Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Jahon banki bilan hamkorlikda “Institusional salohiyatni oshirish (IBL)” loyihasi doirasida davlat ishtirokidagi yirik korxonalar kuzatuv kengashlariga xalqaro tajribaga ega mustaqil a'zolarni jalb qilish hamda ijro organi rahbarligiga tayinlash uchun malakali va salohiyatli boshqaruvchilarning “TOP-100” zaxirasini shakllantirish yuzasidan o'tkazilgan xalqaro tender yakuniga ko'ra, Buyuk Britaniyaning “Strikitsa Consulting” Ltd. konsalting kompaniyasi jalb qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 27 oktyabrdagi PF-6096-son Farmoniga muvofiq davlat ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashlari tarkibiga va korxonalar boshqaruviga xalqaro tanlov asosida chet ellik soha mutaxassislarini (jumladan, vatandoshlarni) faol jalb etish orqali kuzatuv kengashlari tarkibining kamida 30 foizini va korxona boshqaruvini malakali xalqaro mutaxassislar bilan to‘ldirish  belgilangan.
Shunga ko‘ra, ushbu vazifani ilg‘or xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun proffessional konsalting kompaniyasini jalb qilish bo‘yicha Jahon banki tomonidan xalqaro tender e'lon qilingan edi.
Mazkur tanlov jarayonida, 4 nafar xalqaro professional konsalting kompaniyalardan, jumladan konsorsium shaklidagi, takliflar qabul qilinib, ularning sohadagi tajribasi, malakasi, belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha yondashuvlari va moliyaviy taklifi asosida saralash natijada, “Strikitsa Consulting” Ltd. konsalting kompaniyasi tomonidan taqdim etilgan taklif eng maqbul deb topildi.
Ushbu xalqaro “Headhunter” kompaniyasi tomonidan korxonalar to‘g‘risidagi tahliliy ma'lumotlar o‘rganiladi va kuzatuv kengashi tarkibini tahlil qilish asosida professional soha mutaxassislari kuzatuv kengashlarining mustaqil a'zoligiga jalb qilinadi.
Shu bilan birga, “Headhunter” kompaniyasi davlat ishtirokidagi korxonalarning boshqaruv faoliyatiga munosib “TOP-100” nafar sohada muvaffaqiyatga erishgan, malakali va salohiyatli boshqaruvchilar (menedjerlar) zaxirasini shakllantiradi.

В сотрудничестве с международной компанией «Headhunter» в наблюдательные советы крупных предприятий с государственным участием привлекаются опытные независимые члены
По итогам международного тендера, проведенного Агентством по управлению государственными активами совместно со Всемирным банком, в рамках проекта «Укрепление институционального потенциала (IBL)», по привлечению независимых членов с международным опытом в наблюдательные советы крупных предприятий с государственным участием и формированию резерва «ТОП-100» квалифицированных и потенциальных управляющих (менеджеров) для назначения в руководство исполнительного органа, привлечена консалтинговая компания "Strikitsa Consulting" Ltd. из Великобритании.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №ПФ-6096 от 27 октября 2020 года отмечено укомплектование квалифицированными международными специалистами не менее 30 процентов состава наблюдательных советов и в правлении предприятия путем активного привлечения на основе международного конкурса зарубежных специалистов данной сферы (в том числе из числа соотечественников) в наблюдательные советы и правления предприятий.
Соответственно, Всемирным банком был объявлен международный тендер на привлечение профессиональной консалтинговой компании для реализации данной задачи на основе передового международного опыта.
В данном процессе конкурса были получены предложения от 4-х международных профессиональных консалтинговых компаний, в том числе в форме консорциума, и исходя из их опыта в сфере, квалификации, подходов к реализации поставленных задач, а также финансовых предложений, предложение представленное консалтинговой компанией “Strikitsa Consulting” Ltd. было признано лучшим.
Данная международная компания «Headhunter» изучит аналитические данные о предприятиях и на основе анализа состава наблюдательного совета будет привлекать профессиональных специалистов сферы в независимый состав наблюдательных советов.
При этом компания «Headhunter» формирует резерв «ТОП-100» квалифицированных и потенциальных управляющих (менеджеров), добившихся успехов в сфере, подходящих для управленческой деятельности предприятий с государственным участием.
Эти задачи направлены на повышение эффективности наблюдательных советов предприятий с государственным участием.