Bir qator davlat aktivlarini xususiylashtirish natijalari boʻyicha axborot
Ushbu bosqichda, Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitimni (NDA) imzolagan talabgorlarga xususiylashtirish boʻyicha konsultant “Portfolio Investments” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) tayyorlagan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari bilan tanishish, shuningdek, Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda Konsultantga Korxonani sotib olish boʻyicha 2 nafar talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) kelib tushdi hamda 105 mlrd soʻm miqdoridagi eng yuqori xarid bahosini taklif qilgan AJ shaklidagi “Uz-Dong Won Ko” Oʻzbekiston-Janubiy Koreya qoʻshma korxonasi (hozirgi nomi "BEST PIPE AND PARTS" AJ) savdo gʻolibi deb topildi.
Shuningdek, Xaridorning taklifi Konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oraligʻining yuqori qismida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Shu bilan birga, Korxonaning asosiy faoliyat turini 10 yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish, mahsulotlarning litsenziati boʻlgan “General Motors” kompaniyasi (AQSh) tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qoʻllab-quvvatlash boʻyicha litsenziya kelishuvlariga va “General Motors” texnologiyalari bilan bogʻliq texnologik jihozlardan foydalanish yuzasidagi "Bosh Alyans" kelishuvida oʻrnatilgan talablar va tegishli cheklovlarga qatʼiy rioya qilish kabi shartlar Xaridor tomonidan qabul qilingan.
Maʼlumot uchun: AJ shaklidagi “Uz-Dong Won Ko” Oʻzbekiston-Janubiy Koreya qoʻshma korxonasi – 1996-yilda davlat roʻyxatidan oʻtgan boʻlib, avtotransport vositalari uchun butlovchi qismlar va aksessuarlar ishlab chiqarish faoliyati bilan shugʻullanadi.
II. Avval maʼlum qilinganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Trest-12” AJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 51,12 foiz davlat ulushini sotish boʻyicha ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Xususiylashtirish jarayoni doirasida, xususiylashtirish boʻyicha konsultant Deloitte” konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 4 nafar xorijiy va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi.
Shu oʻrinda, Konsultant tomonidan mazkur bosqichda avvaldan belgilangan mezonlarga muvofiq boʻlgan 3 nafar talabgor xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi.
Ushbu bosqichda, Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitimni (NDA) imzolagan talabgorlarga Konsultant tayyorlagan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari bilan tanishish, shuningdek, Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda Konsultantga Korxonani sotib olish boʻyicha 2 nafar talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) kelib tushdi hamda 111 mlrd soʻm miqdoridagi eng yuqori xarid bahosini taklif qilgan “Delta Global Dynamics” MChJ savdo gʻolibi deb topildi.
Shuningdek, Xaridorning taklifi Konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oraligʻining yuqori qismida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatiga muvofiq.
Shu bilan birga, 2 yil mobaynida Korxonada mavjud ish oʻrinlarini va ishchilar sonini saqlab qolish (tabiiy sabablar bilan boʻshaydigan ish oʻrinlari bundan mustasno), amaldagi ish haqi fondi miqdorini kamaytirmaslik va jamoa shartnomasi shartlarini yomonlashtirmaslik kabi shartlar Xaridor tomonidan qabul qilingan.

Информация об итогах приватизации ряда государственных активов
I. Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, начат этап подачи Обязывающих предложений (BO) процесса открытых торгов 98,8% государственной доли в уставном капитале ООО «Автокомпонент» (далее – Предприятие).
На данном этапе претендентам, подписавшим Соглашение о неразглашении информации (NDA), предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленными консультантом по приватизации компанией «Portfolio Investments» (далее – Консультант), а также встретиться с органом управления Предприятия.
В установленный срок Консультанту поступили Обязывающие предложения (BO) от 2 претендентов и победителем торгов признано СП Узбекистан-Южная Корея в форме АО «Uz-Dong Won Ko» (текущее название АО «BEST PIPE AND PARTS»), предложившее наивысшую цену покупки в размере 105 млрд сум.
При этом, предложение Покупателя расположено в верхней части интервала индикативных цен, рассчитанных Консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Кроме того, со стороны Покупателя приняты обязательства сохранить основной вид деятельности Предприятия на срок не менее 10 лет, строгое соблюдение лицензионных соглашений на техническую поддержку с поставщиком, утвержденным компанией «General Motors» (США) - лицензиатом продукции, а также требований и связанных с ними ограничений, установленных в соглашении Главного Альянса по использованию технологического оборудования, относящегося к технологиям General Motors.
Для справки: СП Узбекистан-Южная Корея в форме АО «Uz-Dong Won Ko» – зарегистрировано государством в 1996 году и занимается производством комплектующих и аксессуаров для автотранспортных средств.
II. Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, начат процесс открытых торгов 51,12% государственной доли в уставном капитале АО «Трест-12» (далее – Предприятие).
В рамках процесса приватизации Консультантом по приватизации международной компанией «Deloitte» (далее – Консультант) была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания, в частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным потенциальным инвесторам. В результате были получены заявки по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от 4 местных и международных инвесторов.
В свою очередь, 3 претендента соответствующих ранее установленным на данном этапе критериям, были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO).
На данном этапе претендентам, подписавшим Соглашение о неразглашении информации (NDA), предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленными Консультантом, а также встретиться с органом управления Предприятия.
В установленный срок Консультанту поступили Обязывающие предложения (BO) от 2 претендентов и победителем торгов признано ООО «Delta Global Dynamics», предложившее наивысшую цену покупки в размере 111 млрд сум.
При этом, предложение Покупателя расположено в верхней части интервала индикативных цен, рассчитанных Консультантом, и соответствует оценочной стоимости Предприятия.
Кроме того, со стороны Покупателя приняты обязательства в течение 2 лет сохранять имеющиеся рабочие места и количество сотрудников на Предприятии (за исключением рабочих мест, освобождающихся по естественным причинам), не сокращать действующий фонд заработной платы и не ухудшать условия коллективного договора.