Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari bo‘yicha savdo jarayonlari yuzasidan axborot
Ommaviy savdolarga chiqarilgan Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari bo‘yicha savdo jarayonining birinchi va ikkinchi bosqichlari yakunlanib, Davlat tender komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra:
I. Savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichiga o‘tgan talabgorlar ro‘yxati tasdiqlandi.
Savdo jarayonining ikkinchi bosqichiga o‘tgan talabgorlardan 2022 yil 27 dekabr soat 18-00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tijorat takliflari, ya'ni sotib olish narxi, to‘lov muddati va to‘lov qobiliyati bo‘yicha takliflar “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali qabul qilinadi.
Ushbu aktivlar bo‘yicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichida ishtirok etgan barcha talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabarnomalar yuboriladi.
II. Savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichida ishtirok etgan talabgorlarning takliflari ko‘rib chiqilib, tegishlicha ular bilan to‘lovga qobiliyati yetarliligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlarni taqdim etishi va narx taklifini yaxshilash bo‘yicha qo‘shimcha muzokara o‘tkazish belgilandi.
Ushbu aktivlar bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichida ishtirok etgan barcha talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabarnomalar yuboriladi.
III. “Oxangaron don” AJning “Bekobod” filiali bo‘yicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “Uchko'prik G'alla Klaster” MChJ 25,0 mlrd.so‘m xarid qiymatini to‘lash sharti bilan savdo g‘olibi deb topildi.
O‘z navbatida, savdo g‘olibi kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish, mavjud don saqlash sig‘imlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq to‘lash evaziga saqlab berish majburiyatini oladi.
IV. Savdolarning birinchi va ikkinchi bosqichida taklif kelib tushmaganligi sababli savdosi o‘tkazilmagan hamda savdo jarayonlarini davom ettirish uchun yetarli takliflar shakllanmagan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari bo‘yicha hududiy hokimliklar bilan faoliyatni muvofiqlashtirgan holda jarayonni davom ettirish belgilab berildi.

The first and second stages of the sales process for the state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprise branches announced for public auction have been completed and the relevant decision of the State Tender Commission has been made.
According to the decision:
I. List of applicants, who have passed to the second stage of the sales process has been approved.
From the applicants, who have passed to the second stage of sales process , till December 27, 2022, 18:00 (Tashkent time) will be accepted commercial proposals (on purchase price, term of payment and ability to pay) through the electronic trading platform "E-auksion".
All applicants who have participated in the first stage of the sales process for these state assets will be given a separate formal notices by the Working Body.
II. After reviewing the proposals of the applicants who participated in the second stage of the sales process, it was determined to hold additional negotiations for the applicants to provide other documents confirming their ability to pay, as well as to improve the price proposal.
All applicants who have participated in the second stage of the sales process for these state assets will be sent separate formal notices by the Working Body.
III. Uchkuprik Galla Cluster LLC, which submitted the best commercial proposal for Bekobod affiliate of Akhangaron Don JSC, was recognized as the winner of the bidding under the condition to pay the purchase price of 25.0 billion UZS.
In its turn, Uchkuprik Galla Cluster LLC undertakes to maintain the main activity of the asset for at least five years, not to reduce the existing capacities for the storage of grain, as well as keep the volume of grain stored for the state reserve, for the payment of remuneration on the basis of the contracts.
IV. It has been decided to continue the sales of the state shares in grain enterprises and property complexes of the grain enterprise branches on which the proposals have not been received according to the results of the first and the second stages and accordingly no auction has been held, coordinating the activity together with the territorial administrations.