‘jalik jamiyatlaridagi davlat ulushi xususiylashtirilishi, shuningdek 1500 dan ortiq ko‘chmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, hozirgi kunda ularning 223 tasi xususiylashtirilgan, 596 tasi sotuvga qo‘yilgan va 736 tasi sotuvga tayyorlanmoqda.
• Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlari ko‘lami yanada kattalashib va kengayib bormoqda, hamda iqtisodiyotning barcha tarmoqlarini qamrab olmoqda. Hozirgi kunda avtomobilsozlik, telekommunikasiya, transport, energetika tarmoqlarida ham xususiylashtirish ishlari boshlangan.
• “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ va “O‘zbekiston havo yo‘llari” AJlarning xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish uchun professional konsalting kompaniyalarini tanlash bo‘yicha xalqaro tender yakunlandi. Ertaga Forum doirasida, tender yakuni natijalari bo‘yicha g‘olib deb topilgan professional konsalting kompaniyalar bilan tijorat shartnomalari imzolanadi.
• Hozirgi kunda xususiylashtirish jarayonlari er islohotini ham qamrab oldi. Bugungi kunga qadar 769,7 gektar qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalari onlayn kim-oshdi savdosi orqali 662 mlrd. so‘mga xususiylashtirildi. Bundan tashqari, endi jismoniy va yuridik shaxslar o‘zlariga tegishli bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirishlari mumkin. Buning uchun, raqamli yondashuv ham ishlatilgan, bu manfaatdor tomonlardan ko‘p harakat talab qilmaydi. Barcha xohlovchilar my.gov.uz onlayn platformasi orqali zarur hujjatlar bilan arizani uydan chiqmasdan onlayn tarzda yoki eng yaqin davlat xizmatlari idoralariga taqdim etishlari mumkin. Bugungi kunga qadar, egalik huquqini tasdiqlovchi 1 153 dan ortiq order berildi va 25 mingdan ortiq arizalar qabul qilindi.

Обсуждены вопросы приватизации на "II Экономическом форуме Узбекистана", который проходит в Самарканде
В рамках II Экономического форума Узбекистана, проходящего в Самарканде, 3 ноября текущего года Директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков принял участие в панельной сессии на тему «Стимулирование экономического роста: фокус на частный сектор».
В панельной сессии обсуждались проводимые реформы по снижению роли государства в экономике, в том числе приватизация государственных активов и земельных участков несельскохозяйственного назначения, управление и реформирование предприятий с государственным участием, внедрение современных методов корпоративного управления в предприятиях с государственным участием и дальнейшие перспективные планы по данным направлениям.
Основные тезисы выступления Акмалхона Ортикова:
На сегодняшний день более 1000 государственных объектов недвижимости проданы через аукцион частным предпринимателям.
В то же время продолжается процесс приватизации предприятий с государственным участием. В качестве примера можно привести процесс приватизации 99,02 процента акций в уставном капитале АО «Ферганаазот». Международная финансовая корпорация (IFC) привлечена в качестве стратегического консультанта Агентства по управлению государственными активами для процесса данной приватизации, а компания «Deloitte» в качестве ведущего консультанта по реализации процессов приватизации и проведению комплексного анализа, а также компания «KPMG» по проведению оценки доли.
В рамках утвержденной программы масштабной приватизации на текущий год планируется приватизация государственной доли в 55 хозяйственных обществах, а также выставление на публичные торги более 1500 объектов недвижимости, 223 из них в настоящее время приватизированы, 596 выставлены на продажу, 736 готовятся к продаже.
Масштабы процессов приватизации государственных активов охватывают все больше отраслей экономики. В настоящее время также начата приватизация в автомобильной, телекоммуникационной, транспортной и энергетической отраслях.
Завершился международный тендер по отбору профессиональных консалтинговых компаний для разработки стратегии приватизации АО «Тепловые электростанции» и АО «Узбекистон хаво йуллари». В рамках Форума будут подписаны коммерческие договоры с профессиональными консалтинговыми компаниями, признанными победителями по итогам проведенных тендеров.
В настоящее время процессы приватизации охватили также земельную реформу. На сегодняшний день через онлайн аукционы приватизировано 769,7 га земель несельскохозяйственного назначения на 662 млрд. сумов. Кроме того, теперь физические и юридические лица могут приватизировать принадлежащие им земельные участки несельскохозяйственного назначения. Для этого также использовался цифровой подход, не требующий больших усилий от заинтересованных сторон. Все желающие могут подать заявление с необходимыми документами через онлайн платформу my.gov.uz, не выходя из дома или в ближайшем отделении государственных услуг. На сегодняшний день выдано более 1153 ордера, подтверждающего право собственности и получено более 25 тысяч заявлений.