Joriy yilning 27-28 aprel kunlari poytaxtda bo‘lib o‘tgan ikkinchi Toshkent xalqaro investisiya forumi (TIIF-2023) doirasida "Davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruvni transformasiya qilish, rivojlanish uchun "tezkor qadamlar"" panel muhokamasida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortikov ma'ruza bilan ishtirok etdi. Ma'ruzaning to‘liq matni va tezislari:
“Toshkent xalqaro investitsiya forumi”da Davaktiv agentligi direktori
A.J. Ortikovning nutqi
I. Kirish qismi:
Assalomu alaykum hurmatli forum ishtirokchilari!
Davlatimiz rahbari boshchiligida soʻnggi yillarda iqtisodiyotimizni rivojlantirishga qaratilgan jadal islohotlar olib borilmoqda!
Davlat ishtirokidagi korxonalarining faoliyatini toʻliq bozor mexanizmlariga oʻtkazish, korporativ boshqaruvning zamonaviy uslublarini joriy etish va xususiy tadbirkorlik rivojlangan iqtisodiyotning tarmoqlarida ular sonini keskin kamaytirish ushbu tizimli islohotlarning ajralmas qismiga aylandi.
II. Davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilish boʻyicha:
Davlat ishtirokidagi korxonalarni faoliyatining samaradorligini hamda shaffofligini taʼminlash maqsadida quyidagi tizimli islohotlar amalga oshirildi.
kuzatuv kengashi va ijro etuvchi organ aʼzolarini vakolat muddati uch yilga uzaytirildi.
Endilikda, Davaktiv agentligi ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashiga davlat ulushi boʻyicha aʼzolik uchun nomzodlarni jalb etish raqobat tamoyillariga muvofiq tanlov asosida amalga oshiriladi!
Ilk bor, joriy yil 20-aprel kuni, Davaktiv agentligi “Trest-12” AJ, “Qishloq qurilish invest” MCHJ  va “Oʻzogʻirsanoatloyiha” AJ kabi 61 ta korxonalarning kuzatuv kengashiga davlat ulushi boʻyicha 306 nafar aʼzolikka nomzodlarni jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qilindi.
Shu bilan birga, bundan buyon davlat ishtirokidagi korxonalarning rahbari va uning oʻrinbosarlarini tayinlash (saylash) tanlov asosida amalga oshiriladi.
korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga davlat organlari xodimlari sonini kamaytirish hisobiga kamida bir nafar mustaqil aʼzo kiritilishi belgilandi. Bugungi kunda “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ, “Oʻzbekiston ayeroportlari” AJ va “Navoiyuran” DK kabi 57 ta korxonalarda 87 nafar mustaqil aʼzolar mavjud;
davlatning korxona faoliyatida ishtirok etish uchun maxsus huquqi, yaʼni “Oltin aksiya” bekor qilindi;
Davaktiv agentligi davlat ishtirokidagi korxonalarning yillik moliyaviy hisobotlar tahlilini 2022-yilda ilk marotaba Davaktiv agentligining rasmiy veb sahifalarida chop etish amaliyotini joriy etdi.
Bunda, 2021-yil yakuniga koʻra 1 770 ta davlat ishtirokidagi korxonalarni moliyaviy hisobotlar tahlili natijasi boʻyicha, “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ, “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ va “Oʻzbekneftegaz” AJ kabi 20 ta eng yuqori sof foyda olgan hamda 10 ta eng koʻp dividend toʻlagan, “Oʻztransgaz” AJ, “Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ va “Toshissiqquvvati” AJ kabi 20 ta eng koʻp zarar koʻrgan korxonalar roʻyxati shakllantirilgan.
Mazkur amaliyot bundan buyon doimiy ravishda shakllantirilib, har yili 1-avgustga qadar Davaktiv agentligining rasmiy veb-saytida eʼlon qilib boriladi.
Mustaqil Oʻzbekiston tarixida ilk bor “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi Qonuni qabul qilindi, unda xususan:
• mulkdor va tartibga solish vazifalari ajratildi;
• davlat mulki respublika va munitsipal mulkka toifalanadi;
• davlat va xususiy korxonalarga teng shart-sharoitlar yaratish hamda davlat korxonalariga imtiyozlar va preferensiyalar berilmaydi;
• davlat ishtirokidagi korxonalarni tashkil etishga cheklov oʻrnatildi, ular davlat mulkiga egalik qilish mezonlariga muvofiq boʻlgan taqdirda tashkil etiladi;
• Davaktiv agentligi davlat mulkini boshqarish sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshiradi;
• Davaktiv agentligi davlat mulkini boshqarish samaradorligi boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga bir yilda kamida bir marta hisobot berib boradi.
• davlat mulkiga egalik qilish mezonlariga muvofiq har yili 1-oktyabrga qadar realizatsiya qilinadigan korxonalar roʻyxati tasdiqlanadi;
III. Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish boʻyicha:
Davlat rahbarining 2020-yil 29-dekabrdagi Oliy Majlis va Oʻzbekiston xalqiga Murojaatnomasida davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini kamaytirish zarurati alohida qayd etilgan.
Shu maqsadda, oxirgi ikki yilda yurtimizda bu sohada katta ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, oʻtgan oʻn yil (2010-19)da 1,2 trillion soʻmlik davlat aktivlarini sotishdan tushum boʻlgan boʻlsa, 2022-yilning oʻzida xususiylashtirish hajmi 11,3 trillion soʻmga yetdi. Yaʼni, soʻnggi bir yilda oʻn yil davomida qilingan ishlardan 10 karra koʻp natijaga erishildi.
Ushbu saʼy-harakatlar natijasiga koʻra tegishli qarorlar doirasida 500 dan ortiq davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirish va qariyb 600 ta korxonani qayta tashkil etish va tugatish orqali davlat ishtirokidagi korxonalar soni 40 foizga qisqartirildi.
Davlat rahbarining 2022-yil 20-dekabrdagi Oliy Majlis va Oʻzbekiston xalqiga Murojaatnomasida:
faol investitsiyalarni jalb qilishda xususiylashtirish va davlat-xususiy sheriklik imkoniyatlaridan toʻliq va samarali foydalanish zarurligi;
navbatdagi katta xususiylashtirish doirasida bir mingga yaqin korxona savdoga chiqarilishi;
yurtdoshlarimiz orasida yuz minglab mulkdorlar, aksiyadorlar paydo boʻlishi va oʻz omonatlarini investitsiya qilib, yuqori daromadlarga erishishlari uchun xalqchil IPO tashkillashtirilishi taʼkidlangan.
Shunga koʻra, “sot yoki tushuntir” tamoyili asosida 30 mingdan ortiq davlat ishtirokidagi korxonalar va davlat muassasalari xatlovdan oʻtkazildi va yangi yirik xususiylashtirish dasturi shakllantirildi.
Unga koʻra, 1000 + 1000 + 40xususiylashtirish dasturi ishlab chiqildi. Bu 1000 ta korxonalardagi ulushlarni 1000 ta koʻchmas mulk obyektlarini savdolarga chiqarish va 40 ta strategik ahamiyatga ega boʻlgan korxonalarning ulushlarini AyPiOga chiqarish.
Ushbu dastur iqtisodiyotning barcha tarmoqlarini qamrab olganligi, davlatning tizimli xususiylashtirish jarayonlarini davom ettirishga boʻlgan qatʼiyatli siyosiy irodasidan dalolat beradi va ortga qaytmas xususiyatga ega.
Katta katta davlat korxonalarini xususiylashtirish boʻyicha tegishli ishlar boshlangan, misol uchun “Oʻzbekneftegaz” AJ, “Uzbekistan airways” AJ, “IES” AJ va “Navoiyazot” AJ kabi korxonalarni xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish uchun tegishligi boʻyicha Xalqaro moliya korporatsiyasini strategik maslahatchi, Rothschild & Co., Deloitte va KPMG kompaniyalarini jalb qilingan.
xorijiy davlatlar fuqarolariga koʻchmas mulk obyektlarini (bundan yer uchastkasi mustasno) sotib olish tarzida investitsiya kiritishda Oʻzbekiston Respublikasida yashash guvohnomasini olish talabi bekor qilindi;
Mazkur xususiylshatirish jarayonlarining xalq manfaatlariga qaratilganligi islohotlarning yangi bosqichiga olib chiqadi.
Xususan, “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosidagi “xalq IPOsi” kompaniyasi doirasida mamlakatimizdagi eng yirik 40 ta korxonalarning oʻrtacha 2 foiz aksiyalar paketi tartibi asosida oʻz aholimiz uchun ochiq va shaffof savdoga chiqariladi.
“xalq IPOsi”da ishtirok etish uchun aholini barcha qatlamlariga imkoniyat yaratish maqsadida fuqarolar oʻrtasida ommalashishga ulgurgan va foydalanuvchilarga qulay boʻlgan “E-auksion” platformasining joriy imkoniyatlaridan foydalaniladi.
“E-auksion” savdo platformasi xalqimiz va fond bozori oʻrtasidagi xalqchil “koʻprik” vazifasini bajaradi. Bunda:
• platforma orqali talabgorlar 24/7 rejimda identifiqatsiya qilish (ERI, One ID va Mobile-ID);
• depo hisob raqam ochish;
• professional brokerni tanlab, ular bilan shartnoma tuzish;
• fond bozorining professional ishtirokchilari va Markaziy depozitariy hamda xalqaro maslahatchilar jalb qilish imkoniyatlari yaratiladi.
Aksiya sotib olishda talabgorlar huquqlari platformadagi Eskrou tizimi orqali kafolatlanadi.
Toʻlovlar va hisob-kitoblar inson omilisiz platformaning billing tizimi orqali amalga oshiriladi.
“E-auksion” savdo platformasi joriy imkoniyatlari, ommabopligi va infratuzilimasidan foydalanish orqali fond bozori rivojiga ijobiy oʻzgarish boʻlishi kutilmoqda.
Xalq IROsi orqali respublika fond bozoriga talab yuqori boʻlgan yangi resurslar kiritiladi.
Shuningdek, boshqa tegishli xususiylashtirish daturlariga muvofiq “Oʻzbekiston metallurgiya kombinati” AJ, “Uzbekistan airways” AJ va Mikrokreditbank” ATB kabi 20 dan ortiq korxonalar aksiya paketalining bir qismi “Toshkent” RFBda aksiyalarining birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi oʻtkaziladi.
Bunda, Oʻzbekiston Respublikasining rezidentlari yoki norezidentlari boʻlgan mijozlar uchun ularning shaxsiy ishtirokisiz qimmatli qogʻozlar uchun depo hisobvaraqlarini masofadan turib ochish imkoniyatini yaratilgan.
IV. Yakuniy qismi:
Shu fursatdan foydlanib, barcha investorlar va ishbilarmon tadbirkorlarni xususiylashtirish islohotlaridagi qulay va kelgusida sarmoya keltiradigan investiya imkoniyatlarini qoʻldan boy bermaslikka chorlaymiz.
Davlat rahbarimizning 2022-yil 20-dekabrdagi Oliy Majlis va Oʻzbekiston xalqiga Murojaatnomasida “xalq boy boʻlsa, davlat ham boy va qudratli boʻladi” deb taʼkidlanganidek, “xalq IPOsi” kompaniyasida faol ishtirok etib, oʻz omonatlarini investitsiya qilish orqali qoʻshimcha yuqori daromad manbaiga ega boʻlishga chaqirib qolamiz!

Обсуждены вопросы управления предприятий с государственным участием на втором Ташкентском международном инвестиционном форуме
В рамках второго Ташкентского международного инвестиционного форума (TIIF-2023), прошедшего в столице, 27-28 апреля текущего года Директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков принял участие в панельной сессии на тему «Трансформация корпоративного управления в предприятиях с государственным участием, «быстрые шаги» для развития». Полный текст и тезисы речи:
Речь директора Агентства госактивов А.Ж.Ортикова
на «Ташкентском международном инвестиционном форуме»
I. Вступительная часть:
Добрый день, уважаемые участники и гости Форума!
Под руководством главы нашего государства в последние годы проводятся ускоренные реформы, направленные на развитие нашей экономики!
Неотъемлемой частью этих системных реформ стал перевод деятельности предприятий с государственным участием на полноценные рыночные механизмы, внедрение современных методов корпоративного управления, резкое сокращение их количества в отраслях экономики, где развито частное предпринимательство.
II. По реформе предприятий с государственным участием:
В целях обеспечения эффективности и прозрачности деятельности предприятий с государственным участием, проведены следующие системные реформы:
срок полномочий членов наблюдательного совета и исполнительного органа был продлен на три года.
Впервые введена практика привлечения кандидатов в члены по государственной доле наблюдательных советов предприятий с участием Агентства госактивов на конкурсной основе, в соответствии с конкурентными принципами!
Впервые, 20 апреля текущего года, Агентство госактивов объявило конкурс на привлечение 306 кандидатов в члены наблюдательного совета по государственной доле 61 предприятия, таких как АО “Трест-12”, ООО “Кишлок курилиш инвест” и АО “Узогирсаноатлойиха”.
Вместе с тем, отныне назначение (избрание) руководителя предприятия с государственным участием и его заместителей будет осуществляться на конкурсной основе.
принято решение о включении в наблюдательный совет предприятий хотя бы одного независимого члена в связи с сокращением численности работников государственных органов. На сегодняшний день насчитывается 87 независимых членов на 57 предприятиях, таких как АО «Навоийский горно-металлургический комбинат», АО «Узбекистон аеропортлари» и ГП «Навоиуран»;
было отменено специальное право государства, т. е. «Золотая акция» на участие в деятельности предприятия;
Агентство госактивов впервые в 2022 году ввело практику публикации анализа годовых финансовых отчетов предприятий с государственным участием на официальных страницах Агентства госактивов.
Так, по результатам анализа финансовой отчетности на конец 2021 года среди 1770 предприятий с государственным участием, сформирован список из 20 предприятий с наибольшей прибылью, таких как АО “Навоиский горно-металлургический комбинат”, АО Алмалыкский горно-металлургический комбинат” и АОУзбекнефтегаз”, 10 предприятий с наибольшим количеством выплаченных дивидендов, а также 20 предприятий с наибольшим убытком, таких как АОУзтрансгаз”, АО Узбекистон миллий электр тармоқлари” и АО “Тошиссиккуввати”.
Отныне этот отчет будет формироваться на постоянной основе и ежегодно до 1 августа будет публиковаться на официальном сайте Агентства госактивов.
Впервые в истории независимого Узбекистана принят Закон  «Об управлении государственным имуществом» и введено на практику следующее, в частности:
• Разделены функции собственности и регулирования;
• государственная собственность делится на республиканскую и муниципальную собственность;
• созданы равные условия для государственных и частных предприятий, а также не предоставляются дополнительные льготы и преференции госпредприятиям;
• создание предприятий с государственным участием ограничивается, они создаются при соответствии критериям собственности государственного имущества;
• Агентство госактивов реализует единую государственную политику в сфере управления государственным имуществом;
• Агентство госактивов не реже одного раза в год отчитывается перед Президентом Республики Узбекистан и Кабинетом Министров Республики Узбекистан, палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан об эффективности управления государственным имуществом;
• перечень предприятий, подлежащих реализации по критериям собственности государственного имущества, утверждается ежегодно до 1 октября.
III. По сокращению участия государства в экономике:
В Обращении главы государства к Олий Мажлису и народу Узбекистана от 29 декабря 2020 года особо отмечена необходимость сокращения участия государства в экономике.
Для достижения данной цели, за последние два года в нашей стране проделана большая работа в этой области. В частности, за последние десять лет (2010-19 гг.) выручка от продажи государственных активов составила 1,2 триллиона сумов, а в 2022 году объем приватизации достиг 11,3 триллиона сумов. То есть, за последний год достигнуто результатов в 10 раз больше, чем за десять лет.
В результате эти усилий, в рамках соответствующих постановлений путём приватизации более 500 предприятий с государственным участием, а также реорганизации и ликвидации около 600 предприятий, количество предприятий с государственным участием сократилось на 40 процентов.
В Обращении главы государства к Олий Мажлису и народу Узбекистана от 20 декабря 2022 года:
• подчеркнута необходимость полного и эффективного использования возможностей приватизации и государственно-частного партнерства в привлечении активных инвестиций;
• отмечено выставление на продажу около тысячи предприятий в рамках очередной большой приватизации;
• появление среди наших соотечественников сотни тысяч собственников и акционеров, а также организация народного IPO для инвестирования их сбережений и достижения высокой прибыли.
Соответственно, по принципу «продай или объясни» был проведен учёт более 30 тысяч предприятий с государственным участием и государственных учреждений, а также сформирована новая масштабная программа приватизации.
Согласно ей была разработана программа приватизации «1000 + 1000 + 40». Это продажа акций 1000 предприятий, 1000 объектов недвижимости, выставление акций 40 стратегически важных предприятий на АйПиО.
Тот факт, что эта программа охватывает все отрасли экономики, свидетельствует о твердой политической воле государства к продолжению планомерных приватизационных процессов и носит необратимый характер.
Начата соответствующая работа по приватизации крупных государственных предприятий, к примеру, для разработки стратегии приватизации таких предприятий как АО «Узбекнефтегаз», АО «ТЭС» и АО «Навоиазот» в качестве стратегического консультанта привлечена Международная финансовая корпорация, компании Rothschild & Co., Deloitte и KPMG.
отменено требование о получении вида на жительство в Республике Узбекистан для осуществления инвестиций в виде приобретения объектов недвижимости (кроме земельных участков) для граждан иностранных государств;
Ориентация этих приватизационных процессов на интересы народа приведёт к новому этапу реформ.
В частности, в рамках компании «народное IPO» по принципу «одна акция - один лот» будет выставлено на открытые и прозрачные для наших граждан торги в среднем 2 процента пакетов акций 40 крупнейших предприятий нашей страны.
В целях создания возможности участия всех слоев населения в «народном IPO» будут использованы текущие возможности электронной торговой платформы «E-auksion», ставшей популярной среди граждан и удобной для пользователей.
Торговая платформа «E-auksion» выступает народным «мостом» между нашими гражданами и фондовым рынком. При этом создается возможность:
• идентификация заявителей в режиме 24/7 через платформу (ЭЦП, One ID и Mobile-ID);
• открытие счета депо;
• выбора профессионального брокера и заключения с ним договора;
• привлечение профессиональных участников фондового рынка и Центрального депозитария, а также международных консультантов.
Права заявителей при покупке акций на платформе гарантируются через систему Эскроу.
Платежи и расчеты производятся через биллинговую систему платформы без участия человеческого фактора.
Ожидается, что торговая платформа «E-auksion» станет положительным изменением в развитии фондового рынка, за счет использования ее текущих возможностей, популярности и инфраструктуры.
Новые ресурсы, пользующиеся высоким спросом, вводятся на фондовый рынок республики через народное IРО.
Также, в соответствии с другими программами приватизации, будет проведено публичное размещение части пакетов акций более 20 предприятий, таких как АО «Узбекистон металлургия комбинати», АО «Узбекистон хаво йуллари» и АКБ «Микрокредитбанк», будет проведено первичное (IPO) и (или) вторичное (SPO) размещение их акций на РФБ «Ташкент».
При этом для клиентов, являющимся резидентами или нерезидентами Республики Узбекистан, создана возможность дистанционного открытия счетов депо в ценных бумагах без их личного участия.
IV. Заключительная часть:
Пользуясь случаем, мы призываем всех инвесторов и активных предпринимателей не упускать удобные и прибыльные инвестиционные возможности данных приватизационных реформ.
Как сказал глава нашего государства в своем Обращении к Олий Мажлису и народу Узбекистана от 20 декабря 2022 года, «если народ будет богатым, то и государство будет богатым и могущественным», так мы призываем всех соотечественников активно участвовать в «народном IPO» и получить дополнительный источник высокого дохода, инвестируя свои сбережения!