Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – “Davaktiv agentligi”) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Foton” AJ (keyingi oʻrinlarda – “Kompaniya” yoki “Aktiv”) ustav kapitalidagi 85,6 foiz davlat aksiyalar paketini xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlanganligini eʼlon qiladi (keyingi oʻrinlarda – “Bitim”).
"ABRAU CAPITAL" kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – maslahatchi) ushbu Bitim boʻyicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha maslahatchisi hisoblanadi.
“Foton” AJ asosiy faoliyat sohasi: radioelektron jihozlar uchun elektron texnika va integral mikrosxemalar ishlab chiqish, ishlab chiqarish hamda elektronika asosidagi turli mahsulot turlarini ishlab chiqarish hisoblanadi.
Korxona (70 hildan ortiq) diskret va planar yarim oʻtkazgichli diodlar, kam shovqinli dala tranzistorlari va integral mikrosxemalarni tayyorlash texnologiyalariga egalik qiladi.
Asosiy moliyaviy koʻrsatgichlar:
• Ustav fondi: 1,08 mlrd.soʻm.
• Ishchilar soni: 296 ta.
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini 2023-yil 15-avgust soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar quyidagi elektron pochta manzillariga yuborishlari lozim: almo@abraucapital.comd.rustamova@abraucapital.com.
Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvofaqqiyatli oʻtgan talabgorlarga xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularga ushbu bosqich jarayonlari toʻgʻrisidagi xat (Process Letter) yuboriladi.
Shu bilan birga, xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi oʻz ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolash taklif etiladi, soʻngra ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Kompaniyani sotib olish narxi boʻyicha indikativ majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur boʻlgan axborotni oʻz ichiga olgan dastlabki maʼlumotlar toʻplami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyati beradigan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR) ga kirish imkoniyati beriladi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi, "ABRAU CAPITAL" va Kompaniyani sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va "ABRAU CAPITAL" oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday holatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor shaxslar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi, Kompaniya va "ABRAU CAPITAL" tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Объявление о начале процесса приватизации государственной доли в уставном капитале АО “Фотон”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов») объявляет о начале этапа подачи заявок о выражении заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest) процесса приватизации (далее – «Сделка») 85,6 процентов государственной доли в уставном капитале АО “Фотон” (далее – «Компания» или «Актив»).
Консультантом по приватизации Агентства госактивов по данной Сделке выступает компания «ABRAU CAPITAL» (далее – «Консультант»).
Основной сферой деятельности АО «Фотон» является: разработка и производство электронной аппаратуры и интегральных микросхем для радиоэлектронной аппаратуры, а также производство различных видов продукции на основе электроники.
Предприятие владеет (более 70 видов) технологиями изготовления дискретных и планарных полупроводниковых диодов, малошумящих полевых транзисторов и интегральных микросхем.
Ключевые финансовые показатели:
• Уставный фонд: 1,08 млрд. сум.
• Количество рабочих мест: 296.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках (на усмотрение Претендентов), и должна быть направлена на следующие почтовые адреса: almo@abraucapital.com, d.rustamova@abraucapital.com
Срок подачи заявок – не позднее 15 августа 2023 года, 18:00 (по ташкентскому времени).
Претенденты, успешно прошедшие этап Выражение заинтересованности (Express of interest), будут приглашены к участию на следующем этапе Подачи необязывающих предложений (NBO) процесса приватизации, а также им будет направлено процедурное письмо (Process Letter).
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, Компании "ABRAU CAPITAL" в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и "ABRAU CAPITAL" оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентство госактивов и "ABRAU CAPITAL" графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;