Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon ko‘chasi, 41 va 42-uy manzillarda joylashgan bino va inshootlar yagona mulkiy majmua sifatida savdoga chiqariladi
Tegishli qarorlarga koʻra, Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 41-uyda joylashgan “Sharq” nashriyot-matbaa AJning bino-inshootlari va ishlab chiqarish uskunalari maʼnan eskirib, taʼmirtalab va aksariyati yaroqsiz ahvolga kelib qolganligi sababli Uchtepa tumani, Katta Xirmontepa koʻchasi, 1-uy manzilida joylashgan yangi bino-inshootlarga koʻchirilmoqda.
Shu bilan birga, Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 42-uyda joylashgan Oʻzbekiston Milliy axborot agentligining maʼmuriy binosi Toshkent shahar, Mirobod tumani, Matbuotchilar koʻchasi, 32-uy manzilidagi Matbuot uyiga koʻchiriladi.
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 41-42-uy manzillarda joylashgan (umumiy yer maydoni 3,02 gektar, bino-inshoot maydoni 56 525 kv.m.bino va inshootlar (keyingi oʻrinlarda – Mulkiy majmua) boʻshayotganligini inobatga olib, ularning negizida zamonaviy shaharsozlik talablariga mos keluvchi yagona mulkiy majmuani barpo etish maqsadida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi) mulkiy majmua boʻyicha ommaviy savdo jarayonlari boshlanganini eʼlon qiladi.
Talabgorlarning takliflari quyidagi havola orqali “E-auksion” elektron savdo platformasida qabul qilinadi:
Ommaviy savdoda qatnashish uchun havola
Mulkiy majmuani sotish ikki bosqichda oʻtkaziladi.
Bunda:
• birinchi bosqichda– talabgorlar oldindan malakalanadi (saralanadi), jumladan, savdolarda qatnashish uchun talab qilingan hujjatlarning toʻliqligi, zakalat puli kelib tushganligi, davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabga nisbatan talabgor tomonidan taklif etilgan biznes konsepsiyasi loyihasining maqbul yoki maqbul emasligi koʻrib chiqiladi;
• ikkinchi bosqichda– talabgorning tijorat takliflari (sotib olish narxi va toʻlovni amalga oshirish muddati), zakalat puli miqdori (narx taklifining kamida 5 foizini tashkil etishi) hamda toʻlov qobiliyati baholanadi.
Savdoning birinchi bosqichida ishtirok etish uchun talabgorlar tomonidan 2023-yil 20-oktabr kuni soat (Toshkent vaqti bilan) 18:00 ga qadar oʻzbek yoki rus yoxud ingliz tillarida (talabgorning ixtiyoriga koʻra) mazkur eʼlonning 1-ilovasi (jismoniy shaxslar 1a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (imzolangan holda), quyidagi hujjatlarning skaner qilingan shakli (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taqdim etiladi:
a) yuridik shaxslar uchun:
• yuridik shaxs sifatida roʻyxatdan oʻtganligini tasdiqlovchi guvohnoma va uning ustavi nusxalari (talabgor tomonidan tasdiqlangan holda);
• hujjatlar topshirilgan sanaga talabgor, uning taʼsischisi va/yoki benefitsiarining toʻliq roʻyxati (agar toʻlovga taʼsischi va/yoki benefitsiarning mablagʻi jalb etilishi koʻzda tutilayotgan boʻlsa, talabgorning ustav kapitalidagi tegishli ulushlarini va miqdorini koʻrsatgan holda);
• davlat aktividan kelgusida foydalanish yoʻnalishlariga qoʻyilgan talabdan kelib chiqqan holda undan foydalanishning biznes konsepsiyasi loyihasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
b) jismoniy shaxslar uchun:
• soliq toʻlovchining identifikatsiya raqami (Oʻzbekiston Respublikasi rezidentlari uchun), pasport (ID karta) nusxasi;
• talabgor savdoda ishtirok etishi uchun sotib olishni rejalashtirgan davlat aktivi boʻyicha talabgorning oʻzi taklif etadigan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli mablagʻlarini "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi toʻlov hujjati nusxasi.
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi tomonidan savdoning birinchi bosqich yakunlari boʻyicha qarori qabul qilingan kundan boshlab, 3 ish kuni mobaynida jarayonning birinchi bosqichi natijalari boʻyicha ikkinchi bosqichga oʻtgan talabgorlar toʻgʻrisida Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi kanallar orqali eʼlon beriladi hamda birinchi bosqichda ishtirok etgan barcha talabgorlarga rasmiy xabarnoma yuboriladi.
Savdoning ikkinchi bosqichiga oʻtgan talabgorlar toʻgʻrisida Davaktiv agentligi tomonidan oʻzining rasmiy veb saytida eʼlon chop etilgan kundan boshlab 5 ish kuni ichida savdoning ikkinchi bosqichida qatnashish uchun mazkur eʼlonning 2-ilovasi (jismoniy shaxslar 2a-ilovasi)dagi ariza namunasi toʻldirilib (tasdiqlangan holda) E-auksion” elektron savdo platformasi orqali takliflar taqdim etiladi.
Takliflar quyida talab etiladigan hujjatlarning skaner qilingan varianti (kodlangan holda) “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali yuboriladi:
• davlat aktivini sotib olishga talabgorning narx taklifi;
• davlat aktivini sotib olish toʻlovlarini amalga oshirishning muddatlari boʻyicha taklif;
• talabgorning oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasi (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga).
talabgor tomonidan oʻz moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmasa, taʼsischisi yoki benefitsiarining oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasini (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi toʻgʻrisidagi soliq organlarining tasdigʻi hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash koʻrsatkichlari bilan birga) taqdim etishi mumkin. Bunday hollarda taʼsischi yoki benefitsiarning talabgor manfaati uchun toʻlovlarni amalga oshirish yuzasidan tasdiq xati ilova qilinishi shart;
talabgorning toʻlov qobiliyatining yetarliligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar (depozit sertifikati, bank kafolati). Bu hujjatlar talabgor tomonidan oʻzining moliyaviy hisobotlari boʻyicha toʻlov qobiliyati yetarli boʻlmagan hollarda taqdim etiladi.
Alohida shartlar:
1. mulkiy majmua negizida zamonaviy shaharsozlik talablarini inobatga olgan eng maqbul loyiha konsepsiyasini taqdim etish, bunda mulkiy majmuadagi ko`p qavatli ma`muriy binolarning tarixiy qiyofani saqlab qolish sharti bilan yagona mulkiy majmua sifatida xususiylashtiriladi;
2. mulkiy majmua boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganda dastlabki toʻlov summasi 35 foizdan kam boʻlgan hollarda qolgan summaga Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida yillik foizlar hisoblanadi;
3. mulkiy majmuani sotib olish boʻyicha birinchi bosqichda bitta taklif kelib tushgan hollarda, savdolar oʻtkazilmagan deb eʼtirof etiladi;
4. talabgor davlat aktivini sotib olish toʻlovini bir oydan koʻp muddatlarda (koʻpi bilan 36 oy) amalga oshirishni taklif etganda, uning narx taklifi ushbu muddatlarni inobatga olgan holda, belgilangan tartibda joriy qiymatga keltirib baholanadi;
5. savdo yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi bilan Davaktiv agentligi tomonidan xabarnoma yuborilgandan keyin belgilangan tartibda oldi-sotdi shartnomasi rasmiylashtiriladi (fors-major holatlari bundan mustasno) va savdolarga qatnashish uchun toʻlangan zakalat puli davlat aktivi xarid toʻlovining bir qismi sifatida qabul qilinadi;
6. mulkiy majmua savdolari yakunlari boʻyicha gʻolib tomonidan toʻlanadigan xarid qiymatiga chegirma qoʻllanilmaydi;
7. savdolar yakunlari boʻyicha savdo gʻolibi tomonidan oldi-sotdi shartnomasini tuzish rad etilsa yoki undan voz kechilsa, u tomonidan toʻlangan zakalat puli miqdori qaytarilmaydi;
8. Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi yoki Ishchi organ oʻz xohishiga koʻra hech qanday majburiyatni oʻz zimmasiga olmagan holda, har qanday vaqtda savdoni toʻxtatishi hamda savdo jarayonida talabgorlardan qoʻshimcha va/yoki aniqlashtiruvchi maʼlumotlar soʻrashi mumkin.
Zakalat pulini toʻlash uchun "Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish" AJning maxsus hisob raqami:
Milliy valyutada: soʻmda
Qabul qilib oluvchi: “E-auksion” elektron savdo platformasi;
Oluvchining hisob raqami: 20210000000792302012;
Oluvchining banki: AT “Aloqabank” Amaliyot boshqarmasi;
STIR: 305004780;
Oluvchining bank kodi: 00401.
Toʻlovchi tomonidan toʻlov topshiriqnomasining “toʻlov maqsadi” qismida: davlat aktivining nomi koʻrsatilgan holda “zakalat puli” yozuvi yoziladi.
Chet el valyutasida: AQSH dollarida
Qabul qilib oluvchi: “E-auksion” elektron savdo platformasi; h/r: 20210840800792302005 (AQSH dollari);
Ishchi organ – Davaktiv agentligi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar:
Davaktiv agentligining manzili: 100000, Toshkent shahri, Amir Temur koʻchasi, 6-uy.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun telefon raqamlar:
(+99871) 259-22-56, 259-20-23.
Veb-sayt: www.davaktiv.uz.
Hurmatli tadbirkorlar !
Savdo jarayoni boʻyicha taklif va eʼtirozlar yuzaga kelganda, Davaktiv agentligining (+99871) 259-21-37 yoki qisqa 1082 ishonch telefoniga murojaat qilishingiz mumkin.

Buildings and facilities located at 41 and 42 Buyuk Turon st., Mirabad district, Tashkent city, are put up for public sales as a single property complex
According to the relevant decrees, due to the fact that the buildings-facilities and production units of Publishing and Printing JSC "Sharq" (hereinafter - the Company), located at 41 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city, are morally obsolete, require maintenance and most of them are unsuitable for operation, the Company is relocating to new buildings and facilities located at 1 Katta Hirmontepa Street, Uchtepa district.
At the same time, the administrative building of the National information agency of Uzbekistan, located at 42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city, will be relocated to the building of "Matbuot uyi" located at 32 Matbuotchilar street, Mirabad district, Tashkent city.
In accordance with the relevant privatization programms, the buildings and facilities (hereinafter - Property Complex) located at 41-42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city, Mirabad district (total land plot area 3.02 ha, area of buildings and structures 56 525 sq.m.), taking into account their release and in order to create a single property complex on their basis meeting the requirements of modern urban development, the State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA) announces the beginning of the public sales processes of property complex.
In accordance with the relevant privatization programs, taking into account that the above-mentioned buildings and facilities (hereinafter - Property Complex) located at 41-42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city (total land plot area 3.02 ha, area of buildings and facilities 56 525 sq.m.) are to be vacated, as well as in order to create on their basis a single property complex meeting the requirements of modern urban development, the State Assets Management Agency (UzSAMA) announces the beginning of the public sales process.
Proposals from applicants are accepted via the electronic trading platform "E-auksion" via the link below.
Link for participation in the public sales.
• Stage 1: applicants are pre-qualified for participation in the sale on the basis of the following terms: the completeness of the required documents, receipt of a deposit, eligibility of the draft business concept proposed as per the requirements for future usage of the assets;
• Stage 2: the commercial proposals of the applicants (the purchase price and the period of payment), the receipt of a deposit (the amount of at least 5 percent of the price proposal), as well as the solvency are assessed.
At the first stage, applicants must complete the application form in Annex 1 (Annex 1a for Individuals) in Uzbek, Russian or English (preferred language of the applicant) by October 20, 2022 at 18:00 (Tashkent time), and send through “E-auksion” electronic trading platform as an encrypted scanned attachment with the following documents:
• certificate of registration as a legal entity and copies of approved charter;
• a complete list of the applicant, its founder and/or beneficiary as of the date of submission of documents (indicating the relevant shares and amount of the applicant in the authorized capital, if the payment is intended to involve the founder and/or beneficiary);
• draft business concept specifying the use of state assets based on the requirements for future use;
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of "Organization of electronic online auctions" JSC given below.
• taxpayer identification number (for residents of the Republic of Uzbekistan), passport information;
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of  "Organization of electronic online auctions" JSC given below.
Within 3 working days from the date of the State commission for privatisation decision on the results of the first stage, UzSAMA will announce the results on its official website and social networks and official notifications will be sent to all applicants.
Applicants passed to the second stage of the sale process, must apply to the second stage in accordance with application form Annex 2 (Annex 2a for individuals) through “E-auksion” electronic trading platform within 5 business days after the publication date of the official announcement by UzSAMA.
• offer price of the applicant for the purchase of state assets;
• terms of payment for the purchase of state assets;
• a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the applicant for the last 3 years (along with confirmation of the tax authorities on the receipt of the report for residents and depreciation and revaluation of assets).
other documents confirming the applicants’s capacity to pay (certificate of deposit, bank guarantee) must be sent in the event that the applicant is unable to pay as per his financial statements.
• Privatization is carried out as a single property complex on the basis of buildings and facilities, provided that the most suitable design concept is presented, taking into account the requirements of modern urban planning, while preserving historical appearance of the multi-storey administrative buildings of the Property Complex;
• in cases where the amount of the initial contribution is less than 35 percent when selling with the condition of payment as a state asset, the remaining amount is an annual percentage in the amount of the base rate of the Central Bank;
• if one proposal for the acquisition of a state asset (one lot each) is received at the first stage of the sales, the sales is considered to have failed;
• if the applicant offers to pay the repurchase value of the state asset for a period of more than one month (up to 36 months), his price offer is evaluated by bringing the price offer of the state asset to the current value;
• The UzSAMA, from the date of sending the notification (except for force majeure cases), enters into a Purchase and Sale Agreement in the specified manner with the winner of the sales and the deposit made to participate in the sales will be included in the amount of redemption payments for the acquired state asset;
• discounts are not applied for redemption payments made by the winner of the sales;
• if the winner of the sales refuses to conclude a Purchase and Sale Agreement, the amount of the deposit made by him will not be refunded;
• The State commission on privatisation or the Working Body, without assuming any obligations, may, at its discretion, suspend the sales at any time, as well as request additional information and/or clarifications from the participants during the sales process.
Special settlement account of the "Organization of electronic online auctions" JSC is used for the payment of the deposit:
In national currency: in UZS
Recipient: "Organization of electronic online auctions" JSC;
Foreign currency: USD
Recipient: "Organization of electronic online auctions" JSC;
Recipient's current account: 20210840800792302005 (USD);
Phone numbers for additional information: (+99871) 259-22-56, 259-20-23.
If you have any complaints or suggestions during the sales process, you can contact the helpline of UzSAMA (+99871) 259-21-37 or 1082.