"Dori-Darmon" AJni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Dori-Darmon” AJ ustav kapitalidagi 51 foiz aksiyalar paketi  (keyingi o‘rinlarda - Аktiv)ni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda - Konsultant) tanlab olinishi yuzasidan tanlov e‘lon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so‘rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 27 avgust kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini so‘raymiz.
Vohidjon Tojiyev, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Yirik davlat aktivlarini transfarmatsiya qilish va xususiylashritirish departamenti boshlig‘i o'rinbosari;
el.pochta: tender@davaktiv.uz;
tel.: + 998-71-259-20-91.
Mazkur so‘rovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga ko‘ra, takliflar uchun ushbu so‘rovnomani elon qilish va/yoki u bilan bog‘liq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan xususiylashtirish bo‘yicha kutilishi mumkin boʼlgan ishlar hajmi togrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga mo‘ljallangan.
Buyurtmachi sotish jarayoni bo‘yicha, shu jumladan, ularning tavsiyalari asosida qaror qabul qilish huquqini o‘zida saqlab qoladi.
“Dori-Darmon” AJni xususiylashtirish bo‘yicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun so‘rovnoma (RfP)
Tegishli xususiylashtirish dasturiga muvofiq, “Dori-Darmon” AJni ustav kapitalidagi 51 foiz aksiyalar paketini xususiylashtirish belgilangan (keying o’rinlarda – Bitim).
Sotish jarayonlari farmatsevtika bozorining tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib hamda O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida, eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Qonun hujjatlariga hamda Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS)ga asosan tayyorlangan moliyaviy hisobotiga muvofiq, Buyurtmachi to‘g‘ri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
“Dori-Darmon” AJ – O'zbekistondagi jadal rivojlanayotgan farmatsevtika bozoridagi yetakchi ulgurji va chakana savdo kompaniyasi hisoblanadi. Jamiyatning hududiy bo‘linmalari mavjud bo‘lib, ular tarkibiga 7 ta aksiyadorlik jamiyati va 14 ta mas’uliyati cheklangan jamiyat, jumladan, 17 ta omborxona, 15 ta tahlil laboratoriyasi kiradi.
2021 yil yakuniga ko’ra, kompaniya 402,1 mlrd. so‘m sof tushum va 32,6 milliard so‘m sof foyda olgan.
Kompaniyaning Markaziy ofisi Toshkent shahar, Olmazor tumani, Yangi Olmazor ko‘chasi, 1-A-uy manzilida joylashgan.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qo‘yiladigan talablar:
Farmatsevtika sohasida tegishli bilim va tajribaga ega maslahatchiga ustunlik beriladi.
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsorsium) o‘zbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʼz ichiga olishi lozim:
v) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʼyicha taklif. Taklif etilgan bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʼyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʼyicha malakasi. Jamoa aʼzolarining oʼzbek tilini bilishi inobatga olinadi (15 ballgacha);
Xizmat haqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida boʼlishi (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) va konsultantning subyektiv taxminlaridan holi bo‘lishi kerak;
Аgar xizmat haqi narxlar oraligʼida berilgan bo‘lsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi. Qoʼshimcha joriy xarajatlar (xizmat safari, tarjima va boshqalar uchun) belgilangan qatʼiy qismiga kiritilishi kerak;
d) Qoʼyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi to‘g‘risida yozma ariza;
e) Manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin bo‘lgan hollarda potentsial bitim bo‘yicha salohiyatga ega ekanligini ko‘rsatish.
I. Farmatsevtika bozorini tahlil qilish:
II. Аktiv tahlili:
xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq aktivni xatarga qo‘yadigan potentsial yo‘nalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvoffaqiyatsizligiga sabab bo‘ladigan eng keng tarqalgan sabablarni o‘rganish. Аniqlangan xatarlarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash to‘g‘risida tavsiyalar berish;
shuningdek, mol-mulkni yaratish, ko‘paytirish, bitimlar asosida qo‘lga kiritish, meros qilib qoldirish, Аktiv foydasiga yoki uchinchi shaxs mulkiga egalik qilish huquqini vujudga keltirish muddati, uchinchi shaxslar foydasiga Аktivning mol-mulkiga boʼlgan mulkiy huquqlar bo‘yicha belgilangan cheklovlar;

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of JSC «Dori-Darmon»
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter - the "State Assets Agency"/"Seller"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - the "Consultant") for the privatization of JSC "Dori-Darmon" (hereinafter - the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, no later than August 27, 2022 at 18:00 (Tashkent time).
Vohidjon Tojiyevdeputy head of the department of transformation and privatisation of large state assets of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Request for Proposals for the services of a consultant for the privatization of JSC "Dori-Darmon"
According to the relevant privatization program, the privatization of JSC "Dori-Darmon" (hereinafter referred to as "the Asset") is provided for
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the industry and individual specifics of the pharmaceutical market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan. For the decision of the Seller, an independent valuation of the Asset is carried out in accordance with national legislation, on the basis of financial statements prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS).
JSC "Dori-Darmon" is a leading wholesale and retail company in the dynamically developing pharmaceutical market of Uzbekistan. The company has regional divisions, which include 7 joint stock companies and 14 limited liability companies, including 17 warehouses, 15 analytical laboratories.
At the end of 2021, the company received a net income of 402.1 billion UZS and a net profit of 32.6 billion UZS.
The central office of the company is located in Tashkent, Almazar district, 1-A Yangi Olmazor street.
Preference is given to a consultant with relevant knowledge and experience in the pharmaceutical market.
The proposal of the consultant (individual applicant or consortium) must be prepared in Russian/English or Uzbek and must contain information on the following:
d) Commercial proposal consists of two parts (up to 40 points):
fixed remuneration - in the form of a single figure (including VAT as well as all other costs) and together with this free of subjective assumptions of the consultant himself;
success fee - The Customer gives preference to offers that provide a success fee proportionate to the value ("success fee") of the Transaction.
In the case of presenting a price offer in a range, then the upper limit of the offer is taken for evaluation. Possible additional operating expenses (travel, transfer, etc.) must be included in the fixed part of the cost;
e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, and material resources to carry out the assigned tasks.
f) Information on the existence of a conflict of interest. Indicate whether or not the Consultant has The Consultant currently has a mandate for a potential transaction that could give rise to a conflict should he be involved in this Transaction.
I. Analysis of the pharmaceutical market:
analysis of the market and prerequisites for industry development in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of enterprises of the industry;
Analysis of the experience of privatization of the branch enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of asset, the factors that ensure the success of privatization and further development of the branch.
II. Analysis of the Asset
Risk analysis: identifying potential areas of concern about the Asset from an investor's perspective and the most common reasons for failures of such transactions. Providing recommendations on measures to mitigate identified risks;
Conducting due diligence, including, but not limited to, examining issues of:
determining the grounds and providing conclusions, including the substantiation of rights aspects of the results of entrepreneurial and other economic activities related to with the use of property, as well as the creation, acquisition of property in transactions, inheritance, acquisitive rights in favor of the Asset or on the property of third parties, restricted property rights established on the property Assets in favor of third parties;