Qoraqalpog‘iston Respublikasida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 16-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
"Roadshow" taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Maxsud Radjabov hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi oʻrinbosari Rasul Zarikeev boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi tomonidan 2022-yil xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 126 ta dvalat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 31 ta davlat aktivlari 10,1 mlrd.soʻm qiymatiga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3099 ta 251,5 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1311 ta 121,9 gektar yer uchastkalari 22,9 mlrd.soʻmga sotilishiga erilishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi jami 114 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 49 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga javoblar berib oʻtdilar.
Mazkur tadbir keyingi oʻrinlarda Qoraqalpog‘iston Respublikasining barcha tuman va shaharlarida davom etadi.
Shuningdek, shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Buxoro, Xorazm, Surxondaryo, Jizzax, Sirdaryo, Samarqand viloyatlarida oʻtkazildi hamda yaqin kunlarda respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan

Regular Roadshow was held in the Republic of Karakalpakstan
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 16 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in the Republic of Karakalpakstan, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in the Republic of Karakalpakstan Maksud Radjabov and a Deputy Chairman of the Council of Ministers of the Republic Karakalpakstan Khokimiyat Rasul Zarikeev.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in the Republic of Karakalpakstan in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 126 state assets for public auction and 31 assets were sold for 10,1 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 3099 land plots with total area of 251,5 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 1 311 land plots with total area of 121,9 hectares were sold for 22,9 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 114 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 49 real estate objects, which are oferred for public auction in the Republic of Karakalpakstan.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in the Republic of Karakalpakstan and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Republic of Karakalpakstan.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya, Bukhara, Khorezm, Surkhandarya, Jizzakh, Siradryo, Samarkand regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic.