Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan axborot
Ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining birinchi va ikkinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi.
Unga koʻra:
• Quyidagi 3 ta don korxonasidagi davlat aksiya paketi bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichga o‘tgan talabgorlar ro‘yxati tasdiqlandi va ushbu talabgorlardan 2024-yil 5-yanvar soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tijorat takliflari, ya'ni sotib olish narxi, to‘lov muddati va to‘lov qobiliyati bo‘yicha takliflar "E-auksion" elektron savdo platformasi orqali qabul qilinadi;
• “Buxorodonmahsulotlari” AJ ustav kapitalidagi 51,84 foiz davlat aksiya paketi 59,0 mlrd. soʻm, “Gʻalla-Alteg” AJ ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat aksiya paketi 82,0 mlrd. soʻm, “Xovos don mahsulotlari” AJ ustav kapitalidagi 94,2 foiz davlat aksiya paketi 40,0 mlrd. soʻm va “Dunyo M” AJ ustav kapitalidagi 51,8 foiz davlat aksiya paketi 82,2 mlrd. soʻm sotib olish qiymatini toʻlash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan sotildi.
Ushbu davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarining mazkur bosqichida ishtirok etgan barcha talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabar yuboriladi.
Shuningdek, quyidagi 43 ta don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining savdo jarayonlarini davom ettirish uchun savdoda qatnashish boʻyicha takliflar kelib tushmaganligi, savdolarning birinchi bosqichida gʻoliblar aniqlanmaganligi hamda takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi.
Mazkur davlat aktivlari boʻyicha ommaviy savdolarda qatnashish istagida boʻlgan talabgorlar oʻz takliflarini “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taqdim etishlari mumkin.
Savdo jarayonining 2-bosqichiga o'tgan don korxonasidagi davlat ulushi (aksiya paketi) va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari

Завершен первый и второй этап очередных процессов торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации.
• Утвержден список претендентов, прошедших на второй этап процесса торгов государственного пакета акций в следующих 3-х зерновых предприятиях и коммерческие предложения (о покупочной цене, сроке оплаты и платежеспособности) от этих претендентов будут приниматься до 18:00 часов (Ташкентское время) 5 января 2024 года через электронную торговую платформу «E-auksion»;
• Проданы 51,84% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Бухородонмахсулотлари» с условиями оплаты покупной цены в размере 59,0 млрд сумов, 51,0% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Галла-Альтег» за 82,0 млрд сумов, 94,2% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Ховос дон махсулотлари» за 40,0 млрд сумов и 51,8% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Дунё М» за 82,2 млрд сумов, с условием сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращением имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
А также, в связи с тем, что по следующим 43 государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения об участии на торгах, не были определены победители на первом и втором этапах торгов, а также поступило недостаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, данные активы выставляются на повторные торги.
Государственная доля (пакет акций) в зерновом предприятии и имущественные комплексы филиалов зерновых предприятий, перешедшие на 2-й этап торгов