Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda  Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) direksiyaning bosh rejasini ishlab chiqish va uning faoliyatini samarali boshqarishni tashkil etish maqsadida, “Eltech industrial” texnoparkini boshqarish direksiyasi” davlat muassasasi (keyingi oʻrinlarda — Direksiya) faoliyatini samarali tashkil etish va texnopark bosh rejasini ishlab chiqish maqsadida texnopark faoliyatini boshqarish boʻyicha (keyingi oʻrinlarda — Loyiha) ushbu sohada ilgʻor tajribaga ega xalqaro professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda  Kompaniya) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 2024-yil 5-aprel kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi (kodlangan holda):
Toʻxtasinov Oʻtkir Tolibjon oʻgʻli - Davlat aktivlarining hisobini yuritish boshqarmasi boshligʻining oʻrinbosari;
Telefon: +998-71-259-22-08;
Kompaniyalarning vakillari bilan loyiha boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa Direksiyada qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan loyiha boʻyicha kutilishi mumkin boʻlgan ishlar hajmi toʻgʻrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʻljallangan.
Tanlov ishtirokchilari hech narsaga ishonib va bogʻlanib qolishlari kerak emas, tanlov jarayoni bilan bogʻliqlikda buyurtmachi uchun dastlabki taqdimot va takliflarni tayyorlash maqsadida yagona cheklov bundan mustasno.
Direksiyaning bosh rejasini ishlab chiqish va uning faoliyatini samarali tashkil etish maqsadida texnopark faoliyatini boshqarish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 10-yanvardagi PQ-15-son qaroriga muvofiq, Eltech industrial texnoparkini boshqarish direksiyasi” davlat muassasasi faoliyatini samarali tashkil etish va texnopark bosh rejasini ishlab chiqish maqsadida texnopark faoliyatini boshqarish uchun ushbu sohada ilgʻor tajribaga ega xalqaro konsalting kompaniyasini tanlov asosida jalb qilish belgilangan.
Direksiya faoliyatini samarali tashkil etish va texnopark bosh rejasini ishlab chiqish jarayonlari Direksiyaning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Direksiya toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 10-yanvardagi PQ-15-son qaroriga muvofiq yangi turdagi yuqori texnologiyaga asoslangan elektrotexnika mahsulotlari va ularning butlovchi qismlarini oʻzlashtirish maqsadida, “Ohangaron Tech Industrial” texnoparkini boshqarish direksiyasi” davlat unitar korxonasini “Eltech Industrial” texnoparkini boshqarish direksiyasi” davlat muassasasi (keyingi oʻrinlarda — Direksiya) sifatida qayta tashkil etilgan.
Direksiya texnoparkni boshqarish menedjmenti hisoblanadi.
Korxonaning yuridik manzili: Toshkent viloyati, Oxangaron tumani, Ohunboboyev koʻchasi 1-uy.
Maʼlumot uchun: Direksiya faoliyatini samarali tashkil etish va texnopark bosh rejasini ishlab chiqish uchun qoʻshimcha ravishda 224,0 ga yer maydonlari ajratilgan. (Toshkent viloyati, Oxangaron tumani, Ohunboboyev koʻchasi hududidan 200,0 ga, Xorazm viloyati, Urganch shahri “Al-Xorazmiy” majmuasi hududidan 4,0 ga, Fargʻona viloyati Fargʻona shahri “Eko shahar” hududi 10 ga va Toshkent viloyati Parkent tumani 10 ga);
Kompaniyalardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablar:
Texnopark bosh rejasini ishlab chiqish yoʻnalishida:
• direksiyaning kengaytirilgan hududlariga jahon standartlariga mos bosh rejasini ishlab chiqish;
• bosh rejani ishlab chiqish jarayonida yashil energiya imkoniyatlarini inobatga olish;
• bosh rejani ishlab chiqish jarayonida texnik xavfsizlik hamda qurilish standartlariga toʻliq javob berishini inobatga olish;
• bosh rejani ishlab chiqish jarayonida zarur infratuzilmalarni va kommunikatsiya tarmoqlarini inobatga olish;
• bosh rejani ishlab chiqish uchun kompaniya tomonidan mustaqil ravishda ixtisoslashgan loyiha kompaniyasi jalb qilinadi;
• bosh rejani 4 oy muddatda ishlab chiqish;
Boshqaruv yoʻnalishida:
• direksiyani boshqarish metodologiyasini ishlab chiqish va boshqarishda koʻmaklashish;
• jahon savdosiga bogʻliq valyuta oʻzgarishi va boshqa omillar bilan bogʻliq xavflarni tahlil qilish hamda amalga oshirilgan tahlillar asosida direksiyani boshqarish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqish;
• direksiyani boshqarish, xavfsizlik va energiyani tejash sohasidagi barcha mahalliy va xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish boʻyicha takliflar ishlab chiqish;
• direksiyaning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) tahlillari asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar ishlab chiqish;
• jahon bozorida mahsulotlarni ilgari surish uchun samarali marketing strategiyasini ishlab chiqish, jahon elektrotexnika sanoati bozorini tahlil qilish, asosiy oʻyinchilarni, tendensiyalarni va potensial bozor imkoniyatlarini va kompaniyaning jahon brendlari bilan hamkorlik va butlovchi qismlarni eksport qilish sohasidagi strategik maqsadlarini aniqlash;
• energiya samaradorligini oshirish va elektrotexnika sanoatida barqaror rivojlanishga koʻmaklashish rejalarini ishlab chiqish;
• direksiyaga texnologik va innovatsion loyihalarni jalb qilish boʻyicha takliflar ishlab chiqish;
• direksiyaga xorijiy hamda mahalliy investorlarni jalb qilish boʻyicha takliflar ishlab chiqish;
• investitsiyalarni jalb qilish strategiyasini ishlab chiqish;
• to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish;
• jalb qilgan xorijiy investitsiya hajmidan kelib chiqib ragʻbatlantirish tizimini ishlab chiqish;
• moliyaviy barqarorlik boʻyicha takliflar ishlab chiqish;
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum va boshqalar) va investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish;
• elektrotexnika sohasidagi tadqiqotlarda ishtirok etish, yangi texnologiyalar va mahsulotlarni joriy etish qobiliyati boʻyicha takliflarni ishlab chiqish;
• direksiya faoliyatini raqamlashtirish imkoniyatlari boʻyicha takliflar ishlab chiqish;
• direksiya faoliyatini samarali tashkil etish uchun 1 yil muddatda boshqarish qobiliyati mavjudligi koʻrsatish;
Qoʻshimcha talablar:
1. Kompaniyaning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi oʻzbek/rus tillarida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
2. qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
3. manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi yoki mavjud emasligi toʻgʻrisida maʼlumot.
Direksiya faoliyatini samarali tashkil etish va texnopark bosh rejasini ishlab chiqish boʻyicha kelib tushadigan takliflarni saralab olish jarayonlari boʻyicha:
a) direksiyani boshqarish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha Kompaniyaning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Kompaniyaning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, boshqarish jarayonning davomiyligi va samaradorligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
b) xizmat haqining qatʼiy qismi alohida-alohida yagona raqam shaklida (QQS, xizmat safari va boshqa xarajatlar bilan birga) boʻlishi hamda 2 qismdan iborat:
• boshqaruv yoʻnalishi boʻyicha oyma-oy xizmat haqini koʻrsatish (25 ballgacha)
• texnopark bosh rejasini ishlab chiqish uchun xizmat haqini koʻrsatish (25 ballgacha);
v) shu toifadagi loyiha doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan Kompaniyalarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2020-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
g) loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, loyihani amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. taklif etilgan loyihaga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi

Объявление о привлечении консультанта для управления деятельностью технопарка в целях эффективной организации деятельности государственного учреждения «Дирекция по управлению технопарком «Eltech industrial» и разработки генерального плана технопарка
Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик) объявляет конкурс на привлечение международной профессиональной консалтинговой компании (далее - Компания), обладающей передовым опытом в области управления технопарками, для управления деятельностью технопарка в целях эффективной организации деятельности государственного учреждения «Дирекция по управлению технопарком «Eltech industrial» (далее - Дирекция) и разработки генерального плана технопарка (далее - Проект).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 5 апреля 2024 года.
Тухтасинов Уткир Толибжон угли – Заместитель начальника управления учета государственных активов;
Телефон: +998-71-259-22-08;
Дополнительно сообщается, что работа над проектом может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях путем создания дополнительной проектной группы в Дирекции.
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта для управлению деятельностью технопарка
в целях эффективной организации деятельности Дирекции и разработки генерального плана технопарка
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 10-января 2024-года № ПП-15 предусмотрено, в целях эффективной организации деятельности государственного учреждения «Дирекция технопарка «Eltech Industrial» и разработки генерального плана технопарка привлечь на конкурсной основе для управления деятельностью технопарка международную консалтинговую компанию, имеющую передовой опыт в этой сфере.
Эффективная организация деятельности Дирекции и разработка генерального плана технопарка должны быть организованы на основе лучшего зарубежного опыта в рамках требований законодательства Республики Узбекистан с учетом отраслевых и индивидуальных особенностей Дирекции.
Краткая информация о дирекции:
В сответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 10-января 2024-года № ПП-15 в целях освоения новых видов высокотехнологической электротехнической продукции и ее комплектующих государственное унитарное предприятие «Ohangaron Tech Industrial» реорганизовано в государственное учреждение «Дирекция по управлению технопарком «Eltech Industrial».
Дирекция является управляющим органом технопарка.
Юридический адрес предприятия: Ташкентская область, Ахангаранский район, улица Охунбобоева, 1.
Для информации: Для эффективной организации деятельности дирекции и разработки генерального плана технопарка выделено 224,0 га земли. (по улице Охунбобоева Ахангаранского района Ташкентской области 200,0 га, на территории Al-Xorazmiy г.Ургенча Хорезмской области 4,0 га, на территории Eko shahar г.Ферганы, 10 га и в Паркентском районе Ташкентской области 10 га);
Ожидаемая структура предложений Консультантов и требования к ним:
По направлению разработки генерального плана технопарка:
• разработка генерального плана расширенных территорий Дирекции в соответствии с мировыми стандартами;
• рассмотрение возможностей зеленой энергетики при разработке Генерального плана;
• Обеспечение соблюдения технических норм безопасности и строительства при разработке Генерального плана;
• Обеспечение при разработке Генерального плана необходимой инфраструктуры и коммуникационных сетей;
• Для разработки Генерального плана Компания привлекает независимую проектную компанию;
• Срок разработки Генерального плана - 4 месяца;
По направлению управления:
• содействие в разработке и поддерживании методологии управления дирекцией;
• Анализ рисков, связанных с изменением валютных курсов и других факторов, связанных с мировой торговлей, и разработка на основе проведенного анализа плана мероприятий, необходимых для успешной организации процессов управления Дирекцией;
• разработка предложений по приведению управления в соответствие со всеми местными и международными стандартами в области управления, безопасности и энергосбережения;
• повышение инвестиционной привлекательности Дирекции, разработка предложений по совершенствованию структуры и управления на основе лучших практик и аналогичного (аналогового) анализа;
• Разработка эффективной маркетинговой стратегии продвижения продукции на мировом рынке, анализ мирового рынка электротехнической промышленности, ключевых игроков, тенденций и потенциальных рыночных возможностей, сотрудничество с мировыми брендами компании и определение стратегических целей в области экспорта компонентов;
• разработка планов по повышению энергоэффективности и содействию устойчивому развитию электротехнической промышленности;
• разработка предложений по привлечению технологических и инновационных проектов в Дирекцию;
• разработка предложений по привлечению иностранных и местных инвесторов в дирекцию;
• разработка стратегии привлечения инвестиций;
• привлечение прямых иностранных инвестиций;
• разработка системы вознаграждения в зависимости от объема привлеченных иностранных инвестиций;
• разработка предложений по обеспечению финансовой устойчивости;
• рекомендации по оптимальной маркетинговой стратегии, подготовка маркетинговых материалов (тизер, инфо-меморандум и т.п.) и распространение информационных материалов среди инвесторов;
• участие в исследованиях в области электротехники, разработка предложений с возможностью внедрения новых технологий и продуктов;
• разработка предложений по возможностям цифровизации деятельности Дирекции;
• продемонстрировать управленческие способности для эффективной организации деятельности Дирекции в течение 1 года;
Дополнительные требования:
1. Предложение компании (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на узбекском/русском языке и содержать следующую информацию:
2. Письменное заявление о наличии достаточного потенциала и полномочий для выполнения поставленных задач, а также наличии человеческих, временных и материальных ресурсов;
3. информацию о наличии или отсутствии конфликта интересов.
Об процессах отбора поступивших предложений для эффективной организации деятельности Дирекции и разработки Генерального плана технопарка:
a) видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для управление дирекции. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (10 баллов);
б) фиксированная часть стоимости услуг должна быть выделена отдельно в виде единого числа (включая НДС, командировочные и прочие расходы) и состоять из 2 частей:
• отображение ежемесячной стоимости услуг по направлениям управления (до 25 баллов);
• отображение стоимости услуг по разработке генерального плана технопарка (до 25 баллов);
в) информация об опыте Консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая информацию о мандатах Консультанта в регионе СНГ в период с 1 января 2020 года по н.в. (20 баллов);
г) предложение по организации работ по реализации проекта исходя из реализации проекта. Информация о коллективе, участвующем в предлагаемом проекте, имена лиц (физических и юридических) и информация о них: стаж работы, продолжительность деятельности, общий опыт заключения сделок и квалификация по их выполнению (до 20 баллов);