Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari bo‘yicha savdo jarayonlari yuzasidan axborot
Ommaviy savdolarga chiqarilgan Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari bo‘yicha savdo jarayonining birinchi va ikkinchi bosqichlari yakunlanib, Davlat tender komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra:
I. Savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichiga o‘tgan talabgorlar ro‘yxati tasdiqlandi.
Savdo jarayonining ikkinchi bosqichiga o‘tgan talabgorlardan 2022 yil 27 dekabr soat 18-00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tijorat takliflari, ya'ni sotib olish narxi, to‘lov muddati va to‘lov qobiliyati bo‘yicha takliflar “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali qabul qilinadi.
Ushbu aktivlar bo‘yicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichida ishtirok etgan barcha talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabarnomalar yuboriladi.
II. Savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichida ishtirok etgan talabgorlarning takliflari ko‘rib chiqilib, tegishlicha ular bilan to‘lovga qobiliyati yetarliligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlarni taqdim etishi va narx taklifini yaxshilash bo‘yicha qo‘shimcha muzokara o‘tkazish belgilandi.
Ushbu aktivlar bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichida ishtirok etgan barcha talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabarnomalar yuboriladi.
III. “Oxangaron don” AJning “Bekobod” filiali bo‘yicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “Uchko'prik G'alla Klaster” MChJ 25,0 mlrd.so‘m xarid qiymatini to‘lash sharti bilan savdo g‘olibi deb topildi.
O‘z navbatida, savdo g‘olibi kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish, mavjud don saqlash sig‘imlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq to‘lash evaziga saqlab berish majburiyatini oladi.
IV. Savdolarning birinchi va ikkinchi bosqichida taklif kelib tushmaganligi sababli savdosi o‘tkazilmagan hamda savdo jarayonlarini davom ettirish uchun yetarli takliflar shakllanmagan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari bo‘yicha hududiy hokimliklar bilan faoliyatni muvofiqlashtirgan holda jarayonni davom ettirish belgilab berildi.

Завершены первый и второй этапы процесса торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной тендерной комиссии.
I. Утвержден список претендентов, прошедших на второй этап торгов.
От претендентов, прошедших на второй этап процесса торгов, до 27 декабря 2022 года 18:00 часов (Ташкентское время) будут приниматься коммерческие предложения (о покупочной цене, сроке оплаты и платежеспособности) через электронную торговую платформу "E-auksion".
Всем претендентам, участвовавшим в первом этапе процесса торгов по данным государственным активам, Рабочим органом будут направлены отдельные официальные уведомления.
II. Рассмотрев предложения претендентов, участвовавших во втором этапе торгов, было определено проведение дополнительных переговоров для предоставления претендентами других документов, подтверждающих их платежеспособность, а также по улучшению ценового предложения.
Всем претендентам, участвовавшим во втором этапе процесса торгов по данным государственным активам, Рабочим органом будут направлены отдельные официальные уведомления.
III. ООО «Учкуприк Галла Кластер», представившее лучшее коммерческое предложение по филиалу «Бекобод» АО «Ахангарон Дон», признано победителем торгов при условии оплаты покупной цены в размере 25,0 млрд.сум.
В свою очередь, победитель торгов обязуется поддерживать основную деятельность актива в течение не менее пяти лет, не сокращать существующие мощности по хранению зерна, а также сохранять объемы зерна, хранящиеся для государственного резерва, за уплату вознаграждения на основании договоров.
IV. Принято решение продолжить процесс продажи государственных долей в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, по которым не получены предложения по итогам первого и второго этапов, и соответственно не проведены торги, координируя деятельность совместно с территориальными хокимиятами.