Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Jahon banki bilan hamkorlikda “Institusional salohiyatni oshirish (IBL)” loyihasi doirasida davlat ishtirokidagi yirik korxonalar kuzatuv kengashlariga xalqaro tajribaga ega mustaqil a'zolarni jalb qilish hamda ijro organi rahbarligiga tayinlash uchun malakali va salohiyatli boshqaruvchilarning “TOP-100” zaxirasini shakllantirish yuzasidan o'tkazilgan xalqaro tender yakuniga ko'ra, Buyuk Britaniyaning “Strikitsa Consulting” Ltd. konsalting kompaniyasi jalb qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 27 oktyabrdagi PF-6096-son Farmoniga muvofiq davlat ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashlari tarkibiga va korxonalar boshqaruviga xalqaro tanlov asosida chet ellik soha mutaxassislarini (jumladan, vatandoshlarni) faol jalb etish orqali kuzatuv kengashlari tarkibining kamida 30 foizini va korxona boshqaruvini malakali xalqaro mutaxassislar bilan to‘ldirish  belgilangan.
Shunga ko‘ra, ushbu vazifani ilg‘or xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun proffessional konsalting kompaniyasini jalb qilish bo‘yicha Jahon banki tomonidan xalqaro tender e'lon qilingan edi.
Mazkur tanlov jarayonida, 4 nafar xalqaro professional konsalting kompaniyalardan, jumladan konsorsium shaklidagi, takliflar qabul qilinib, ularning sohadagi tajribasi, malakasi, belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha yondashuvlari va moliyaviy taklifi asosida saralash natijada, “Strikitsa Consulting” Ltd. konsalting kompaniyasi tomonidan taqdim etilgan taklif eng maqbul deb topildi.
Ushbu xalqaro “Headhunter” kompaniyasi tomonidan korxonalar to‘g‘risidagi tahliliy ma'lumotlar o‘rganiladi va kuzatuv kengashi tarkibini tahlil qilish asosida professional soha mutaxassislari kuzatuv kengashlarining mustaqil a'zoligiga jalb qilinadi.
Shu bilan birga, “Headhunter” kompaniyasi davlat ishtirokidagi korxonalarning boshqaruv faoliyatiga munosib “TOP-100” nafar sohada muvaffaqiyatga erishgan, malakali va salohiyatli boshqaruvchilar (menedjerlar) zaxirasini shakllantiradi.

In cooperation with the international Headhunter company, qualified independent members are attracted to the supervisory boards of large enterprises with state participation
According to the results of the international tender held by the State Assets Management Agency together with the World Bank in the framework of the "Institutional Capacity Building (IBL)" project on attracting independent members with international experience to the supervisory boards of large enterprises with state participation and forming a pool of "Top 100" qualified and potential managers for appointment to the executive body, the consulting company "Strikitsa Consulting Ltd." from Great Britain was attracted.
In accordance with the Presidential Decree No. PD-6096 dated October 27, 2020, it is noted that at least 30 percent of supervisory boards and the management of enterprises should be headed by qualified international specialists by actively attracting foreign professionals in this sphere (including compatriots) to supervisory boards and the management of enterprises on the basis of international tender.
Accordingly, the World Bank announced an international tender to attract a professional consulting company for the implementation of this task on the basis of international best practices.
In this tender process were received proposals from 4 international professional consulting companies, including in the form of a consortium, and based on their experience in the field, qualifications, approaches for implementing the tasks set, as well as financial proposals, the proposal submitted by the consulting company "Strikitsa Consulting" Ltd was considered the best.
This international Headhunter company will analyze the analytical data of the enterprises and based on the analysis of supervisory board composition will attract professional specialists in the sphere as independent members of supervisory boards.
At the same time, Headhunter company forms a pool of "Top 100" qualified and potential managers, who have achieved success in the sphere, suitable for the management of enterprises with state participation.
These tasks are aimed to improve the effectiveness of the supervisory boards of enterprises with state participation.