“Oʻzagrosugʻurta” AJning ustav kapitalidagi davlat ulushini xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi tanlab olindi
Davaktiv agentligining Oʻzagrosugʻurta” AJ (keyingi oʻrinlarda - Aktiv) ustav kapitalidagi davlat ulushini xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼloniga muvofiq, quyidagilar maʼlum qilinadi.
Mazkur tanlov jarayonida 4 ta mahalliy va xalqaro professional konsalting kompaniyalaridan takliflar qabul qilinib, ularning moliyaviy taklifi, sohadagi tajribasi, malakasi va belgilangan vazifalarni amalga oshirish boʻyicha yondashuvlari asosida saralandi.
Saralash natijasida, faoliyat sohasida amalga oshirgan yuqori darajadagi loyihalari, loyiha doirasida jalb qilinadigan professional jamoasining malakasi hamda eng maqbul narx taklifini bildirgan “Deloitte” xalqaro kompaniyasi Aktivning ustav kapitalidagi davlat ulushini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida tanlandi.
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va cohadagi investorlarning qiziqishini Aktivning faoliyat sohasini saqlab qolish shartlaridan kelib chiqqan holda oʻrganish va tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish;
• Aktivning har tomonlama (soliq, huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini oʻtkazish (due diligence);
Davaktiv agentligi Deloitte bilan birgalikda jarayonni ochiq, shaffof va raqobat tamoyillariga asoslangan savdo mexanizmlariga muvofiq tashkil etishning barcha choralarini koʻradi hamda jarayonning har bir bosqichi toʻgʻrisida ommaga axborot berib borilishini taʼminlaydi.

Привлечена профессиональная консалтинговая компания для приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Узагросугурта»
Согласно объявлению Агентства госактивов по привлечению профессиональной консалтинговой компании (далее - Консультант) для приватизации государственной доли в АО «Узагросугурта» (далее - Актив), сообщается следующее.
В ходе процесса отбора были получены предложения от 4 местных и международных профессиональных консалтинговых компаний, и рассмотрены их финансовые предложения, опыт работы в соответствующей сфере, а также подходы к выполнению соответствующих задач.
Соответственно, в результате процесса отбора международная компания Deloitte, представивший высочайший уровень проектов в сфере деятельности, квалификацию задействованной в проекте профессиональной команды и наиболее приемлемое ценовое предложение, был привлечен в качестве Консультанта по приватизации государственной доли в уставном капитале Актива.
• Анализ соответствующего рынка услуг и изучение предпосылок развития отрасли в Узбекистане и в регионе, а также интереса инвесторов данной отрасли на основе условий сохранения деятельности Актива;
Агентство госактивов совместно с Deloitte примет все необходимые меры для организации процесса в соответствии с открытыми, прозрачными и конкурентными торговыми механизмами, а также обеспечит предоставление информации общественности о каждом этапе процесса.